Nokia, 5800 koduyla piyasa sürdüğü cep telefonuyla dokunmatik ekran yarışındna ilk kez boy gösterdi.

Tuşlarla ilgili yaşadığımız bir sıkıntı var mıydı bilinmez ancak cep telefonu sektörünün yeni yarışı dokunmatik ekran üstünde yapabildikleri ekseninde sahne alıyor. En popüler örneğini Apple’ın iPhone adlı modeliyle gördüğümüz kulvarda Nokia’nın ilk temsilcisi 5800 koduyla piyasaya sürüldü. Parmakla kontrol edilebilen dokunmatik ekranını istediğiniz an arka tarafındaki yuvasından çıkartacağınız özel kalemiyle de yönetebildiğiniz cihaz, bütün dünyanın beklediği N97 çıkana kadar ‘ekran parmaklama’ ihtiyacınızı görecek türden.

Symbian işletim sisteminin S60 sürümüne sahip modelde 640x360 piksel boyutunda bir ekran kullanılmış. Açılan uygulamaya göre ekranda beliren sanal ikonlara ve tuşlara parmakla basıldığında gerçekçilik hissini cihazın titreşim özelliği sağlıyor. Ancak parmak hareketleriyle yapabilecekleriniz sadece tıklamaktan ibaret. Başka bir deyişle iPhone benzeri bir parmak kullanımı söz konusu değil.
Öte yandan özellikle mesaj yazarken ekranda beliren tuşlar o kadar küçük ki yazma işlemini parmakla yapmak neredeyse imkansız gibi. Ancak her an bir tıklamayla bütün ekranı kaplayan Q klavye düzenine geçmek mümkün. Özel kalemini kullanarak el yazısı kullanmaksa bu konuda tecrübesi olmayanlar için biraz pratik yapmayı gerektiriyor.
Harekete duyarlı algılayıcıları sayesinde kimi kontrolleri cihazı sallayarak ya da ters çevirerek de yönetmek mümkün. Ana ekran kullanımındaki kısayolların da kullanımı son derece kolaylaştırdığına değinmek gerekiyor.

Eksiksiz multimedya
3,5 mm giriş kullanan kulaklığı ve hoparlörleri ise film ve müzik tüketirken hiçbir sorun yaşatmıyor. İçinde gelen 8GB kapasiteli bellek kartına saatler dolusu video ve müzik yüklemek mümkün.
LED flaşla sahip fotoğraf özelliğinde çözünürlük 3 megapiksellik kameraya emanet. Fotoğraf ve video kalitesinde Nokia’nın geleneksel çizgisinden bir sapma yok. GPS ve FM radyo da 5800 modelinin artı özellikleri arasında yer alıyor. 400 saat bekleme süresiyle de en az iki gün şarj derdi olmadan kullanabilmeyi vaad ediyor.

Sonuç olarak Nokia 5800 iPhone için bir alternatif oluşturmasa da dokunmatik ekranlı kategori için iyi bir başlangıç noktası oluşturuyor


(Alıntı)