+ Konuya Cevap Yaz
12 sonuçtan 1 ile 12 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor  Hayvancılık sektöründe uzun süredir beklenen yeni destekleme taslağı kamuoyuna açıklandı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından değiştirilmesi düşünülen hayvancılık destekleme sisteminin, azalma olmaması şartıyla genel itibariyle olumlu bulduğunu bildirdi. Taslağa göre en az 5 en fazla 200 büyükbaş hayvan sahipleri ile en az 25 küçükbaş anaç hayvan sahiplerine destekleme yapılacak. Taslak sektör temsilcilerine de sunulacak ve görüşleri alınacak.

  --------------------------------------------------------------------------------
  TZOB rapor hazırladı

  TZOB, hükümet programında yer alan hayvancılık desteklerinin sadeleştirilerek amaç odaklı olarak yeniden düzenleneceği yönündeki tedbir üzerine, 'Hayvancılıkta Mevcut ve Yeni Yaklaşımlar' başlığı ile bir rapor hazırladı. Raporda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı‘‘nın henüz yeni destek çalışmaları konusunda sektör temsilcilerini ve kamuoyunu bilgilendirmediğine dikkat çekilirken, yeni destekler hazırlanırken TZOB ile de işbirliği yapılmasının, uygulamada yaşanacak sıkıntıları aşma ve desteklerin uygulanabilir olması açısından önem taşıdığı ifade edildi.

  TZOB‘‘un taslakla ilgili hazırladığı rapora göre, bakanlık, destekleme sistemini, 'desteklerde etkinliğin sağlanması, kayıt sistemlerinin geliştirilmesi, sadeleştirme ile taşranın yükünün hafifletilmesi, Avrupa Birliği (AB) ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına uyum' amacıyla değiştiriyor. Yeni sistemde, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta, su ürünleri ve yem bitkilerinde desteklerin tek kalemde ödenmesi, kırsal kalkınma kapsamında proje bazlı yatırım destekleri, gen kaynakları ve geleneksel ürün destekleri uygulanması öngörülüyor. Buna göre, destekler, 2 ana ve 5 alt başlık altında toplanıyor.

  200 limiti uygun bulundu

  Hayvan başına tek ödeme için, 'büyük ve küçükbaş hayvanların Türk-Vet ve soy kütüğüne kayıtlı olması, örgütlü üretici olması, aşılama programındaki tüm aşıların yapılması, büyükbaş hayvanlarda suni tohumlama yaptırılmış olması, büyükbaşlar için en az 5 baş anaç hayvan, küçük başta ise en az 25 baş anaç hayvana sahip olunması' şartı getiriliyor. 'Destek pastasının daha çok kesime ulaşması açısından desteklerde üst limit koyulması gerektiği' görüşünden hareketle, TZOB‘‘un 'büyükbaş hayvanda 200 baş limitinin' konulmasını makul bulduğu belirtilen raporda, özellikle yıllardır büyük gerileme gösteren küçükbaş hayvancılığın da destekleme sistemine katılmasının olumlu olduğu vurgulandı.

  Hayvan başına destek miktarları belirlenirken; özellikle süt teşvik primi ve buzağı desteğinden meydana gelecek kayıpların ve suni tohumlama gibi masrafların da dikkate alınması istenen raporda, büyükbaş desteklerinde alt limitin 5 baş olarak belirlenmesinin, bu limitin altında hayvana sahip özellikle hayvancılık kooperatifi üyesi birçok üreticinin desteklerden faydalanamamasına neden olacağına dikkat çekildi. <>

  ‘‘Fiyat artabilir‘‘ uyarısı

  Desteklerden yararlanmak için işletmelerin hayvan alımına başlaması halinde, hayvan satışlarında talep patlaması olacağı, bunun da fiyatları artırabileceği anlatılan raporda, 'Daha da ileri aşamada, belki de ülkede hayvan yok hayvan ithal edelim diyen bazı kesimlerin ortaya çıkmasına neden olabilecektir. Bu nedenle, modelde özellikle alt limiti tutturamayan kesimleri de içine alacak, onların mağdur olmalarını engelleyecek bir şekilde düzenleme yapılması daha uygun olacaktır' denildi.

  Raporda, kg başına verilen süt teşvik priminin kaldırılmasının, hayvan başına destek veriliyor olması nedeniyle, süt üretiminin artırılmasına yönelik gayretleri ve sütün sanayiye gidişini azaltabileceği, sokak sütçülüğünü teşvik edebileceği uyarısında bulunuldu. Bu nedenle, 'sütün, bakanlıkça onaylanmış işletmelere teslim edilmesi şartının' destekleme modeline eklenmesi gerektiği belirtildi.

  Ayrıca suni tohumlama ve arıcılık desteklerinin kaldırılmasının sakıncalarına işaret edilen raporda, ipekböceği, tiftik, büyükbaş-küçükbaş gen kaynaklarına yönelik desteklerin yeni sistemde de 'gen kaynakları ve geleneksel ürün destekleri' ana başlığı altında devam etmesinden memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

  Yeni sistem ne getiriyor?

  * Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta, su ürünleri ve yem bitkilerinde destekler tek kalemde ödenecek.

  * Kırsal kalkınma kapsamında proje bazlı yatırım destekleri, gen kaynakları ve geleneksel ürün destekleri uygulanması öngörülüyor.

  * Tek ödeme için, hayvanların Türk-Vet ve soy kütüğüne kayıtlı olması, örgütlü üretici olması, tüm aşıların yapılması şart.

  * Büyükbaşlar için en az 5 baş hayvan, küçük başta ise en az 25 baş anaç hayvana sahip olunması gerekiyor.

  * Yem bitkileri desteği tek ödemede olacak. Bu da tek yıllıklar, çok yıllıklar ve silajlık mısır olarak üç kalemde ödenecek.

  * Yurtiçi sertifikalı tohum kullanımında yüzde 5 ek destek ve kalkınmada öncelikli illerde verilen yüzde 10 ek destek kaldırılacak.

  * Yurtiçinde sertifikalı tohum üretimini artırmayı amaçlayan sertifikalı yem bitkileri üretimi desteğinin de kaldırılması planlanıyor.

  * Su ürünlerinde sadece alabalık, levrek ve çipura desteklenecek. Yeni türler, midye ve yavru balık destekleri de kaldırılacak


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,102
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor  BENCE BU YAZIYI KANDIRMA AMAÇLI YAPMIŞLAR ÇİFTÇİ HAYVANCILIHA GEÇİŞ YAPSIN DİYE BU SAATTEN SONRA BÜYÜKBAŞ NEYSEDE KÜÇÜKBAŞA HİÇ BAŞLAMAYIN DERİM

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  18 Aralık 2007
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  26
  Mesajlar
  4,457
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor  GÜZEL PAYLAŞIM....TŞK....

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2008
  Şehir
  ANKARA / AYAŞ / ORTABEREKET KÖYÜ
  Yaş
  36
  Mesajlar
  113
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor  bencede küçük baş hayvancılık yapmak hele hele birde kendinden adamın yoksa hiç başlanmasını tavsiye etmem.

 5. #5
  coyote26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Şubat 2008
  Şehir
  ESKİŞEHİR / Merkez
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,963
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor  sen yap mazota zamları öldür çiftçiliği sonrada hayvancılığa yönelt...haklısınız arkdaslar düpedüz kandırmaca

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  14 Kasım 2007
  Yaş
  26
  Mesajlar
  349
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor  Çiftçinin alım gücü olsa zaten kimsenin teşvik etmesine gerek yok atalarından gelen genler sayesinde hayvancılıkta yapar.Kendi etini sütünü kendisi yetiştirmeyi zaten sever.Ama hesap ettik 35 büyükbaş süt ineğimiz var onların yedikleri+çoban parası hiç kar ettirmiyo bize.Son 5 senedir hep zarar hep zarar.1 tane fiğ,yonca,korunga balyası 6-7milyon yılda bin-2bin arası almanız gerekiyoz ayrıca bi onun kadarda saman saman balyasıda 4 milyon +silaj+küspe.Süt fiyatıda ortada...

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  14 Kasım 2007
  Yaş
  26
  Mesajlar
  349
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor  : ' ( : ' (

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2008
  Mesajlar
  685
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor  Hacı; bu yazıyı nereden aldın?

  Özelden bana linkini atarmısın?

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  03 Şubat 2009
  Şehir
  Kırşehir
  Yaş
  57
  Mesajlar
  559
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor  desteklemenin detaylarını iyi bir şekilde incelerseniz hiç bir şey alamayacağınızı görürsünüz küçük baş hayvancılık şu gunlerde popiler görünmekte ama içine girmeyince anlamak zor bizim buralarda bir çobanın sezonluk maliyeti onbin lirayı bulmaktadır çobanlığı kendim yaparım diyebiliyorsan küçük baş karlı oda yem yemediği için.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor  Turkıyede hayvancılıgın cokusune neden nedır bılıyormusunuz hala devem etmekde olan kacakcılıkbenımı ıcın efsane olan emklı albay erdal sarızeybek ın yenı kıtabı kot adı yahuda adlı kıtabıda kalem kalem yazmış adam tavsıye ederım okuyun

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2008
  Mesajlar
  685
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor
  Bu kaçakçılık işine köylerin sandalye hırsı ile belediyeleştirilmelerini, bu belediyelerin de rant kapısı görerek meraları tarla haline çevirip kiraya vermelerini ve satmalarını da ekleyin.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor  meralar oyle kolay kaolay tarlaya cevrıldıgını gormedım ama sehır merkezlerı yakınıysa bılmem

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. hayvancılıkta kazanamayanlar
  Konu Sahibi kaanimpar Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 11.Ağustos.2012, 10:37
 2. Hayvancılıkta yem kabusu
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Temmuz.2012, 23:50
 3. Süper teşvik paketi geliyor
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Ocak.2012, 13:38
 4. Hayvancılıkta Ortaklar Aranıyor
  Konu Sahibi Holland Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Aralık.2011, 21:52
 5. Her ile özel teşvik paketi
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Ocak.2009, 11:49

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status