'Tavukçuluk sektörü sıkıntıda'.

Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu Başkanı, Mudurnu Tavukçuluk ' un marka sahibi ve Pak Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Daştan, tavukçuluk sektörünün büyük sıkıntı içinde olduğunu söyledi.

Daştan, MUPİ ' nin tesislerini gördüğünü ifade ederek, ' ' Mudurnu ' ya geldim ve tesisleri gördüm. İyi ve güzel bir tesisi. Yöre güzel ama şimdilik Mudurnu hakkında hiç bir şey düşünmüyorum. Dünyanın yaşadığı bu ekonomik kriz ve Türkiye ' nin içinde ona bağlı olan kriz birleşince devir yatırım yapma devri değil, devir ayakta durma devri oldu. Onun içim şimdilik hiç bir şey yapmayı düşünmüyorum. Bizim bulunduğumuz yer organize sanayi bölgesi. Burada da hiç bir sorunumuz yok. Yerleşim yerleri ile tavukçuluğumuzun sorunu yok. Ancak Mudurnu gibi değil. Mudurnu Türkiye ' nin bakir temiz ağaçlıklı orman tarlalarla çevrili bir yer ' ' dedi.

Devrin çok zor bir devir olduğunu vurgulayan Daştan, ' ' bu dönemde mal satmak, para kazanmak mümkün değil. İki ay öncede İzmir ' de bir firma Köy Tur Ege kapandı. Yarın kim kapanır belli değil. Halen zararına tavuk satıyoruz. Ya nasip bekleyelim bakalım. Mudurnu için darbe üstüne darbe olan bu tavukçuluk sektörü, Tevfik Türesinler zamanında birinci darbe, İlhan Çetinkaya zamanında ikinci darbe, Kılıç zamanında üçüncü darbe yiyen tavukçuluk ilçe ekonomisini bitirdi ' ' diye konuştu.

Daştan, kendi canlarının derdine düştüklerini kaydederek, ' ' biz kendi canımızın derdine düştük. Biraz ilerlesin bakalım. Önümüzdeki aylarda memleket nereye gidecek, ne yapacak, önümüz karanlık. Bana manevi destek verenler var. Onlara çok müteşekkirim. Ama para olmadan da gerisi olmuyor. Kar edemeyeceğinizi gördüğünüz şu anda biz tesislerimizi her gün zararla kapatıyoruz. 14 aydır zarardayız. İhracatımız haftada 4-5 TIR. O da 22 ton takriben. Haftada 100 ton civarında ihracatımız vardı ' ' şeklinde konuştu.