Konya İl Özel İdaresi, 8 ilçede meyve üreticilerinin ürün kalitesini artıran, ilaç kalıntısının önüne geçen ve meyveye zarar veren zararlıları önceden haber veren Elektronik Tahmin ve Erken Uyarı Cihazı ' nı hayata geçirdi. Üretici, cihaz sayesinde elma iç kurdu zararlısı karaleke, külleme ve ateş yanıklığı hastalıklarını zamanında öğrenebilecek.

Ayrıca çiftçiler, don uyarısını önceden takip edilmesini sağlayan cihazla meyve yetiştiriciliğinde önemli bir imkâna kavuşmuş olacak. Konya Özel İdare Müdürlüğü, 8 ilçede toplam 38 bin 185 hektar alanda elektronik tahmin ve erken uyarı cihazını kullanmaya başladı.

Konya ' da çiftçilerin önemli bir bölümünün meyvecilikle geçimini sağladığını belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz, sistem ile doğru zamanda yapılacak ilaçlama ve önlemlerle meyvecilikte kalitenin yakalanacağını belirtti. Genel Sekreter Kaçmaz, 'Meyve yetiştiriciliği içerisinde elma, armut, ayva gibi ürünlerimiz yer alıyor. Elma tarımının yapıldığı bahçelerde birçok hastalık ve zararlı böcekler bulunmaktadır. Kurulan erken uyarı sistemi sayesinde meyvelerde ortaya çıkacak hastalık ve zararlılar önceden tespit edilebiliyor. Hastalık ve zararlının biyografisini bitkinin fenolojisi takip ederek, zararlıların çıkışını tespit eden cihaz ile doğru zamanda uygun ilaçlarla mücadele yapılıyor.' diye konuştu.

Yeni sistemin ilaçlama sayısını azalttığına dikkat çeken Kaçmaz, uygulamanın yapıldığı alanlarda ilaç tüketiminin en aza düştüğünü kaydetti. Sistemin en önemli özelliklerinden birinin üründe ilaç kalıntısının önüne geçmesi olduğu bilgisini veren Mehmet Kaçmaz, hem üreticinin masrafının azaldığını hem de ürün kalitesinin arttığının altını çizdi.

Elektronik Tahmin ve Erken Uyarı Cihazı ' nın ilerleyen yıllarda başka ürünler için de kullanılabileceğini kaydeden Genel Sekreter Kaçmaz, 'Konya, tarımın en önemli merkezlerinden biri. Buğday, pancar, patates, domates gibi birçok üretimin yapıldığı önemli bir il. İlerleyen yıllarda Elektronik Tahmin ve Erken Uyarı Cihazı ile bitkilerin hastalıkları erken teşhis edilerek gerekli ilaçlaması yapılacak. Bu sayede daha kaliteli ve maliyeti ucuz ürünler yetiştirilebilecek. Gelir seviyeleri artan çiftçilerimizin böylelikle yaşam standartları yükselecek' şeklinde konuştu.