FİSKOBİRLİK bünyesindeki Ordu Yağ Sanayi Genel Müdürü Sedat Murat Bayrak, en iyi ürünleri olan ' fındık yağı ' nın ülke genelindeki satış rakamlarının iyi olmasına rağmen, Karadeniz ' de iyi bir satış grafiği yakalayamadığını söyledi.

Karadeniz ' in en önemli ürünü fındığın yağını rafinerize ederek mutfaklarda yemeklik yağ olarak piyasaya süren ve yıllardır sektörde büyük bir sükse yapan Ordu Yağ Sanayi Genel Müdürü Sedat Murat Bayrak, Ordu ve Giresunluların kendi ürünleri ve fabrikasına gerektiği kadar sahip çıkamadığından yakındı.

Bayrak, 'Ordulu da, Giresunlu da fındık yağına ilgi göstermiyor. Bölgedeki fındık yağı satış seviyesi az. Oysa bu bölgeyi kendi bahçemiz, kendi insanlarımız kabul ediyoruz. Önümüzdeki haftalarda fındık yağını bölge insanına, sağlığa yararları ile birlikte bir reklam kampanyası ile anlatmaya çalışacağız. Hemşehrilerimiz bilsinler ki, Türkiye ' nin en büyük bilimsel kuruluşu TÜBİTAK yemekhanesinde fındık yağı kullanılıyor. ETİ bisküvilerine fındık yağı katıyor. Bunlar önemli referanslardır. İstiyoruz ki, Karadenizli kendi ürününü desteklesin, kendi fabrikasına biraz daha omuz versin' dedi.

Fındık yağının ihracat rakamlarının da her geçen gün yükseldiğini de belirten Bayrak, bu konuda şu bilgileri verdi: '2008 ' in ilk 9 ayı itibariyle üretim miktarı ve ciro açısından 200 ' yi aşmış durumdayız. 500 bin TL ' ye yakın ihracatımızı çoğunlukla Gürcistan pazarına yapıyoruz. Arkasından Irak ve Suriye geliyor. Bu yıl Fransa ' nın da fındık yağı talebi oldu. Fransa ' ya da ihracat yapacağız. Göreve geldiğimizde hedefimizi Ordu Yağ ' ı ciro, üretim kapasitesi ve yatırım büyüklüğü açısından yağ sektöründe ilk 3 ' e sokmak olarak belirlemiştik. Geçtiğimiz aylarda ilk 10 ' a girmeyi başardık.'