Antalya ' nın Manavgat Tarım İlçe Müdürlüğü, kırsal alanda toprak yapısına uygun alternatif meyve bahçeleri oluşturacaklarını bildirdi. Tarım İlçe Müdürü Sadık Ay, Manavgat ' ın 78 köy ve beldesinin iklim ve coğrafi yapısının her türlü meyve yetiştiriciliğine uygun olduğunu söyledi.

Bölgede narenciye yetiştiriciliği dışında yaz elması, kiraz, harnup(keçi boynuzu), badem, defne, dut, vişne, üzüm, avokado, kivi ve nar üreticiliğini yaygınlaştırmak istediklerini belirten Ay, köylerde de toprak tahliliyle ilgili çiftçileri eğittiklerini ifade etti. Defne yetiştiriciliği ile ilgili Manavgat ' ın Sırt Yaylaalan, Halitağalar köylerini pilot bölge seçtiklerini vurgulayan Ay, toprak tahlillerine göre her köye ayrı meyve dikimi yapacaklarını söyledi. Ay, 'Bir köyün toprak yapısı kiraz ve vişne yetiştirmeye uygun ise buraya keçi boynuzu ve ceviz dikmeye gerek yok. Bire on ürün elde etmek istiyorsak bunları dikkate almalıyız.' diye konuştu. Alternatif tarım ürünleri yetiştiricilerinin köylerde çiftçilere fidan bulma ve yetiştirme konusunda destek olduklarını belirten Manavgat Ziraat Odası(MZO) Başkanı Rasim Metin, 2 yıldır sürdürdükleri ' 1 milyon zeytin fidanı dikelim ' kampanyasına bu yıl da devam edeceklerini söyledi.

Yanan ormanlık alanların yüzde 30 ' unu Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dayanıklı Ormanlar Tesisi Projesi(YARDOP) ile ağaçlandıracaklarını belirten Taşağıl Orman İşletme Müdürü Zeki Tuncer, bölgede defne, keçi boynuzu ve badem fidanı dikimlerinin yüzde 40 ' ını tamamladıklarını söyledi.