Doğu'da besicinin umudu organik üretim

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği (DATÜBB) tarafından hazırlanan 'organik et üretimi' projesiyle, Doğu Anadolu Bölgesi ' nde besicilik yapan vatandaşlara, pazar fiyatının üzerinde satış yapma olanağı sağlanacak.
DATÜBB Başkanı Nazmi Ilıcalı, Erzurum ve çevresinin sahip olduğu hayvancılık potansiyelini yeterince kullanamadığını belirterek, bunun en büyük nedenini maliyet yüksekliği olduğunu söyledi. Ilıcalı, 'Ancak kısa süre önce bize bazı büyük firmalar başvurarak, hormonsuz et üretimi yapmamız durumunda, gerekli alımları yapacaklarını bildirdiler. Biz de hemen harekete geçtik. Ülke genelinde 3-4 büyük firmanın talebi sonrasında, organik et üretimi projesini hazırladık. Projemiz bölge besicisinin en büyük umududur' diye konuştu.
Ilıcalı, çiftçilerin organik üretim için gerekli çalışmaları yapmasının ardından, ilgili firmalara yüzde 15-20 oranında daha yüksek bedelle satış yapılacağını ifade etti.
İlk etapta 500 besi hayvanını kapsayacak olan projenin daha sonra genişletileceğini bildiren Ilıcalı, projenin 'Türkiye ' nin ilk organik et üretim projesinin üzerinde çalışıyoruz. Şu an çiftçilerimizle sözleşmeler yapılıyor' dedi. Ilıcalı, Şubat ayında faaliyete geçecek olan projenin Almanya ' nın Ceres Kontrol ve Sertifikasyon firması tarafından denetleneceğini belirterek, 'Bu firma, çiftçimize hem organik et hakkında bilgi verecek hem de her aşamasında üretilen etleri kontrol edecek' diye konuştu.

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği (DATÜBB) tarafından hazırlanan 'organik et üretimi' projesiyle, Doğu Anadolu Bölgesi ' nde besicil...
( KB)