Hükümetin aylardır üzerinde çalıştığı teşvik paketi belli oldu. Küresel krizle boğuşan reel kesime bölgesel, sektörel ve proje bazlı destek sağlanacak.

Bir iki ay içerisinde uygulamaya geçmesi hedeflenen düzenlemeye göre 500 milyon doların üzerindeki proje yatırımlarına maliyetleri azaltıcı enerji ve vergi avantajı sağlanacak. Yeni yapılandırma kapsamında şirketlere kredi desteği verilecek. Sanayi Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı tarafından netleştirilen pakette her şehrin desteği ayrı ayrı olacak. Buna göre İstanbul ' da finans yatırımları teşvik edilirken, Kütahya ' da seramik desteklenecek. Karaman ' da bisküvi yatırımcısının yüzü gülerken, Denizli ' de tekstilci daha rahat nefes alabilecek. Bu kapsamda toplam 3 bin 800 sektör belirlendi. Her sektör sadece bir alanda desteklenecek. Bunun kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Sanayi Bakanlığı yetkilileri, 'Her taraf un fabrikası dolu. Kapasitelerinin ancak üçte biri ile çalışıyorlar. Herhangi bir sektör birden çok yerde desteklenirse hiçbir faydası olmaz.' dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından açıklanan sicil affının teşvik paketinin ilk adımı olduğuna dikkat çeken yetkililer, KOSGEB kredilerinden esnaf ve sanatkarın yararlanmasının da bu yönde atılmış bir adım olduğunu kaydetti. Halk Bankası ' ndan kullandırılan kredilerde gösterge faiz oranının yüzde 50 ' ye indiğini hatırlatarak yüzde 12 faizle kredi imkanı sunulduğunu söyledi. Sanayi Bakanlığı tarafından hazırlanan sanayi envanterine göre Türkiye ' de 2 milyon 100 bin işletme bulunuyor. Bu işletmelerin 530 bini Kurumlar Vergisi 1 milyon 576 bini ise Gelir Vergisi mükellefi. Yerli ve yabancı yatırımcı ayrımının yapılmayacağı yeni sektörel ve bölgesel teşvik paketinde girdi maliyetlerini azaltıcı enerji ve vergi destekleri ön plana çıkacak.