İran İslam Cumhuriyeti ' nin Türkiye Büyükelçisi Behmen Huseynpur ve Türkiye Tarım Bakanı Mehdi Eker arasında gerçekleşen görüşmede, İran ve Türkiye arasında tarım ve hayvancılık alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi ele alındı.


Huseynpur ve Eker arasında Ankara ' da gerçekleşen görüşmede taraflar iki ülke arasında tarım ve hayvancılık alanında işbirliğinin geliştirme yollarını ele aldıkları, iki ülkenin bu alanlarda gelişen işbirliği sürecinin memnuniyet verdiği görüşünü paylaştıkları ve işbirliğinin geliştirilmesi için yeni yollar aradıkları bildirildi.


İRNA ' nın haberine göre, Huseynpur bu görüşmede, iki ülke arasında tarım ve hayvancılık alanlarında işbirliğinin geliştirilmesini istediklerini söyledi ve İran-Türkiye Ortak Tarım Komisyonu kurulmasını önerdi.


Mehdi Eker de Huseynpur ' un önerisini memnuniyetle karşıladığının belirtildiği haberde, Huseynpur ' un hayvan hastalıklarıyla mücadele, tarım eğitimi ve kursları, bitki karantinaları gibi alanlarda işbirliğinin geliştirilmesini istediklerini belirtti.


Eker de bu görüşmede, İran ' ın önerilerine sıcak baktıklarını, Türkiye ' nin veterinerlik, bitki ıslahı gibi alanlarda İran ile işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu vurguladı.


Türkiye Tarım Bakanı Mehdi Eker, dost ve komşu ülke İran ile tarım ve hayvancılık konularında işbirliğinin gelişmesinin iki ülke ilişkilerinin gelişmesine zemine hazırlayacağı umudunu taşıdıklarını söyledi.


Taraflar Ankara ' da gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasında tarım ve hayvancılık konularında bakan yardımcıları ve genel müdürler düzeyinde oturumlar düzenlenmesini kararlaştırdıklarını da bildirildi.