SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya İl Müdürü Selim Erol, Manavgat ' ın Evrenseki beldesinde 6 Ocak ' ta meydana gelen sel felaketine maruz kalanların prim borçlarının erteleneceğini bildirdi.
Selim Erol, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya ' da her yıl, yoğun yağış alan dönemlerde, gerek işyeri sahipleri, gerekse tarım sektörüyle uğraşanların su baskınlarına maruz kaldığını, bu sebeple maddi, manevi kayba uğradıklarını belirterek, bunun en bariz örneğinin, 6 Ocak ' ta Evrenseki ' de yaşanan, birçok otel ve işyerinde yaklaşık 15 milyon Avro tutarında maddi hasara sebebiyet veren su baskını olduğunu kaydetti.
SGK olarak vatandaşların bu tür zamanlarında yanında olabilmek, onların çektiği sıkıntıyı bir nebze olsun hafifletebilmek ve ödemelerinde kolaylık sağlamanın sosyal devlet ilkesinin bir neticesi olarak en büyük vazifelerinden biri olduğunu ifade eden Erol, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
' ' İlgili kanun maddesinde belirtildiği üzere afetin meydana geldiği ayda kuruma verilmesi gereken aylık prim ve hizmet belgeleri, afetin meydana geldiği ayı takip eden üç ay içinde kuruma verildiği takdirde, süresinde verilmiş sayılır. 7269 sayılı kanun uyarınca hayatı etkilediğine karar verilen afetler nedeniyle, afet bölgesinde doğrudan veya dolaylı olarak zarar gören işverenlerle, sigortalı ve hak sahiplerinin bu kanuna göre vermekle yükümlü oldukları belgelerin verilme süresi ile ödenmesi gereken primlerin ve diğer kurum alacaklarının ödeme sürelerinin ilgili kanundaki sürelere bağlı olmaksızın, afet bölgesindeki şartları ve gelişmeleri göz önünde tutarak belirlemeye ve ertelemeye SGK yetkili olacaktır. Prim borcunun ertelendiği sürede zaman aşımı işlemeyecek, ertelenen kısmına gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacaktır. ' '