Gazze saldırısı sonrasında Türkiye ' den İsrail ' e yönelik protestoların en ilginç olanlarından biri Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ' nden geldi. Kooperatif İsrail ' den tohum ve zirai ilaç alımını durdurdu.

TTKK Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, internethaber ' e yaptığı açıklamada; 'Bu saldırılara son vermediği sürece İsrail ' den tohum ve ziraai ilaç almayacağız' dedi.

İsrail ' in Türkiye ' ye yıllık 1 milyar dolar civarında tohum ve zirai ilaç sattığını ve bu satışın TTKK üzerinden yapıldığını, tohum ve ziraai ilaç satın alacak çiftçilerin yine kendileri tarafından kredilendirildiğini anladan Yıldırım, 'biz bu kredilendirmeyi de durdurduk. Satışı da durdurduk. Biz devrede olmadığımız sürece İsrail Türkiye ' ye tohum satamaz. Bazı özel kanallarla yapacağı satışları olabilir belki ama ona da önlem alacağız. Artık İsrail ' den tohum almayacağız,ziraii ilaç almayacağız. İsrail bu ambargo nedeniyle 1 milyar dolar zararar girecek' dedi.

2 bin market ve 1.5 milyon çiftçiye tohum ve zirai ilaç ulaştırdıklarını bu ambargo ile tohum ya da zirai ilaç sıkıntısının yaşanmayacağını da anlatan Yıldırım, 'sadece ambargo ile bu konuda tepkimizi ortaya koymuyoruz,. Türkiye ' den Filistin ' e doğru yola çıkan 20 TIR dolusu yardımın 3 TIR ' ını biz karşıladık.' dedi.