Tarayıcı savaşları devam ederken sizlere cephedeki her gelişmeyi anında iletiyoruz. Son sayımlara göre Internet Explorer pazarın yaklaşık %75 ' ini elinde bulunduruyor. Fakat Microsoft lehine olan bu oran, AB ' nin yeni yasal müdahalesi ile değişebilir.

AB, Internet Explorer ' ın, son derece yaygın olan Windows işletim sistemlerinde yüklü olarak gelmesinin tarayıcı pazarında haksız rekabete yol açtığı iddiasında bulundu. AB ' nin iddianamesine göre bu durum rekabete zarar veriyor, pazardaki olası gelişmeleri zorlaştırıyor ve en önemlisi kullanıcıların seçme özgürlüğünü kısıtlıyor.

AB ve Microsoft ' un yıldızları bir türlü barışamadı. 2008 Şubat ' ında AB, ABD ' li dev firmanın yazılım sektöründeki rekabetin önünü kesmekle suçlanmış ve Microsoft geri adım atmayınca tam 899 milyon Euro ' luk (yaklaşık 1,95 milyar TL) bir ceza uygulamasına gitmişti. Uzmanlar Microsoft ' un yine itiraz edeceğini, ancak bu kez suçlamaya daha ılımlı yaklaşacağını ön görüyorlar. Bunun sebebi ise dev firmanın artık tüm yumurtalarını aynı sepete koymaması; yani Xbox 360 ve sunucu yazılımları pazarında da eskiye oranda daha farklı gelir kaynaklarına sahip olması gösteriliyor. Bakalım Internet Explorer ' ın gelecek falında daha neler göreceğiz?
chıp