- Türkçe .TR Uzantılı alanadı tescil servisleri

Artık sirketadi.com.tr (ASCII) ' nin yanı sıra şirketadı.com.tr şeklinde Türkçe karaklerler içeren alan adınızıda tescil edebileceksiniz. Bu sayede markanızı veya kurumunuzu karakter setinde hiçbir bozulma olmadan tanıtabilirsiniz. Türkçe .TR uzantılı alan adı tescil servisini belgeli veya belgesiz bütün .tr uzantılı alan adları için kullanabilirsiniz.

- Türkçe ve ASCII .TR Uzantılı alanadı tescil servisleri

Ad ve soyadınızı kullanarak .TR uzantılı bir alanadı tescil ettirebilirsiniz. Bu servisi Türkçe ve ASCII karakterler içerecek şekilde alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; hem özgürşimşek.com.tr hemde ozgursimsek.com.tr alan adlarını tescil edebilirsiniz. Adsoyad tescil servisi sadece com.tr ve net.tr uzantıları için sağlanmaktadır. Adsoyad.com.tr tescili için T.C kimlik no bildirilmesi kanunen zorunludur.

Rızası dahilinde 3. bir kişinin T.C kimlik numarası ile işlem yapıp bu 3. kişi adına adsoyad.com.tr tescil yapabilirsiniz. Ancak hukuken T.C kimlik numarası kime aitse alan adı o şahsa ait olacaktır.

Aynı ad ve soyada sahip kişiler arasında ilk gelen alır prensibi uygulanmaktadır. Örneğin 123 T.C kimlik no ile özgürşimşek.com.tr tescil edildiğinde 456 T.C kimlik no ile ozgursimsek.com.tr tescil edilebilir. Ancak 123 T.C kimlik no lu Özgür Şimşek hem özgürşimşek.com.tr hemde ozgursimsek.com.tr alan adlarını tescil ettirdiğinde 456 T.C kimlik nolu Özgür Şimşek hiç birşekilde adsoyad tescili yapamaz, hak iddia edemez. 123 T.C kimlik no lu Özgür Şimşek alan adlarını yenilemediği taktirde üzerindeki bütün haklarını kaybeder, bu durumda 456 T.C kimlik nolu Özgür Şimşek tescil yapabilir.

IHS Telekomdan alıntıdır.