Organik gıda üretimini her yıl yüzde 5 civarında artırmasına rağmen, Avrupa ülkelerinin hızına yetişemeyen Türkiye, dünya sıralamasında listenin sonuna doğru geriliyor. 1995 ' te 100 milyon dolarlık üretimle dünyada en çok organik gıda üreten 7. ülke olan Türkiye, bugün itibarıyla 37. sıraya geriledi. 15 yılda organik gıda üretimini ancak 2 ' ye katlayabilen Türkiye, sadece 200 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşabildi. Yaptıkları milyonlarca dolarlık yatırımının karşılığını henüz alamayan üreticiler ise sağlıklı ürün kullanma bilincinin artması için devlet desteği bekliyor.
ASDF Fuarcılık ' ın düzenlediği 'Ekoloji-İstanbul 2009, 8. Organik Ürünler ve Çevre Fuarı', 80 ' e yakın organik gıda, tekstil ve kozmetik ürünleri üreten şirketin katılımıyla gerçekleşti. Türkiye organik ürün pazarı hakkında bilgi veren Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkanı Atilla Ertem, üretimin her yıl arttığını ama bunun yüzde 4-5 ' i geçmediğini, dünya pazarının ise yılda ortalama yüzde 15 civarında büyüdüğünü kaydetti.
Ertem, 'Dünyada 48 milyar dolarlık bir pazara ulaşan organik üretim bizim gibi bu üretime gayet müsait olan bir ülkede ise sadece 200 milyon dolarlık bir hacme sahip. Dünya sıralamasında da her yıl geriliyoruz. Ne hükümetler ne de halk bu ürünlerin faydalarının hala farkında' dedi. Türkiye ' de üretilen organik ürünlerin yüzde 90 ' ının ihraç edildiğini anlatan Ertem, yurtiçinde organik ürünleri kullanan müşterilerin neredeyse parmakla sayılabilir durumda olduğundan yakındı.