+ Konuya Cevap Yaz
12 sonuçtan 1 ile 12 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  Ziraat Mühendisi Neşet Ünal, dünya çapında Toprak İşlemede mevcut uygulamalara alternatif olacak yeni bir toprak işleme makinesi geliştirdi. Makine döner kulaklı pulluk, kültivatör, diskaro, tırmık ve merdane gibi aynı yüz ölçüme ayrı ayrı uygulanan aşamaları ortadan kaldırarak, tek seferde toprağı ekime hazır hale getiriyor.

  Makinenin ortaya çıkışını, hangi ihtiyaçlara karşılık verdiğini ve çiftçilere ne tür avantajlar sağladığını Kostebeg şirketinin sahibi ve Genel Müdürü Neşet Ünal’la konuştuk.

  Sayın Ünal, makineyi yapmanızda ne tür etmenler yardımcı oldu? Hangi ihtiyaçtan kaynaklandı? Bizi bu konuda aydınlatır mısınız?

  Ülkemizin tarım sektöründe ki çalışanlarının sayısı toplam nüfusun yaklaşık %37’sini oluşturmaktadır. Ayrıca DİE verilerine göre, ülkemizde toplam ekili, dikili alanların coğrafi dağılımı: Tarla: 145 178 000 da, Meyveli ağaç: 23 373 000 da, Sebze v.b: 5 929 000 da olarak toplam :174 480 000 da’dır. Bu potansiyele göre diğer batılı ülkelerin tarımsal alanda oluşturmuş oldukları verim ve fayda unsurları incelendiğinde ülkemizin tarım sektöründe hak ettiği yerde olmadığını görmekteyiz. Bu sektörde hizmet veren işletmeler ve tüzel kişilerin giderlerinin yüksek olması, iklim şartlarına dayalı olarak, özellikle ekim ve toprak işleme zamanlarının kısıtlı hale gelmesi ve modern tarıma uygun ekipmanların kullanılmaması en büyük etkenlerdendir. Özellikle tarla tarımında, tohum yatağı hazırlamak için birincil (pulluk) ve ikincil toprak işleme makine ve aletleri kullanılarak bu işlemler gerçekleştirilmektedir. Yani toprak ekim yapılacak hale gelinceye kadar defalarca işlem görmektedir. Bu da iş gücü, zaman, enerji, toprak yapısının bozulması ve ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Bunlar makinenin ortaya çıkmasında bizi bir şeyler yapmaya sevk etti.

  Makineye Kostebeg ismini koymanızın nedeni nedir?

  Makine bir köstebeğin yaptığı gibi toprağın altından tünel kazarak, toprağı kabarttığı için bu ismi uygun gördük. Aynı zamanda çiftçilerin köstebeği iyi tanımalarından dolayı bu ismi koyduk. Ayrıca yabancıların da rahat okuyabileceği bir isim.

  Makinenin yapım aşamasını anlatır mısınız?

  Şirketimiz, tarla işleme dönemine ait olan bütün bu kayıpları bitaraf edebilecek, Türkiye’de ve Dünyada eşi ve benzeri olmayan makineyi KOSTEBEG olarak yapmıştır. Patent işlemleri 14.06.2007 tarihinde başlatılmış ve PCT başvurusu yapılmıştır. Tarım ve Köyişleri bakanlığından makine test raporu ve zirai kredilendirme belgesi alınarak makinenin banka kredili satışı sağlanmıştır.  Makinenin çiftçilere ne gibi avantajları olacak?

  Kostebeg’ in diğer birincil ve ikincil toprak işleme makine ve ekipmanlarına nazaran sağlamış olduğu avantajları söyleyecek olursak, öncelikle Tohum yatağını bir seferde ekilecek hale getirmektedir. Böylece, döner kulaklı pulluk, kültüvatör, diskaro, tırmık ve merdane gibi aynı alana ayrı ayrı uygulanan aşamalar ortadan kalkmaktadır. Bunun yanında Kostebeg düşük beygir gücü ile daha yüksek iş kapasitesine sahiptir. ( Örneğin, Makinemiz 70 BG gücünde bir traktörle çalıştığında, min. 30 cm derinlikte ve 2.30 m’ lik iş genişliği yaratırken, şu anda piyasada kullanılan kulaklı pulluk diye tabir ettiğimiz ekipman, 70 BG gücünde bir traktörle ancak max.30 cm derinlik ve 1.20 m iş genişliği gerçekleştirmektedir. Yani Kostebeg 70 BG bir traktörle yapabileceği işi kulaklı pullukla 180 BG gücüne sahip bir traktörle yapması gerekir.)
  Kostebeg, taban taşı oluşturmayarak taban da bulunan su ve nemin bitki tarafından daha iyi kullanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda yağışların bol olduğu mevsimlerde fazla suyun tabana inmesine ve toprağın daha fazla su tutmasına imkan vererek verime büyük katkı sağlayacaktır. Oysa kulaklı pulluk, taban taşı oluşturarak topraktaki su ve nemin bitki tarafından kullanılmasını engellemektedir. Bunu ortadan kaldırmak için yine diğer bir aşama olan dipkazan ve patlatma aletlerinin kullanılması gerekir. Bu da, ayrıca zaman, yakıt, işçilik ve makine maliyetini beraberinde getirir. Kostebeg, pulluk gibi çizi açmadığından traktörde gizli patinaj olayı meydana gelmemektedir. Bu da lastiğin aşınma oranının düşmesine, traktör çeki gücünün artmasını sağlamaktadır. Kostebeg, Toprakta bulunan bitki artıklarını çok iyi bir şekilde devirip karıştırdığı ve toprağa gömdüğü için kanunen yasak olan anız yakılmasına gerek bırakmayarak toprağın organik yapısını düzenlemekte ve verime olumlu yönde etki etmektedir. Kostebeg, diğer makinelerinin kullanılmaması sebebiyle tarlada oluşan alet ve makine trafiğini asgariye indirerek toprak sıkışmasına engel olmaktadır. Kostebeg, Toprak yüzeyinde %30 oranında ot bırakarak erozyona engel olmaktadır.

  Makinenizi çevreci bir makine olarak da tanımlıyorsunuz? Bunu biraz açar mısınız?

  3’te bir oranında yakıt tasarrufu yaptığı için buna bağlı olarak egzoz gazı az çıkıyor o anlamda çevreye daha az karbonmonoksit gazı salınımı yapıyor. Bu da ozon tabakasının delinmemesine yardımcı olmaktadır.

  Kostebeg’ i Tarım ve Köyişleri Bakanlığı uzmanları değerlendirdiler mi? Köstebeg’ le ilgili düşünceleri neler?

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kostebeg’i kendi uygulama alanlarında denemişler ve Kostebeg ile ilgili düşüncelerini deney raporunda bizlere sunmuşlardır. Deney Raporundan bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının deney raporuna göre, “Makine, anızlı tarlada denenmiş deneme ve uygulama sırasındaki gözlemlere göre; Makinenin önündeki uç demirleri ile toprağı gevşeterek, tambur içerisine sevk ettiği ve testere dişler yardımıyla toprağın daha rahat kesilerek tambur içerisinde bulunan 4 adet palet yardımı ile çok iyi bir şekilde parçalanıp, devrildiği, Tarla üzerinde bulunan organik maddelerin parçalanmasının ve toprağa karıştırmasının iyi olduğu, Makine arkasına monte edilen kazayağı ile işlenmeyen tambur üniteleri arasında çiğ kalan alanı işlediği, Döner merdanesi ile keseklerin parçalanması ve sıkıştırılmasında etkili olduğu, Tarla yüzeyinde düz bir zemin sağladığı, Tarlada çizi bırakmadığı, Anızlı tarlalarda tek seferde toprak işleme yaptığı görülmüştür.” Diye yazmaktadır.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  16 Kasım 2007
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,257
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  makinenin resmi de benden olsun

  bence çok işe yarıyacak bir sistem dedikleri gibi varsa ....

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  Sitesini buldum ama hiçbir bilgi yok.Sadece fotoğrafı var...

 4. #4
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  Alıntı ÇağRı link=topic=14866.msg139890#msg139890 date=1232622649 Nickli Üyeden Alıntı
  Sitesini buldum ama hiçbir bilgi yok.Sadece fotoğrafı var...
  he aynen

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  18 Ocak 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  güzel ve faydalı paylaşım....

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  noldu bu köstebeg alan satan oldumu yahu .. fuarlardada görünmüyo öldümü kaldımı noldu .. bilgisi duyumu olan

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  17 Şubat 2011
  Şehir
  sivas
  Yaş
  35
  Mesajlar
  4,667
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  Alıntı Ali SARAÇ link=topic=14866.msg629782#msg629782 date=1347389253 Nickli Üyeden Alıntı
  noldu bu köstebeg alan satan oldumu yahu .. fuarlardada görünmüyo öldümü kaldımı noldu .. bilgisi duyumu olan
  ali kardeş ben geçen yıl neşet beyle görüştüm 5lisi 25bin tl ydi ne-*-s ne-*-s ne-*-s ne-*-s ne-*-s ne-*-s
  alacak olsaydım baya indirim yapacaktı konuştuğumuzda tarım bakanlığında hibe çıkartmaya uğraştığını söylemişti

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  abi bende 2 sene önce konu$tum 3 lüsüne 32 binlira dedi bende rüyadan uyanmasını tafsiye edip telefonu kapattım. .

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  16 Haziran 2012
  Şehir
  denizli
  Yaş
  19
  Mesajlar
  1,749
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  Alıntı Ali SARAÇ link=topic=14866.msg629800#msg629800 date=1347392003 Nickli Üyeden Alıntı
  abi bende 2 sene önce konu$tum 3 lüsüne 32 binlira dedi bende rüyadan uyanmasını tafsiye edip telefonu kapattım. .
  nee şaşrı-*-* benim toplar döver patozunu sorduğum gibi olmus demireller 21 dedi erkoçlar 20li civarlardaymış baysaloğlu çıkarıp 35 bi demesinmi hee bide atolye yapımı dierleri fabrika )))

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  dilin kemiği yok 100 milyarda isterler .. o günlerde makinayı bilen eden yoktu ne$et bey arada bi geçireyim diye dü$ündü herhalde .. makinanın bilmemneresi bilmem ne çeliğiymi$ tanesi 3 binliraymı$ falanmı$ filanmı$ .. pulluk alacaktım o günlerde hadi bundan alayım diye dü$ünmü$tüm .. ama 32 binlirayı duyunca kaldı gitti .. 15 20 binlira eder 2.5 metreligi .. 5 kuru$ fazla etmez .. yakıttan $ukadar tasarruf edecen parasını cıkartır diyo ama demek daha fazla tasarruf etsek 50 binlira isticek .. fırsatcıları sevmiyorum .. adam iyi güzel dü$ünmü$ bi$ey üretmi$te .. bu dü$üncesinin kar$ılıgını sürümden kazanarak alması lazım .. 1 seferde 3 ki$iye satıp onlara yüklemek biraz ticari olarak yanlı$ ..

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  16 Haziran 2012
  Şehir
  denizli
  Yaş
  19
  Mesajlar
  1,749
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  Alıntı Ali SARAÇ link=topic=14866.msg629807#msg629807 date=1347394337 Nickli Üyeden Alıntı
  dilin kemiği yok 100 milyarda isterler .. o günlerde makinayı bilen eden yoktu ne$et bey arada bi geçireyim diye dü$ündü herhalde .. makinanın bilmemneresi bilmem ne çeliğiymi$ tanesi 3 binliraymı$ falanmı$ filanmı$ .. pulluk alacaktım o günlerde hadi bundan alayım diye dü$ünmü$tüm .. ama 32 binlirayı duyunca kaldı gitti .. 15 20 binlira eder 2.5 metreligi .. 5 kuru$ fazla etmez .. yakıttan $ukadar tasarruf edecen parasını cıkartır diyo ama demek daha fazla tasarruf etsek 50 binlira isticek .. fırsatcıları sevmiyorum .. adam iyi güzel dü$ünmü$ bi$ey üretmi$te .. bu dü$üncesinin kar$ılıgını sürümden kazanarak alması lazım .. 1 seferde 3 ki$iye satıp onlara yüklemek biraz ticari olarak yanlı$ ..
  haklısın abi ama bizim türkler öyle düşünmezki 10 tane üretip sürümden kazanıcama 1 tane ürtiyim üreticiye sokayım die uraşıyo anlş-*s

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  01 Aralık 2009
  Şehir
  Bolu
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,173
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçinin yeni kardeşi; Köstebeg  çok pahalı ve göründüğü kadarıyla da fazla derine işlemiyor.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Çiftçinin yeni gelir kapısı Brüksel lahanası
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Lahana
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Aralık.2013, 16:34
 2. Yeni toprak reformu: Devlet Baba çiftçinin Robin Hood’u oluyor
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2013, 07:36
 3. Çiftçinin Yeni Gelir Kaynağı Nar
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 18.Aralık.2011, 14:20
 4. tl90a ve kardeşi tt65
  Konu Sahibi ortaberketli Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 27.Haziran.2010, 01:40
 5. Süs bitkileri çiftçinin yeni umudu
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Mart.2009, 21:02

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status