Türkiye ' nin ilk ve tek ot borsası olan Sivas Ot Borsası ' nın tam anlamıyla aktif hale getirilmesi için ülke genelinde benzerlerinin kurularak ulusal bazda ot fiyatı oluşturulması hedefleniyor. Sivas Tarım Müdürü Mehmet Kaya, hayvansal üretimin geliştirilmesi için otun öneminin çok büyük olduğunu söyledi.

HAYVANSAL POTANSİYEL YÜKSEK

Özellikle ülkedeki hayvansal potansiyeline bakıldığı zaman kaliteli kaba yem açığının ortada olduğunu ifade eden Kaya, şöyle devam etti: 'Yoğun oranda yem bitkisi ekilişlerimiz gerçekleşti. Şu an Sivas genelinde yaklaşık 98 bin hektar bir yem bitkileri ekilişimiz var. Bunu nasıl değerlendirelim ve aktif hale getirelim diye düşünürken bir ot borsası oluşturulması gündeme geldi.”

ULUSAL FİYAT TEŞEKKÜLÜ OLACAK

Borsanın tam anlamıyla aktif olabilmesinin yine ulusal satıhtaki çalışmalara bağlı olduğunu anlatan Kaya, şu bilgileri verdi: 'Bakanlığımız bizim bu çalışmalarımızı görerek ve takdir ederek bizleri çağırdı. Kendilerine biz de orada borsayı anlattık. Ve borsanın yurt sathına dağılması ve gelişmesiyle ilgili, zemininin oturmasıyla ilgili biz görevlendirildik. İnşallah 2009 yılında bununla ilgili bir mevzuat çalışması olacak. Bu mevzuat çalışmasıyla Sivas ' taki ot borsasının benzeri diğer illerimizde de oluşacak. Ve ulusal bazda bir fiyat teşekkülü olacak.”


Otun kalitesi yüksek olacak

Ot deyip geçmemek gerektiğini vurgulayan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Bunu geliştirdiğiniz zaman hayvancılığınız da gelişecek. Biz hem kurumsal hüviyet kazanması, hem de otun bir kimlik kazanması açısından bunun önemine değiniyorduk. Sivas ' taki bunun bir kıvılcımıydı. İnşallah yurt sathında her ilde oluşabilecek borsayla tamamıyla tekamüle kavuşmuş olacak. Otun bir şekilde kayıt altına alınması sağlanacak. Aynı zamanda istenildiği zaman, istenildiği ölçülerde ot alımı gerçekleşecek. Hatta bir sonraki boyutunda laboratuvar ortamında otun kalitesinin belirlenmesi, standardının oluşturulması ve bu standartlara göre fiyat teşekkülünün sağlanmasını düşünüyoruz. Bununla beraber Sivas ve Türkiye hayvancılığına çok büyük bir ivme kazanacak.'