Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı (BTSO) ziyaret eden İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Joan Clos Matheu, AB üyelik sürecinde Türkiye’nin İspanya’yı bir ağabey gibi görmesini isteyerek, Türklerin kararlılığını kaybetmemesi gerektiğini vurguladı.

İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Joan Clos Matheu, BTSO’yu ziyaret etti. Hizmet binasında gerçekleştirilen ziyarette konuşan BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker, İspanya’nın Türkiye için çok önemli bir ülke olduğunu söyledi. İspanya’nın, Bursa’da birçok ortaklı şirketinin bulunduğunu hatırlatan Parseker, 'Bursa da Türkiye’nin en önemli sanayi kentidir. Otomotiv ve tekstilin başkenti, Avrupa ve İspanya’ya büyük oranda ihracatın yapıldığı bir kenttir. Gelişmiş teknoloji ve iyi yetişmiş insan yapısıyla iyi ürün üretebilen bir şehrimizdir. Bursa’da üretilen araba, çok az hatayla üretilir. Şehirdeki yabancı yatırımcılar, Bursa’daki iş gücünün kaliteli olduğunu söylemektedir' dedi.
Dünya genelinde bir küresel krizin yaşandığına da dikkat çeken Parseker, krizden nasıl çıkılabileceğini düşünmek zorunda olduklarını belirtti. Moralleri bozmadan ikili ilişkileri sürdürmek gerektiğini de ifade eden Parseker, 'Şirket evlilikleri yapıp firmalarımızı daha da büyütmeliyiz. Böyle dönemlerde şirketleri birleştirip öz kaynakları güçlendirerek şirketlerimizi büyütebiliriz. Öte yandan aynı işi yapan işadamlarımızı da bir araya getirerek beraber çalışmalarını sağlamalıyız' diye konuştu.
İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Joan Clos Matheu ise Bursa ve çevresinde bir çok İspanyol firmasının bulunduğunu dile getirerek, 'Türkiye’de olduğu gibi otomotiv sanayisi İspanyol sanayisinin de iskeletini oluşturmaktadır. Bugüne kadar iki ülke arasındaki otomotiv sektörü işbirliğini, diğer sektörlerde de yapabiliriz. Bunun için zemin hazır. Özellikle tarım, turizm, gıda, yenilenebilir enerji ve altyapı da işbirliği yapılabilir. İkili ticaret hacmimizin yanında karşılıklı yatırımlarımızı da artırmalıyız. Türk sanayicisinin İspanya’da yatırım yaptığını duymaktan büyük mutluluk duyuyorum. İkili ilişkiler açısından Bursa’ya daha fazla eğilmemiz gerektiğini de biliyoruz' şeklinde konuştu.
Türkiye’nin AB üyeliğini İspanya olarak en başından beri desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Matheu, 'AB’ye girmenin, girdikten sonra ilişkilerin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin AB sürecinde İspanya’yı bir kardeş, bir ağabey gibi görmesini isterim. Türkiye kararlılığını kaybetmemelidir' dedi.
Bunun üzerine Meclis Başkanı Parseker de ’Ağaçtan düşenin halini, yine ağaçtan düşenin anlayacağını’ kaydederek İspanya’nın desteğinin süreceğinden emin olduklarını belirtti.
Konuşmaların ardından Büyükelçi Matheu, İspanyol firmaları ile çalışan Türk firmalarının temsilcileriyle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu.