Ege Un Sanayicileri Derneği Başkanı Haluk Tezcan, fiyatların sürekli gerilemesi nedeniyle en iyi fiyata ürün almak isteyen alıcıların ihracat bağlantılarını durdurduğunu, bu nedenle ihracatın geçen yıla göre gerilediğini söyledi.

Ekonomik kriz nedeniyle dünya genelinde un fiyatları aşırı düşünce, alıcılar fiyatların daha da gerileyeceği beklentisiyle talep kıstı. Bu durum dünyanın önemli un ihracatçılarından biri konumundaki Türkiye ' de çok sayıda ihracat anlaşmasının iptal edilmesine neden oldu. Krizin tüm sektörleri olduğu gibi un sanayicilerini de olumsuz etkilediğini belirten Ege Un Sanayicileri Derneği Başkanı Haluk Tezcan, fiyatların sürekli gerilemesi nedeniyle en iyi fiyata ürün almak isteyen alıcıların ihracat bağlantılarını durdurduğunu belirtti. Bu nedenle ihracatta geçen yıla göre düşüş yaşadıklarını ifade eden Tezcan, 'Buğday fiyatları netlik kazanmadı. İhracat yapan firmalar olarak mal almadan mal vermeye korkuyoruz. Sektörde atıl kapasite çok fazla. Türkiye ' deki atıl kapasiteyi ihracata yöneltmeye çalışıyoruz ama orada da bürokrasinin etkisiyle karşılaşıyoruz. Dünya piyasalarında fiyatlar düştüğü için 2 taraftan sıkışmış durumdayız' dedi. Türkiye ' de tarım politikalarının tam oturmaması nedeniyle hem ihracat hem iç pazarın olumsuz etkilendiğini dile getiren Tezcan, üretimin tüketimden fazla olması yüzünden oluşan rekabetin firmaları zorladığını vurguladı.
İhracat için Kore, Güney Kore ve Endonezya gibi farklı pazarlara yöneldiklerini anlatan Tezcan, 2009 ' da mevcut durumu koruma hedefleri olduğunu belirterek, 'Artık bizim gündemimizde büyümek değil, kaybolmamak var. Aynı yerde kalalım bize yeter' diye konuştu. Bu yıl buğdayda iyi bir rekolte beklendiğini ancak yüksek rekolte yüzünden fiyatların çok fazla gerilememesi gerektiğini kaydeden Tezcan, Türk çiftçisinin korunması gerektiğine dikkat çekerek, bu noktada devlete çok görev düştüğünü dile getirdi.

Fabrikalar yarı kapasiteyle çalışıyor
Talep yetersizliği nedeniyle Çukurova ' daki un üretiminde de azalma olduğunu belirten Çukurova Un Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Sime ise, 50 kiloluk un çuvalının fiyatının 34 YTL ' ye kadar düştüğüne dikkat çekti. Un fiyatlarının aşırı düşmesi sonucu alıcıların daha da düşeceği beklentisiyle talep kıstığına dikkat çeken Sime, çok sayıda ihracat anlaşmasının iptal edildiğini dile getirdi. Yurt içi piyasada da, aynı nedenle un talebinde azalma olduğuna dikkat çeken Sime, 'Şu anda yurtiçi ve yurtdışı alıcıların stoklarında neredeyse hiç un yok. Yaşanan talep azalması yüzünden Çukurova ' da un piyasasında durgunluk söz konusu. Un fabrikaları üretimi azalttı. Çoğu kapasitelerinin yarısından azını kullanıyor' dedi. Buğday üretimi konusunda ise 2009 yılı için beklentiler olumlu olduğunu dile getiren Sime, 'Şu anda Adana ' da 4 tarladan 3 ' üne buğday ekiliyor. Yağmurlar ve mevsim şartları da iyi gidiyor. 2009 ' da buğday hasadı konusunda umutluyuz. 2009 ' da buğday konusunda sıkıntı beklemiyoruz' dedi.
Öte yandan krizin sektördeki konsolidasyon sürecini hızlandırdığını belirten Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Erhan Özmen, 3 yıl önce bin 200 olan un fabrikası sayısının bugün 700 ' e düştüğünü vurguladı. Sektördeki atıl kapasite nedeniyle konsolidasyonun kaçınılmaz olduğunu anlatan Özmen, 'Biz de Sanayi Bakanlığı ' ndan küçük ölçekli un fabrikalarının kurulmasının teşvik edilmemesini istedik' dedi. 2009 ' da beklenen 20 milyon tonluk buğday rekoltesinin ihracat konusunda umutları canlandırdığını dile getiren Özmen, devletin ve özel sektörün işbirliği yapması durumunda sektörün daha iyi bir noktaya gelebileceğini anlattı. Eylülde başlayan fiyat düşüşlerinin tersine döndüğünü belirten Özmen, dünya konjektürüne bağlı olarak son haftalarda yüzde 7-8 gibi bir artış olduğuna dikkat çekti.

Ege Un Sanayicileri Derneği Başkanı Haluk Tezcan, fiyatların sürekli gerilemesi nedeniyle en iyi fiyata ürün almak isteyen alıcıların ihracat bağlantı...
( KB)