Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, TRT ile imzalanacak protokol çerçevesinde kurulması planlanan TARIM TV ' nin, bu yıl içinde test yayınlarına başlayacağını söyledi.
Endonezya Tarım Bakanı Anton Apriyantono, bugün Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker ' i ziyaret etti. Ziyaret sırasında, iki ülke arasında 1995 yılında imzalanan ve süresi dolan tarım işbirliği mutabakat zaptı, yeniden imzalandı.
Bakan Eker, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin geçmişinin 16. yüzyıla dayandığını, Endonezya ile halen, İKÖ, D8, DTÖ kapsamında ortak platformlarda işbirliği yapıldığını söyledi. Endonezya ile 1995 ' te imzalanan tarımsal işbirliği protokolünün süresinin dolduğunu ve bugün yeniden imzalanacağını belirten Bakan Eker, protokolün, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine önemli katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.
Endonezya Tarım Bakanı Anton Apriyantono da protokolün, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok boyutlu olarak geliştirilmesi konusunda bir fırsat olduğunu söyledi.
Protokolün imzalanmasından sonra, Bakan Eker konuk bakana tarımla ilgili figürlerin yer aldığı bir tablet, konuk bakan da Eker, mitolojik figürlerin bulunduğu batik bir parça hediye etti.
Ziyaret sırasında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Eker, TARIM TV konusunda TRT ile görüşmelerin sürdüğünü, protokolün henüz imzalanmadığını belirtirken, çiftçilere bilgi aktarımında önemli yararlar sağlayacak televizyonun bu yıl test yayınına başlayacağını bildirdi. Bakanlık bünyesinde 20 yıl önce kurulan yayın dairesinde, önemli miktarda doküman, film, kaynak ile stüdyo altyapısının bulunduğunu anlatan Eker, ilk aşamada sınırlı sürelerde yayın yapacak TARIM TV ' nin daha sonra 24 saat yayın yapar hale geleceğini söyledi.
Eker, sütte fiyat düşüşünü önlemek ve arz fazlasını değerlendirmek üzere, arz fazlası sütün süt tozuna dönüştürülmesi ile ilgili bir soru üzerine de bu amaçla öncelikle 20 milyon TL kaynak ayırmayı öngördüklerini, uygulama ile piyasanın rahatlayacağını kaydetti.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, TRT ile imzalanacak protokol çerçevesinde kurulması planlanan TARIM TV ' nin, bu yıl içinde test yayınların...
( KB)