HMS (Headland Management System)

Değerli arkadaşlar ana sayfadaki makalede Fendt ' in TMS sistemini okudum. Sonra araştırdım yabancı sitelerden de baktım bu teknolojiye benzer teknolojiler kullanan bir başka marka var mı diye? Şimdilik John Deere ' in HMS sistemii buldum ve detaylarını araştırarak sizlerle paylaşmak istedim. Diğer markları da araştırıp sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

HMS (Headland Managemen Systemi - Sırabaşı Yönetim Sistemi)

İsminden de anlaşılacağı gibi sırabaşı yönetim sistemi sırabaşlarında yapılması gerekenleri sizin yerinize yapıyor. Fendt ' in de TMS sistemi ile aynı mantıktır.

Yapmanız gereken tek şey traktörün kabin içerisinde bulunan HMS sistemini aktif hâle getirerek sırabaşlarında askı kollarını indirmek ve kaldırmak için, ön ve arka PTO ' ları durdurup çalıştırmak, dört çeker ' i devreye sokmak ve devrede çıkarmak ve daha bir çok sistemi kontrol etmek için sahne 1 ve sahne 2 olmak üzere iki posizyonu hafıza almaktır.

HMS Plus sırabaşlarında yapılması gereken bir çok kompleks işleri sizin yerinize tek tuşla gerçekleştiriken operatör hatalarında en aza indirgemiş oluyor. Bu sayede operatör sadece traktörü tarlada ve çizgide tutmaya konsantre olabiliyor.

HMS Plus ile kontrol edilen sistemler:

• [li]Dört Çeker - açma/kapama[/li]
    [li]Diferansiyel Kilidi - açma/kapama[/li]
    [li]Ön ya da Arka PTO - açma/kapama[/li]
    [li]Askı kolları - kaldırma/indirme/yavaş ya da hızlı[/li]
    [li]Transmisyon hızı - açma/kapama[/li]
Traktör opsiyonlarına göre de:

SCV ' leri kontrol edebilyor.

Ayrıca bu sistemlerin yapmış oldukları da CommandCenter ekranında gösterilmektedir.

Ynt: HMS (Headland Management System)

HMS Plus gelişmiş hafızası sayesinde her fonksiyon için 20 kadar kontrol tanımlayabiliyorsunuz. Örneğin, 100 metreden sonra PTO'yu kadar, Diferansiyel kilidini kapat, kolları kaldır vb. Ayrıca mevcut fonksiyonları kullanabileceğiniz gibi sizlerde farklı ekipmanlarınız için farklı fonksiyonlar yaratabiliyorsunuz. HMS Plus 5 farklı fonksiyonu hafızaya alma özelliğine sahip. Örnekle açıklama gerekirse; bir tohum ekme makinası ile, pulluğun sırabaşı dönüş özellikleri bildiğiniz üzere farklıdır. CommdanCenter ekranından daha önce kaydetmiş olduğunuz Pulluk özelliklerini yüklerey pulluğa uygun sırabaşı dönüş özelliklerini uygulayabiliryor. Yine tohum ekme makinasını takdığınız zaman birkaç tuşla mibzeri özelliklerini uygulatabiliyorsunuz. Bu da size her seferinde baştan ayar yapma zorunluluğu bırakmadığı gibi zamandan ve paradan da tasarruf sağlamaktadır.

Resimleri yapancı siteden aldığım için menüler ingilizce....

Ynt: HMS (Headland Management System)

Güzel paylaşım. Böyle paylaşımlara sık sık yer verilmeli diye düşünüyorum. Bende bir ara CEBIS ' i açıklayayım. Her markanın bu sistemlerini açıklarsa güzel bir paylaşım ortamı olur....