jd neden kücük modellerinde konfor ve ergonemi yapmıyor

slm arkadaşlar jd neden kücük modellerde konfor ve ergonomiyi ikinci plana atıyor(mesela 5003 serilerinde orjinal kabin,ayarlanabilir direksiyon vs...)oysa bunları yapmış olsa bence öbür firmalara fark atar bu yüzden bence cok eksigi var diger modeller daha gösterişli fakat kücük modeller geride kalıyor bence buna el atmaları lazım yetkililerin,bizim ülkemizde en cok tutulan traktör serisi 55 beygirle 85 beygir arası çünkü arazi az ve parcalı bu yüzden istatiklere bakın encok satılan traktör gücüde bu,bence biraz daha özen ben jd kullanıcısıyım bence tek eksigi o bide bi seriden 2 yada 3 degişik versiyon cıkarmalı

Ynt: jd neden kücük modellerinde konfor ve ergonemi yapmıyor

zeko3737 link=topic=15462.msg140867#msg140867 date=1232701600' Alıntı:
slm arkadaşlar jd neden kücük modellerde konfor ve ergonomiyi ikinci plana atıyor(mesela 5003 serilerinde orjinal kabin,ayarlanabilir direksiyon vs...)oysa bunları yapmış olsa bence öbür firmalara fark atar bu yüzden bence cok eksigi var diger modeller daha gösterişli fakat kücük modeller geride kalıyor bence buna el atmaları lazım yetkililerin,bizim ülkemizde en cok tutulan traktör serisi 55 beygirle 85 beygir arası çünkü arazi az ve parcalı bu yüzden istatiklere bakın encok satılan traktör gücüde bu,bence biraz daha özen ben jd kullanıcısıyım bence tek eksigi o bide bi seriden 2 yada 3 degişik versiyon cıkarmalı

JD küçük modellerinde de ergonomiyi belli bir derecede tutuyor. Ama sen gidipte bu ergonomiyi 5003, 5025 serisinde ararsan çok yanlış yaparsın. Ergonomi rahat istiyorsan paraya kıyacan 5020 serisi alacaksın. 5003, 5025 serisi bu yüzden ucuza satılıyor. Erogonomisi ve teknolojisi düşük. Ne kadar ekmek o kadar köfte demişler...:D

Jd nin 5000 serisi traktörleri hindistan ve Meksika üretimi oluyorlar. Dolayısıyla da bu traktörler, hem kalitesi, hem konforu, hem de işçiliği düşük traktörlerdir. Örneğin 6000 serisi ise almanya da ve amerikada üretilmekte, bu modelin de kalite ve konforu da ortada.

5003 serilerine o senin dediğin özellikleri eklerlerse birincisi fiyatı mutlaka artacaktır. İkincisi o zaman 5025 serisin niye yapıyorlar ya da 5020 serisini neden yapıyorlar. Bunun cevabını bulamamış oluruz. Rekabet sadece üstün özelliklerle değil fiyatla ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamakla da olur Dolayısıyla bu tür firmalar bu tür şeylere dikkat etmek zorunda kalırlar.

Anladığım kadarıyla 5003 Serisi senin ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılamıyor. Senin 5025 ya da 5020 serisi alman gerekiyordu. Eğer 5003 serisinde 5025 ve 5020 serisi özellikler istersen (fiyatı arttıracağını düşünmeden söylüyorsun galiba) 5003 serisini üretmeye gerek kalmaz.

Umarım durumu anlatabilmişimdir.

tamamda bi nh td 65 bu gün cok konforlu fiatı aynı keza fergusonda öyle ve diger modeller güce göre fiatı aynı ama en düşük konfor jd ben jd kullanıcısıyım

TD 65 ' te konfor varsa....biz mercesde diken üstüne oturuyor olurduk...
Bende JD kullanıcısıyım konfor düşüklüğü görmedim...kullanıdığı kumaşş..plastikler...sıralı markalardan üretiliyor die biliyorum........
5000 serisi mexico ve hindisttan üretiliyor ama içlerin 5020 serisi alman üretim...belirtmek isterim.....ve
Erkanın yorumuna aynen katılıyorum...

zeko3737 link=topic=15462.msg140867#msg140867 date=1232701600' Alıntı:
konfor ve ergonomi yaptıktan sonra bu seferde fiyatından şikayeti oluyoruz adamlar kaliteyi ucuza yapıp satıyor konfor istersen biraz daha üst modellere bakacaksın

ufak motorlara john deere veya başka bi markalarda fazla özenmiyor büyük motorlar otomatik vitesli oluyor neden ufak motorlarda yok
şöyle bi durum var her özelliğini aynı anda koymuyorlar sırf değişiklik yapmak için zaman geçtikçe özeniyorlar motor satmak için

evet arkadaşlar neden otamatik vites falan olmuyor.......bence biraz daha özennnnnnnnnnn

otomatik vites traktörün ve kullanıcının pek çok işini kolaylaştırır..ve dahasıda var...siteyi biraz bilgi edinmek için kullnırsanız...konulara uzak kalmış..olmazsınız...

Tek başına otomatik vitesi düşünürseniz evet öyle birçok kolaylığı ve hatta yakıt tasarrufundan verimliliğe kadar bir çok avantağı olabilir. Ancak bu konu itibariyle 5003 lerde otomatik vitesten bahsediyoruz. Gerek bu traktörlerini fiyatları gereksek kullanım amaçlarına bakıldığında bana otomatik bites gereksiz gibi geliyor.

Aynı konuyu bir 6000, 7000 serileri üzerinde tartışıyor olsaydık ben de, evet o kadar para veriyoruz bu traktörleri alıyoruz. Operatöre birçok kolaylık sunan otomatik vites özelliği yada opsiiyonu neden yok jd diye tartışabilirdim.

Ancak şu anda konumuz jd ' nin küçük modelleri :)

Otomatik vitesin dışında şunu belirtmek isterim. Bilgisayar ve Kontrol sistemleri öğrenciyim. Bize ders olarakta İş güvenliği ve sağlığı dersinde ergonomi dersi verdiler.

Şunu size hatırlatmak ya da sizi bu konuda bilgilendirmek isterim. Konfor ve ergonomi farklı şeylerdir. Her ne kadar çoğu zaman ergonominin sonucu konfor da olsa ergonominin anlamı daha farklıdır.

Ergonomi traktörler üzerinden örnek verecek olursak. vites levyerli, ileri geri mekik kolu, sinyal kolları, hidrolik kulları kullanımlarının sizlere, bizlere kullanım esnasında rahatsızlık vermeyecek, herhangi hastalık yaratmayacak şekilde dizayn edilmesi ve uygun posizyonda yerleştirilmesidir. Ben dizayn konusunda jd ve jd gibi firmaların ergonomiye önem verdiklerini ve vermeleri gerektiği bilirim. 5003 serisi kullanmadım ancak yerleşim konusundan herhangi bir konumda bulunamayacağım onlarıda size bırakıyorum. El frenini kullanırken rahatsızlık çekiyor musunuz? hidrolik kullanırken kontrollere ulaşmada rahatsızlık çekiyor musunuz?....

Çünkü ergonomiye önem verilmediyi takdirde traktör kullanımları esnasında yanlış hareketler sizlede bel ağrısı yaratabilir, kontrolleri kavrama sonucunda yanlış dizayn ellerinizde ağrılara sebeb olabilir. Ergonomi budur arkadaşlar. konforla karıştırmayın.

Tabi ki ergonomin sonunda konfor da oluşacaktır. Ancak konfor için örnekle kullanılan malzenin çeşidi önemlidir. sünger, plastik vb.

Umarım bildiklerimi sizlerle paylaşabilmişimdir.

valla bence sınıfının en raht konforlu traktoru jd 55 65hp guçtekı traktorerın basıt yapılmıs ama sağlam kıralcak dokulcek bısı yapmamıslar bende 5303 kullanıcısıyım mesale yenı yandan vıteslı traktorlere bakın butun hepsının vıtesı ortadan bukule bukule yana almıslar onlardamı kalıte var vıtese zor geçıyo 40 yerınden bugulmus madem ortada bu vıtes ne dıye bukup yana alıyolar jd nın viteslerı çok super bence otomobıl gibi çok rahat tabı eksıklıklerı var her traktor 4 4 luk yapmıyo bırden yavas yavas yapıyo satmak ıçın sayglar

alipasalierkan link=topic=15462.msg140877#msg140877 date=1232705064' Alıntı:
JD küçük modellerinde de ergonomiyi belli bir derecede tutuyor. Ama sen gidipte bu ergonomiyi 5003, 5025 serisinde ararsan çok yanlış yaparsın. Ergonomi rahat istiyorsan paraya kıyacan 5020 serisi alacaksın. 5003, 5025 serisi bu yüzden ucuza satılıyor. Erogonomisi ve teknolojisi düşük. Ne kadar ekmek o kadar köfte demişler...:D

Ne kadar ekmek o kadar köfte demişler...

Bu kelime muratlının bir köyünde akrabamızın sahip olduğu 5715 in arızasına gelen JD servisi tarafından söylendi ozamanda ayıpladım şimdide ayıplarım esasında mantığı ve söyleminde bir hata yada kusur yok ama kullanıcıya söylenecek bir laf değil daha dikkat lütfen

arkadaşlar benim dedigimi anlamadınız herhalde 5003 serilerinde benim demek istedigim mesala orjinal kabin yok en basitinden sonra degişik özellikler gibi direksiyon ayarı,4 ileri 4 geri vites secenegi gibi bakın bi nh a adamlar süslemişler püslemişler satıyorlar bende 2030 jd var bide 5403 var arasındaki fark cift çeker turbo başka ne fark var 1977 model motorla

küçük traktörlerde de konfor ve kalite isteyenler paraya kıyıp fendt alsın bi zahmet, o zaman görürler konforu kaliteyi.

..