Malatya ' nın Arapgir ilçesine bağlı Bostancık köyünde bir hayvanda şarbon hastalığının görülmesi üzerine köye hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı.

MALATYA ' DA ŞARBON PANİĞİ
- ARAPGİR İLÇESİNDE BİR HAYVANDA ŞARBON HASTALIĞININ GÖRÜLMESİ ÜZERİNE KÖYE HAYVAN GİRİŞ VE ÇIKIŞI YASAKLANDI

Edinilen bilgiye göre, Arapgir İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından 15 gün süre ile Bostancık köyüne hayvan giriş çıkışı yasaklandı. R.E.(25) isimli şahsın kestiği hastalıklı hayvanın etini Malatya ' da sattığı yönündeki iddia üzerine yapılan araştırmada şahsın evine 500 metre mesafedeki kuru dere yatağında büyükbaş hayvana ait 2 adet parça halinde kaburgalar bulundu.
Cumhuriyet Başsavcılığı ' nın talimatıyla R.E. hakkında Hayvan Sağlığı ve Zabıta Kanunun 46 ' ncı maddesi gereğince tahkikata başlanıldı.
Bu arada, Tarım İl Müdür Vekili Ramazan Aytekin, şarbon hastalığı teşhis edilen büyükbaş hayvandan alınan numunenin Elazığ ' a tahlil için gönderildiğini belirtirken, sözü edilen köye 15 gün hayvan giriş ve çıkışının yasaklandığını vurguladı. Aytekin, şarbon hastalığından ölen büyükbaş hayvanın etinin satıldığına ilişkin yaptıkları araştırmada böyle bir duruma rastlanmadığını kaydetti.