Türkiye ' nin en önemli limon üretim yeri olan Mersin ' de ürün para etmeyince depolara kaldırıldı. İhracatın geçen yıllara göre az olması ve iç pazardaki daralma nedeni ile üretici, limonu depolayarak beklemeye başladı.

Limonun bölgenin en önemli geçim kaynağı olduğunu belirten Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, üreticinin maliyetleri karşılayamamanın endişesi ve ürünün değer kazanması umuduyla, hasadını yaptığı portakal ve limonun yarısından fazlasını yatağa aldığını söyledi.

Üreticinin, erkenci limonu satamadığını dile getiren Gökçel, 'Erkenci limonun önemli bir bölümü depolarda bekliyor. Daha sonra hasat edilen mandalina satılamayınca çöpe döküldü. En son büyük emeklerle topladığı portakalda da umudunu bulamadı ve yatağa aldı. Bu durum maliyeti neredeyse ikiye katlıyor.' dedi.

Depolara alınan yatak limonun maliyetinin 35 kuruş, portakalda ise 25 kuruş olduğunu anlatan Gökçel, bu fiyatların bahçede satılan limon ve portakal fiyatını eşit olduğuna dikkat çekti.

Gökçel, narenciyede sorunların devam etmesi ve kalıcı çözüm üretilmemesi halinde, yöre üreticisinin alternatiflere yönelmesi gerekiyor. En azından bu yıl yatak ürünlerine destek primi verilmeli. Aksi halde, Mersin ' de narenciyeden kaçış yaşanacak. Çünkü bu yıl yaşanan sıkıntı çiftçinin kaldıramayacağı kadar ağır bir yük getirdi.' diye konuştu.