İhracatın parlayan yıldızı Antalya 2009 yılına yüzde 10 düşüşle başladı. Türkiye genelindeki ihracatçıların durumu da pek parlak değil. Bu tabloyu gören hükümet ihracatçılara destek verme kararı aldı. 2009 yılında ihracatçılara yaklaşık 350 milyon dolar devlet desteği sağlanacak. Tarım ihracatına düşen paysa yaklaşık 13 milyon dolar. Antalya Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı ' ya göre bu destek ihracatçılar için cansuyu niteliği taşıyor.

Bu yılki hedefi 420 milyon dolarlık satış olan ihracatçılar 2009 ' a yüzde 10 ' luk bir düşüşle başladı. Yaş sebze meyve gönderdiğimiz önemli pazarlar olan Rusya ve Ukrayna ' da havaların çok soğuk olması nedeniyle talepte daralma yaşanıyor. Bu durumda ne yapacağını kara kara düşünen ihracatçılara devletten müjdeli bir haber geldi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatçılara 2009 yılında 350 milyon dolar devlet desteği verileceğini bildirdi.

Antalya Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı bu desteğin yaklaşık 12,9 milyon dolarının tarıma ayrıldığını belirterek desteğin cansuyu niteliği taşıdığını söyledi.

İhracatçıya verilecek destekler yaklaşık yüzde 25 ' lik bir kısmı AR-GE çalışmaları için ayrıldı.

Devletin ihracatçıya yönelik Dış Ticaret ve Hazine ' den yapılan olağan desteklemeler olduğunu hatırlatan Satıcı, bu desteğin ayrıca yapılacağını belirtti. Satıcı, ihracatçıların kredi kullandığı önemli bankalardan biri olan Eximbank ' ın da kullanılan kredi miktarını arttırarak ihracatçıya destek olmaya çalıştığını vurguladı.