Fındıkta Bölünmüş Arazi Sorunu

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkan Ömer Aydın, fındıktaki en büyük yapısal sorunun miras yoluyla arazilerin bölünmesinden kaynaklandığını belirtti.

Ömer Aydın yaptığı açıklamada, fındığın bölge halkı için artık kanayan bir yara haline geldiğini belirterek, optimal büyüklükte tarım işletmeciliğine geçilmesinin şart olduğunu kaydetti.

Fındıkta üretim ve üretici odaklı en büyük yapısal sorunun Miras Kanunu ' ndan kaynaklanan arazilerin sürekli olarak miras yoluyla bölünmesi olduğunu ifade eden Aydın,'Babadan kalma araziler kardeşler arasında taksim edilirken küçülen arazilerden elde edilen mahsul geçim haddini idame ettirmek bir yana üretim masraflarını bile karşılayamaz hale geldi' dedi.

Türkiye ' de yer yıl 700 bin insanın tarım sektöründen çözüldüğünü ve fındık bölgesin bunda büyük katkısı olduğunu dile getiren Aydın, 'Elde edilen gelirin yetersiz oluşu ve son süreçte tarım sektöründe uygulanan politikalarının da etkisi ile sektörde çözülmeler yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir. Makro ekonomik göstergelere bakıldığında her yıl 700 bin insanın tarım sektöründen çözülerek istihdam piyasasına girdiği görülmektedir. Bunun içinde bölgemizin katkısının çok yüksek olduğu bir gerçektir. Ayrıca tarım arazilerinin küçülmesi ve göç realitesi verimlilik ve kaliteyi de olumsuz etkilemektedir. Göç etmeyip toprağın üzerinde kalan üretici kendi masraflarını dahi karşılamayan toprağa gerekli bakımı yapmamaktadır. Bunun yanında göç edenler de toprağa bakım yapılması gereken dönemlerde kentlerde olduklarından yine gerekli bakım yapılmamaktadır' diye konuştu.

Bütün bu olumsuzluklarla beraber bahçelerin bakımsız kaldığını ve haliyle verimin düştüğünü ifade eden Aydın, 'Mevcut üretim miktarı bu haliyle bile geçim haddini idame ettiremezken süreklilik arz eden verim ve kalite düşüklüğü de işin cabası oluyor.Tabiri caizse araziye bakarsan bağ, bakmazsan dağ oluyor. 2008 mahsul yılında Ordu ' da dekar başına verimliliği 99 kilogramdır. Ve bu rakam ABD ' de 250 - 300 kilogram seviyelerindedir. Genel manzara küçük arazilerde düşük verimlilikte üretim yapılması olunca fındık fiyatı hususu da tek sorun gibi ortaya çıkıyor. Oysa fiyat meselesi bir sorun değil, bir takım sorunların bir sonucudur. İşte kısa vadeli çözüm arayışları içinde ezberlediğimiz fiyat meselesi bizleri neden ezberi bozmak zorunda olduğumuz hususunda ikna etmeye yetecektir.'