GAP Eylem Planı' kapsamında aktarılan kaynaklarla Diyarbakır bölgenin cazibe merkezi olurken, kentte yatırımlar da hızlandı.

Başbakan Erdoğan ' ın Diyarbakır ' da 'GAP Eylem Planı' ile ilgili yaptığı açıklama bölge için milat oldu.

Eylem Planı ' nın uygulanmasına kaynak aktarımıyla başlandı.

'235 Milyon Aktarıldı'
Konuya ilişkin konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, '2008 yılı içerisinde yatırım programında farklı sektörlerle ilgili tahsis edilmiş olan ödenek miktarı Devlet Su İşleri (DSİ) 143, diğer sektörlerle birlikte 235 milyon liradır' dedi.

Sulu Tarıma Geçişte Önemli Yatırımlar
Sulu tarıma geçiş bölgenin en önemli projesini oluşturuyor. Bu çerçevede DSİ için ayrılan 20 milyon liralık ödeneğin 143 milyona çıkartılması GAP yatırımlarını hızlandırdı.

Devam eden Kralkızı ve Dicle barajı sulama kanallarının 202 kilometrelik ihalesi hemen yapılarak çalışmalara hız verildi. Proje tamamlandığında Diyarbakır, Bismil, Çınar ve Silvan ovalarında yaklaşık 1 milyon 300 bin hektarlık alan sulu tarıma geçmiş olacak.

Yatırımlar İstihdama da Yansıyacak
Bu durum istihdama da yansıyacak.

GAP, sadece bir sulama projesi değil. Proje paralelinde eğitim, sağlık ve kültür alanındaki çalışmalar da hızlı bir şekilde devam ediyor.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 'Bunun neticesi itibariyle bölgede sağlanacak olan istihdam 500-600 bin civarında olacaktır' dedi.