Türk işi limon Çin'i hasta etti!

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, elinde limon ile TBMM Kulisine geldi. Gazetecilere yeni bir Türk icadı olan çekirdeksiz limonun tanıtımını yaptı. Bakanın gururla gösterdiği çekirdeksiz limonun sırrını bir çok yabancı ülke de ele geçirmeye çalışıyormuş. Türk icadı çekirdeksiz limon Mersin Erdemli, Alata’da üretildi.

BAKAN PİAR YAPIYOR
Türkiye’nin bahçe kültürleri alanında araştırma yapan önemli enstitülerden biri olan Mersin-Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde yeni turunçgil çeşitlerinin geliştirilmesi amacıyla farklı ıslah metotları kullanılarak araştırma yapıyor. Bu araştırmaların sonuncu çekirdeksiz limon.
Enstitüde yapılan mutasyon ıslahı çalışmaları ile üç adet yeni çekirdeksiz limon çeşidi geliştirildiği öğrenildi. Tarım Bakanı Mehdi Eker’in TBMM kulisinde tanıttığı işte bu limonlardan biriydi.

İSİMLERİ BİLE BELLİ

Bu üç tür limona ‘Alata’, ‘Gülşen’ ve ‘Uzun’ isimleri verildi. Bakanlık Tescil Komitesinden üretim izinleri alındı ve Kütdiken limon çeşidinden üretilen bu çekirdeksiz limonların seri üretimi için harekete geçildi.

SIR GİBİ SAKLANIYOR

Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatının yarısını oluşturan turunçgillerin içinde limon, önemli bir bölümünü kapsıyor. Turunçgil ihracatının lokomotif ürünü olarak kabul edilen limonun daha kaliteli olması için yapılan araştırmalarda çekirdeksiz limon üretimi önemli bir aşama olarak kabul ediliyor. Zaten çekirdeksiz üretimin duyulması üzerine bir çok ülke üretim sırrını öğrenmek için harekete geçti. Üretimin arttırılması öncesinde sırrı saklamak isteyen Türkiye, bu yönde gelen taleplere şimdilik yanıt vermiyor.

ABD VE ÇİN PEŞİNDE
Tarım Bakanlığı yetkilileri, yeni geliştirilen çekirdeksiz limon çeşitlerine hem yurt içi hem de yurtdışından fidan üretici firmaların yoğun talebi olduğunu bildirdiler. Yetkililer özellikle ABD ve Güney Afrika Cumhuriyetinden uluslar arası fidancılık ve pazarlama firmalarının yeni çeşitlerin fidan üretim hakkını satın almak amacıyla enstitüye gelerek görüşmelerde bulunduklarını bildirdiler. Yurt içinden de çok sayıda firmanın da çekirdeksiz limonun üretim hakkını almak istediğini belirten bakanlık yetkilileri, Çin’in de bu limonun peşinde olduğunu bildirdiler