Amerika’da çıkan ekonomik kriz Polatlı’ya kadar uzandı. Banka kredi borcunu ödeme imkanı bulamayan çiftçiler traktöründen sonra bir milyon dönüm tarlayı satışa çıkardı.

Polatlı’da son üç yıldır tarımın büyük darboğaz yaşadığını belirten Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Türkoğlu, kredi borçlanması yüzünden ilçede yaklaşık bir milyon dönüm tarlanın satışta olduğunu söyledi. Türkoğlu, gelecek yılların tarım açısından çok daha kötü geçeceğini öne sürdü.

Bankaları dolaşıyor

Polatlı’da her yıl iki milyon dönüm yer ekildiğini söyleyen Türkoğlu, tarım politikalarının olumsuzluğu ve iki yıldır yaşanan küresel kuraklık nedeniyle üreticinin zor durumda olduğunu anlattı, bir bankaya olan kredi borcunu ödemek için diğer bankadan borç alındığını açıkladı.

Traktör haraç mezat

Bankalara borçsuz çiftçinin parmakla gösterilecek kadar az olduğunu anlatan Başkan Türkoğlu, şunları söyledi: 'Çiftçiler 100 bin liralık traktörünü haraç-mezat 40 bin liraya satıyor, bu da yetmeyince tarlasını satılığa çıkarıyor. Önümüzdeki günler çiftçi için çok kötü olacak