Yeni toprak Mendiz abiye..

Yeni toprak Mendiz abiye.. alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s
trekkerweb%20(10).jpg

Ynt: Yeni toprak Mendiz abiye..

benim tahminim ... otlar biçilmiş ve dağıtılmış..organik gübre olarak faydalanmak için sürülüyor diye düşünüyorum....bir makina mühendisi ancak bu kadar yorum yapabilir meendiz bey ...yorumu ziraat mühendisi abimizden bekliyoruz...

Ynt: Yeni toprak Mendiz abiye..

atilla link=topic=16147.msg144527#msg144527 date=1233220570' Alıntı:
...otlar biçilmiş ve dağıtılmış..organik gübre olarak faydalanmak için sürülüyor diye düşünüyorum....

İki gün beklemeye gerek kalmadı.. Bizim olayımız işte budur. 'Sürdürülebilir Toprak Verimliliği' denen şey işte budur. Toprağın organik madde yönünden sürekliliğinin sağlanması, doku iyileştirilmesi, falan ve de filan. Bizim yapamadığımız işte bu. Ülkecek burnumuzun ucunu anca gördüğümüzden hiç bir tercihimizde 'bunun yarından sonrası ne olur?' diye bir soru gelmez aklımıza. Adamın iklimi bizden iyi, suyu bizden bol, 2 ya da 3 ürün açık şartlarda sağlanmakta, buna ramen bunun yıllar sonrası ne olacak endişesini hiç bir zaman göz önünden ayırmadıkları için yeşil gübre adına 4-5 yılda bir bir ürünü feda edip yarınlarını güvencede tutuyorlar. Biz bu arada ne yapıyoruz senin motor benim motor, o onu döver, bu şunu döver mantığı ile tek dirhem ot kalmayana kadar tarlayı soyuyoruz, maya bırakmıyoruz, yolduğumuz paraları da zerre bilim-mühendislik gibi şeyleri önemsemediğimizden gidip gene o adamlara veriyoruz. Sonra da çömel duvar dibine ellerin arasına al başını düşün. Nolacak çiftçinin hali.
Neyse.

İşte bunu görmenizi ve ifade etmenizi diledim. Sadece Atilla Hocam yazdı. Kendisine tekrar teşekkürler ederim.

Özeti; alet ekipman hikaye önemli olan yapılan iş.