Çiftçiye kötü haber...

2009 yılı bütçesinden yapılacak bazı tarımsal desteklemelerin birim fiyatlarından yüzde 10 kesinti yapılacak.

Bakanlar Kurulu ' nun, ' ' Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bazı Bakanlar Kurulu Kararları Uyarınca 2009 Yılı Bütçesinden Yapılacak Desteklemelerin Birim Fiyatlarından Yüzde 10 Kesinti Yapılması Hakkındaki Kararı ' ' Resmi Gazete ' nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

Karara göre, tarımsal desteklemelere ilişkin aşağıdaki listede yer alan Bakanlar Kurulu kararları uyarınca, 2009 yılı bütçesinden yapılacak desteklemelerin birim fiyatlarından yüzde 10 kesinti uygulanacak.

Söz konusu tarımsal desteklemelere ilişkin Bakanlar Kurulu kararları şöyle:

' ' -Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkında Kararın yürürlüğe konulmasına ilişkin 31.3.2008 tarihli ve 2008/13489 sayılı Bakanlar kurulu kararı.

-Yaş Çay üreticilerine 2008 Yılı Ürünü Destekleme Primi Ödenmesine İlişkin Kararın Yürürlüğe konulmasına ilişkin 21.7.2008 tarihli ve 2008/13979 sayılı Bakanlar Kurulu kararı.

-Tarımsal Faaliyette Kullanılan Mazot ve Kimyevi Gübre için Çiftçilere 2009 Yılında Alan Bazlı Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Kararın yürürlüğe konulmasına ilişkin 27.10.2008 tarihli ve 2008/14266 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı.

-Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması Programını Tercih Eden Üreticilerin Desteklenmesine İlişkin Kararın yürürlüğe konulmasına ilişkin 27.10.2008 tarihli ve 2008/14268 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı.

-Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları ile Toprak Analizi Yaptırılmasına ve Bambus Arısı Kullanımına Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Kararın yürürlüğe konulmasına ilişkin 4.11.2008 tarihli ve 2008/14353 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı. '

Ynt: Çiftçiye kötü haber...

birlik olalım sesimizi duyuralım.küçük büyük çiftçi sen ben yok artık.bizler çok büyük bir kitleyiz.en azından mart da tekerlerine bir taş koyalım.organize edilirse yürüyüş yapalım.

çok verdiler ' ya, bizde parayı görünce çoştuk hemen,nereye koyacağımızı şaşırdık, para çarçur olmasın diye onun için hemen kesmişler,ne biçim iş anlamadımki,,korkuyorum yakında tarımla uğraşıyorsun diye bize para vermeyi burak,bizden para alacaklar...biz destekliyeceğiz artık...ha ha ha ha ha,ağlamamak için sinirden güldüm. zuha-*-s bay-*s

ZİRAAT ODALARI UYUYOR.UYUSUN.BÜGÜN İNCELEDİM GÜBRETAŞ AŞIRI BİR KAR YAPTIM DİYOR.ALTINA DA YAZMIŞ GÜBRE KULLANIMINDA TEHLİKELİ DÜŞÜŞ DİYE ÇİFTÇİLERİN GÜBRE KULLANIMI DÜŞTÜ DİYE.BUNA RAĞMEN KAR EDİYOR VE 6000 TONLUK GEMİ ALIYOR.HANİ ÇİFTÇİ TARIM KRDİYE ORTAK DI HANİ KARAGÜN DOSTU İDİ.BİZİM BURALARDA BİR OBA AŞİRETİ VAR SEÇİMDE TEK VE BİR OLURLAR KÖYLER AYRI AYRI AMA ADAMLAR BİR VE TEK OLURLAR.HER KONUDA ASLINDA ÇİFTÇİ CAMİASI NİYE HALA BİR OLMUYOR ANLAMIYORUM

nedersenız deyın ımam bıldıgını okuyor secım yaklasdı hububat desdeklerı hemen cıktı 2 yada 3 aydada mazot gubre oh bızım mıllet hemen kanar az para gorunce KARDEŞİM SANDIKDA bellı edelım hukumete tepkıyı dıyoruz ne zamandan

benzine haf da 2 kez zam geldi bütçe açık vermiş.seçim için oy için beyaz eşya yardımı.kömür yardımı para yardımı,inşaat malzemesi yardımı bunun dışın da reel sektöere patronlara bankacılara işletme sahiblerine yardım var.kriz teget geçti.köyüye çiftçiye bir şey yok verdiği yardımda zoruna gitti ki %10 kesti anlamayan alternatifi yok diyenlere. ne deyelimki

ya cıftcı kardeşlerim urettıgımız urunler ucuk degıl ama hakkı kadar para ederse hangınız daha fazlasını yok mazot yok kımyevı gubre yok dgd ısterdınız ısteyenın gozu cıksın zaten ama şimdi gırdı malıyetlerının aşırı fazlalıgı az destek tamamen yıpratıyor
bunu gectık yurt dısındakı tarım urunlerı malıyetı bızımle yarıstırılııyor neymıs dış pıyasada şekerın tonu 600 dolar neden pancar uretelım satın almak daha ucuz neden bugday uretelım dısardan alırsak daha ucuz
yurt ıcındekı uretımde ha keza oylesıne gıdıyor bıldıgınız gıbı gubreyı az kullanıyoruz artık yavaş yavaş organık tarıma kendılıgınden gececegız galıba uretım kalıtemız dusuyor kullanılmaması gereken ılaclar ucuz dıye kulllanılıyor neden malıyet dusurmek ıcın ne yapak yanı olelımmı gıtıp bızlerde varoşlardan kendımıze yermı secelım bırakın bızı ımf ye falan satmayın yıne mılletın efendısı olalaım onurumuzla ısımızı yapalım kusura bakmayın fazla uzattım galıba ama dertler bıtmıyorkı

bakın arkadaşlar ben bir işte çalışıyorum.bu işten kazandığımı da tarım yatırdım.şimdi kendimi kurtaramıyorum.arazilerin bir kısmını bıraktım.gübresiz arpa ve buğday ekyim.mazot 3,5 lira iken ekim yaptık bu tarlaları işledik.1600 lira idi 20.20 gübre alamadık.ziaat bankası, tarım kredi düşman olmuş,özel bankalara yöneldik.ziraat odaları havan da suyu tokmakla dövüyor.TMO zaten unutmuş verdikleri destekler de zorlarına gidiyor ki indirdiler.arkadaşlar çiftçiler büyük küçük bu sitede kim varsa okuyan göz atan her çiftçinin hayali nedir.traktör tarla iyi mahsül biz bunları unuttuk bu hükümet çiftçi yi düşman görüyor.hadi harcayın hadi yastık altınıdakini çıkarın çiftçide yastık mı kaldı ki altından para çıkarsın çiftçi akşam nasıl yatıyor sabah nasıl kalkıyor anlayan bilen yok.elimizde bir fırsat var lütfen birlik olalım.bu ideoloji degil her kesim hakkını arıyor bizler hakkımızı aramalıyız birlik olmalıyız bu hükümet bizleri unut muşsa bizde sandık da onları unutalım.bizlerin hür olma devri bitti.aklımızı başımıza alalım.
ülkede tarım kredinin bie amacı vardı. şimdi tefeci oldu.gemi alıyor futbolcu alıyor.tarım kredi spora hangi çiftçi gönül vermiş hangi çiftçi maçlarına gidiyor.yazık bu anlayışa yazık.

niyemi sesimizi duyuramıyoruz.adamlar hala bu hükümetin alternatifi yok diyorlar.hesab ediyorlar 2001 krizinde tarla aldım. 15.milyara motor aldım. 26 milyara sattım diyor. yav şimdi motor altına gitti.üstüne birşey koymadı yav.elde avuçda parada yok diyo..... tarlayıda ipotek verdik bankaya eeee geriye nekaldı.yav kardaşım bunların yerini dolduracak kim var eeee bu damlarla bu zihniyetle sayın milyon olmuş neye yarar.

daha bu rada bu sitede birlik olmıyoruz ki güzel güzel laflşar konular açıyoruz açıyorlar.motorun yakına kadar gücüne kadar çekişine kadar da biliyoruz biliyorlar.fabrikalrıda biliyoruz alıyoruz satıyoruzda ya birlik deyince siyaset oluyor konu.arkadaşlar aklımıza başımıza almalıyız.mısır hasadı başlamadan mısır ithal etti TMO bugün kğ 500 krş veriyor üstünün zararını hazine karşılayacakmış tarım bakanı diyor.500-520 krş olan arpa ya 400 krş fiyat açıklarsa yetkililer.hala bugday arpa 400-450 krş oluyorsa gübresiz tohum ekiyorsan üç lira beş lira destek için gün sayıyorsan sen bilirsin.kızmaca yok gerçekler bunlar.elbet düşünmeliyim elbet tekerlerine taş koymalıyımki hakkımı arayayım.sandık geliyor haklı talebimi orada iletecegim.

koylu kardes sıyaset yapıldıgını soyluyorsun ZIRAAT ODALARI baskanı şemsı bey hukumet yanlısı sorun bundan kaynaklanıyor
yunanıstanın nufusundan cok odanın uyesı var neden gıgı cıkmıyor ozaman zıraat odasının
bırde katılmadıgım bır konu devamlı markalar arası kıyaslama cok oluyor herkes anladıgı bıtkı verım yetıstırme teknıklerınıde anlatsa daha faydalı olacagını dusunuyorum