Toprak Mahsulleri Ofisi ' ne (TMO) satılan fındık 350 bin tona ulaştı. Ofis ' in randevular kapsamında bugüne kadar aldığı fındık miktarı 343 bin ton oldu. Ofis ' in geçen yıllardan kalan fındıkla birlikte elindeki stoğu ise 550 bin tona ulaştı. TMO, alımlarını mart ayından önce bitirmeyi planlıyor.
TMO, fındık alımlarını finanse etmek için ise geçmiş yıllarda oluşan görev zararlarını gerekçe göstererek Hazine ' den 1 milyar TL isteyecek.
TMO ' nun resmi verilerine göre, 28 Ocak itibariyle ofis 343 bin 211 ton fındık alımını gerçekleştirdi. Ocak ayının 5 ' i itibariyle 1 milyar 65 milyon TL tutarında 261 bin ton fındık alımı yapan TMO, böylece sadece 23 günde 82 bin tonluk alım yapmış oldu. Fındık alımının 95 bin tonu Akçakoca ' da, 41 bin tonu Samsun ' da, 98 bin tonu Ordu ' da, 75 bin tonu Giresun ' da, 31 bin tonu Trabzon ' da gerçekleştirildi. Ofis ' in 549 bine çıkan stok miktarının ise son 20 günde gelen alımlarla birlikte 600 bin tonu aşması bekleniyor. Böylece, ofis rekor düzeyde bir fındık stoğuyla bu yılki alımları bitirecek.

1 milyarlık finansman lâzım
Ofis, yıl başında Ziraat Bankası ' ndan fındık alımlarını finanse etmek için 1 yıl vadeli 350 milyon TL kredi kullandı. TMO, geri kalan rakamın borçlanmadan finanse edilmesi için ise, geçmiş yıllarda oluşan görev zararlarını gerekçe göstererek önümüzdeki dönemde Hazine ' den kaynak talep edecek. Şu ana kadar 2005, 2006 ve 2007 yıllarına ilişkin olarak, yapılan ödemeler dışında toplam 1 milyar TL ' lik net görev zararının oluştuğu hesaplandı. Ofis de, bu 1 milyar TL ' nin kendisine ödenmesini talep ediyor. Böylece ek bir kredi arayışına gerek kalmayacak. 1 milyar TL ' lik görev zararında, fındığın payının bulunmadığı belirtiliyor. Daha önceki yıllarda hububatla ilgili görevler nedeniyle bu zararın oluştuğu ifade ediliyor. Fındık nedeniyle oluşan görev zararı ise, stoklarda kalacak olan fındık tutarına göre netleşecek ve önümüzdeki yıllarda Hazine ' den tahsil edilecek. Bu nedenle, fındık stoklarının büyümemesi için fındıkta üretime değil araziye destek verilmesine dönük bir strateji üzerinde çalışılıyor.