Hangisini almak daha faydalı? Sap kıyıcı ekipman, balya makinesi

Ynt: Hangisini almak daha faydalı? Sap kıyıcı ekipman, balya makinesi

Sap kıyıcı makinaların orijinalleri markalara göre 7.000-10.000 Euro arası makinanın büyüklüğüne göre değişiyor. Balya makinası fiyatlarını pek bilmiyorum. Fakat bu fiyatlarda olduğunu sanmıyorum. Sap kıyıcının fiyatı daha cazip oluyordur. Tabi sap kıyıcıyı alırken yapacağın işin etkiside var. Daha çok sap mı kıyıcaksın? Yoksa sap olarak mı kalacak? Eğer balya işi daha az tercih ediliyorsa ya da balya işiyle alıp satma bakımından uğraşmak istenmiyorsa sap kıyıcı tercih edilebilir. Biçime 2 ytl sap kıyıcı farkı koyarak. Pahalıya biçebilirsin. Ama balyadan daha çok para kazanırım dersen o zaman o işe yönelmelisin. Eğer elinde balya makinası varsa eskiyse ve değiştirmek için bu soru soruluyorsa sap kıyıcı almak yine daha kazançlı olur. Tabi bu dediklerimi etkileyen en önemli unsur sap kıydırmayı tercih eden müşteri sayısıdır. Aslında sap kıydırmak organik gübre bakımından tarlaya çok fayda sağlar. Herkesin bence saplarını hiç olmazsa iki senede bir kıydırması gerekir. Kanolada da sürüm işinin kolaylaştırılması için çok gerekli oluyor.

Benim bu konuda oluşmuş bir fikrim var, önemli bir konu olduğundan arkadaşların dikkatini çekmek istedim, sap konusu önemli bir konu...

Ben olsam balya makinası alırım.İlk başta fiyat olarak daha pahalı gözükebilir,ama uzun vadede kesinlikle sap kıyıcıdan daha uygun olacaktır.Özellikle depolayacak yeriniz de varsa,balya biraz zor bir iş olsa da karlı bir iş.Karlı olduğu konusunda net bir fikrim,bilgim var.Biraz uğraştırıcı,ama değer diye düşünüyorum...

sap kıyıcılı makinalar pek iş bulamaz bence türkiyede çünkü saman konusu önemli bi konu millet sap saman diye yana yana dolaşıyo bi de olan sapını kıydırıp tarlaya mı yedirsin.
balya makinesi çok daha avantajlı bana göre.
..

Holland link=topic=16373.msg160553#msg160553 date=1235945742' Alıntı:
sap kıyıcılı makinalar pek iş bulamaz bence türkiyede çünkü saman konusu önemli bi konu millet sap saman diye yana yana dolaşıyo bi de olan sapını kıydırıp tarlaya mı yedirsin.
balya makinesi çok daha avantajlı bana göre.
..
Peki hiç balya bağlanmadan kalan yerlerin oranı nedir? buralarda çok fazla olduğunu görüyorum... o saplar daha sonra başına dert olacağına gübre olsa daha faydalı olur bence...