Mersin ' in Anamur ilçesinde yaş sebze meyve ihracatı başlarken, ürünlerin yüksek fiyatla satılması üreticilerin yüzünü güldürüyor.
Anamur Komisyoncular Derneği Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Anamur ve çevresinde sera ürünü çilek, salatalık ve patlıcan hasadına başlandığını söyledi.
İlçede bin 500 dönüm arazide 15 bin ton salatalık, 500 dönüm arazide 4 bin ton patlıcan ve 20 dönüm arazide 80 bin ton civarında çilek üretildiğini belirten Gümüş, bu yıl verimin ise yüksek olduğunu bildirdi.
Hasadın yeni başlamasına rağmen yurt içi ve yurt dışı piyasalardan yoğun talep aldıklarını anlatan Gümüş, şöyle konuştu: 'Sera ürünlerimizde hasatla birlikte ihracatta başladı. Yöreden başta Rusya olmak üzere, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelere ürün gönderiyoruz. Şimdilik haftada bir kaç tır ürün ihraç ediyoruz ancak bu sayı hasadın yoğunlaşması ile daha da artacak.'
Yüksek verimin yanı sıra fiyatların da üreticileri memnun ettiğini ifade eden Gümüş, salatalığın 1,45, patlıcan ve çileğin ise 2 TL ' ye kadar alıcı bulabildiğini bildirdi.
Yörede çiftçilerin birim alandan daha fazla faydalanmak için katlı sera uygulamasına geçmeye başladığını bildiren Gümüş, bunun da ürün miktarını artırdığını söyledi.
Gümüş, normalde bir dönüm seradaki çilek üretiminde 5 bin fide ekilebildiğini, bunun katlı sistemde ise 20 bin fideye çıkabildiğini anımsatarak, 'Yöntem sayesinde çiftçimiz bir dönümden 4 kat daha fazla ürün elde ediyor' diye konuştu.

'AKILLI POŞETLER PAZAR ŞANSINI ARTIRIYOR'
İhracatta yaşanan sorunları aşmak amacıyla sürekli olarak üreticilerle işbirliği içerisinde olduklarını kaydeden Gümüş, 'Üreticilerin dış piyasada tutunması için sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Bu kapsamda karton kutu ve akıllı poşetlerle ürünlerimizin pazar şansını artırıyoruz' dedi.
Akıllı poşetler sayesinde ürünlerde soğuk hava sirkülasyonu sağlandığını ve uygun soğukluğa kavuşan ürünlerin raf ömrünün uzadığını anlatan Gümüş, ihracata yönelik yeni çalışmalarının ise sürdüğünü bildirdi.