Tarlanın 70 metre çöktüğüne şahit oldu

Konya’nın Karapınar ilçesindeki bir mısır tarlasında hasat yapılırken, yaklaşık 70 metre çapında, 80 metre derinliğinde obruk (yer kabuğunun çoğu kez aniden çökmesiyle ortaya çıkan çöküntü) oluştu.

Karapınar ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Akkuyu yaylasındaki mısır ekili tarlada çalışan işçiler, yeni bir obruğun oluşumuna tanık oldu. Yaklaşık 70 metre çapında ve 80 metre derinliğindeki obruk, olay anında tarlada çalışan çiftçiler arasında büyük korku yarattı.

Obruğun oluştuğu sırada tarlada mısır hasadı yapan biçerdöver sürücüsü Mustafa Çınar, dün sabah saatlerinde başladıkları hasat işlemlerinin normal şekilde devam ettiğini, ancak akşama doğru büyük bir gürültü ile mısır tarlasının çöktüğünü söyledi.

Obruğun oluştuğu alana yaklaşık 100 metre uzaklıkta çalıştıkları için çöküntüyü hissettiklerini ifade eden Çınar, 'Büyük bir gürültü oldu. Sonra biçerdöverden indim ancak çöken alana korkumdan yaklaşamadım. Eğer birkaç dakika sonra meydana gelse biz de çöken alanda olacaktık. Oluşan obruğu arkadaşlarıma haber verdim. Çevresine yaklaşamadık. Gece çalışmamız sırasında çökmenin olmaması bizim için büyük bir şans. Eğer gece çökme meydana gelseydi çok kötü sonuçlar olabilirdi' dedi.

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı ise Karapınar’ın jeolojik yapısının acilen incelenmesi gerektiğini söyledi.

Karapınar’da tarım yapılan yerlerin bir bir çökmeye başlamasının ciddi bir tehlikenin habercisi olduğunu ifade eden Bozaklı, şunları kaydetti:

'Şu anda ilçenin çeşitli bölgelerinde meydana gelen obruklar bölgenin toprak yapısının ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını gösteriyor. Çok ciddi araştırma yapılıp sonuçları vatandaşlara açıklanmalı. Çünkü obruklar Karapınar için çok önemli bir konu. Bugüne kadar can kaybının olmaması Allah’ın takdiri.'
Alıntı..

Ynt: Tarlanın 70 metre çöktüğüne şahit oldu

adama bak tam kenarda duruyo toprak bi kaysa mazallah içine gidecek çukurun, o kadar cesaret de zararlı :D
geçmiş olsun, verilmiş sadakaları varmış da çöken bölgede değillermiş..
..

buradakı cokus sırasında sanırım hasat yapılıyordu haberlerde gordugum kadarıyla tc56 ıle bıcıyordu adam eger gece olsa bıcer bı gıtse oradan operotorun dıkat edecegını sanmıyorum !!dusunsene gece tarlayı bıcıyosun onunde koca bı cukur ve bıcerın on tekerı sınırda=)))))

sondaj su kuyularından kaynaklanan bir olay bildiğim kadarıyla suyla gelen kumların aşağı tabakada oluşturduğu boşluğun çökmesi ile meydana geliyor çünki orda bildiğim kadarıyla kuyuların derinliği 150 - 250 mt arası

bu da içinden bir görüntü:) arkadaşlar bu tarlanın yaklaşık 1km ötesinde bizim mısır tarlası var,ama biz hasadı 2 gün önce yapmıştık...bizim bu bölgede çok var bunlardan biz alıştık artık.bir gece biçerle çalışırken kendimi yeraltında bulabilirim...tarla keyifimizde kalmadı artık...:( ama suçlusu tabi ki biziz çok sulama kuyusu var ve denetimsiz yeraltındaki su çekilince tabi bu durumun olması kaçınılmaz..

okan ıste tam o sırada gerıye takarkenkı elının tıtremesı hıssedebılıyomusun= ben ole bısı olsa gozlerımı kapatırım bıcerde vıtesı gerıye alır tam gaz yaparım!!!
ahmet abı gecelerı dıkkat aman!!!

nt@hmet link=topic=16895.msg154913#msg154913 date=1234616859' Alıntı:

bu da içinden bir görüntü:) arkadaşlar bu tarlanın yaklaşık 1km ötesinde bizim mısır tarlası var,ama biz hasadı 2 gün önce yapmıştık...bizim bu bölgede çok var bunlardan biz alıştık artık.bir gece biçerle çalışırken kendimi yeraltında bulabilirim...tarla keyifimizde kalmadı artık...:( ama suçlusu tabi ki biziz çok sulama kuyusu var ve denetimsiz yeraltındaki su çekilince tabi bu durumun olması kaçınılmaz..
Abi bu olay tam olarak ne zaman oldu ?