damlama sulama icin boru kanalını nasıl acıyorsunuz

Ynt: damlama sulama icin boru kanalını nasıl acıyorsunuz

ana boruyu topragın altına gömmek icin derin bir kanal acılıyor boş arazide kepce ile acılıyor ama agac arasında traktör ie acmak zorundayım ama fazla derin acamıyorum nasıl acabilirim ben tekli dip patlatanla acıyorum

tekli patlak olabilir. daha olmadı gömeceğin yer uzun deilse kazma kürek alcan eline:)

yada şöyle bişey yapabilirsin. hem biraz derin olur daha sağlam yani. tekli pulluk yada 2li pullukla (pulluk numarası büyük olcak tabi) bi kaç kere aynı yönde geçersen üstünden. biraz açılmış olur.

tabi iyisini siz bilirsiniz gene:)

kepçeyle açılıyor diye biliyorum ana boruda diğer borularda kepçe ile açabilir tabi küçük kova ile açılması daha iyi olur sizin uğraşmamanız için :D

ramazanpullu link=topic=16956.msg152648#msg152648 date=1234198336' Alıntı:
damla sulama da ilk defa duyuyorum boru kanalının açılmasını
artezyen kuyusundan başlayarak tarlanın diger ucuna kadar gider benim demek istedigim agac sltındaki sulama sistemleri icin

ramazanpullu link=topic=16956.msg152648#msg152648 date=1234198336' Alıntı:
damla sulama da ilk defa duyuyorum boru kanalının açılmasını
bizde zeytinliklerde damla sulama kullanıyoruz beko nun en ince kovası ile 50 ila 70 cm yer altına gömdük bence en sağlıklısı ince beko kovası ile açtırman hem düzgün olur hemde borular eskimesin diye altına taş döşeyebilirsin

kardeş ağaçlar arasında mesafe çok yakınsa makinayla(kepçe veya traktör) çalışması pek sağlıklı olmaz,mevcut şartlarda yine en iyisi senin tercihin tekli dip patlatan...

nt@hmet link=topic=16956.msg154342#msg154342 date=1234516676' Alıntı:
kardeş ağaçlar arasında mesafe çok yakınsa makinayla(kepçe veya traktör) çalışması pek sağlıklı olmaz,mevcut şartlarda yine en iyisi senin tercihin tekli dip patlatan...

Eğer zeytinlik meyvalık ise zaten ağaç aralarında bir traktörlük boşluk vardır zaten boşluk sırasında çalışacağı için bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum...

damlamayı ne bahçesinde kullanıcan... bizim 14 yıllık portakal bahçesi var arası 6 ya 6 kepçe sokmak zorunda kaldık. bir iki dal kırıldı ağaçların pek bişi olmadı:D:D

erik bahçesi ise bence beko yu sok ince kovayla hem düzgün hemde 50 ila 70 cm arasında çukur açsın boruları döşemeden önce altına taş koy uzun ömürlü olsun benim önerim bunlar biz de bekoyla açtırdık 60 cm derinlik bizimki biraz daha meşakatli oldu biz şehir su şebeke sistemi gbi yaptık malum yeri geliyor traktörler 5-6 ton bahçeden zeytin çıkartıyor borular ezilmesin diye betonla güçlendirdik...