Zihni Sinir Poroceleri

Ülkemizin traktör-alet-ekipman innovasyonundaki durumu malum. Buna ve şikayetlerime çeşitli başlıklarda daha önce değinmiştim. Bu başlık altında traktörü Fendt kalitesinde geliştirebilmek için çok çok uzun zaman gerekeceğinden biz bırakalım traktörü alet ekipman geliştirelim. Bu konuyu neden mi açtım? Şundan; Adamın biri ben geliştirdim diye bi alet, makina ya da kendiyürür çıkarıyor piyasaya, bırakın ana bileşenleri gres memeleri bile mümkün olan en kıytırığından. Çapak çupak, dandik rulman, dandik piston, dandik lastik, dandik malzeme.. Fiyat? bin lira da olsa milyon da olsa teknolojisi, mühendisliği ve malzemesi iyi olana göre zaman içinde neredeyse 10-20 misli fiyata geliyor. Hadi bu paraları alıyor, çoğu ne yapıyor artık keyfi neyse ya yılda 3 ay suudiye gidip araba yidiriyor, ya da şaraba yidiriyor. İşe yatırım dediğin zaman da, arge, üretim prosesleri vb yerine en fazla fiyakalı bi iş yeri yapılıyor, kapıya abidik gubidik bir sürü bayrak çekiliyor, girişe sürekli üşüyen ya da terleyen bi sekreter ve yaldızlı çerçeveli sırıtık sırıtık möhüm kişilerle çekilen fotoğraflar, girişe de bi security bundan ötesi inanın %1 ' i geçmez. Nedeni de şu; bina her zaman para mantığı. Ama içi boş. Teknoloji yok.. Varsa da en babası 2 CNC. Yatırım yok. Varsa yoksa bina. Arge yok. Varsa da genelde ne yabancı dili ne otomasyon ne bilgisayar bilgisi olmayan, bi programı yarım yamalak öğrenip sana son teknoloji diye sunan ( burada adamın günahı yok tüm bildiği o ), ve genelde postabaşı niyetine çalıştırılan bi (ssk pirimi de hesaplanarak) emekli mühendis. Fuar ziyaretleri ise genelde evlere şenlik, tercüman dili denk getiremiyor ki, anca tarzanca az bilimsel bol filmsel ticaret odası destekli dünya turları. E bu durumda olsanız siz de üretmezsiniz. 10-20 misli fiyata sat, teşvik-destek şartlar iyi yangel yat. Arada bir de genel, yerel ya da oda seçimleri zamanı çık ölüyoz-bitiyoz üvey evlatız, teşvik-hibe yok cart curt diye beyanat ver, önce evdeki sonra çevredeki de çalışıyor adam sansın. Yürüt gemini kaptan.

Bu kadar durum özeti yaptıktan sonra; internette gördüğüm bir çok basit fakat tarımsal hayatı oldukça kolaylaştırabilecek bir çok makina-alet gibi sizlerin de aklınıza gelen tasarımlar olabileceğini düşündüm. Burada bunları paylaşmanız ve insanlığa kazandırabilmeniz için bir yol olabilir diye de bu başlığı açtım. Mahrem gördüğünüz projelerinizi özelden ya da mail ile ulaştırın, buraya yazabileceklerinizi de yazın. Araştıralım, geliştirelim, patentlendirelim, paylaşalım. Unutmayın sadece sıfır paylaşılmaz. Fikriniz kazansın, siz kazanın, ülkemiz kazansın, insanlık kazansın. Biz de insan olmanın keyfine ve farkına varalım. Sadece sunulan alet-ekipmanı satın almak için para denkleştirmeye çalışmak yerine üretime katkıda bulunalım. Haydi bakalım çalıştırın serkisofu, dökün hayallerinizi.. cidd*-*-*

Ynt: Zihni Sinir Poroceleri

Romanyanın bir belediyesine yapılan granür + geridönüşüm komple plastik bir makina teslimatı hazırlığındaydık ( 2003 ) abidatıon gubidatıon aynı zamanda atraksiyonel ve komple toplama hurdadan diriltme aşamasından sonra testler başladı buarada makina sahibi şuan hatırlayamadığım şehir ismi yada adam makinayı startın ardından incelemeye başladı yıkama havuzu su kaçırıyordu ist su sorununa çözüm olacak şekilde atık hammaddeyi sıkıştıran ( gemi şanzımanı ( hurda ) ) kaplin parçaladı elek yıkanan ve sıkıştırılması gereken granülü yeniden kazanım için bir sonraki vida makinasına almadan vidada ( geridönüşüm makinası ) vidasını kırdıktan sonra adam iki şişe tekirdağ rakısı içmiş gibi surat kıpkırmızıydı o an kendimi onun yerine koydum ve ani bir kararla vazgeçtim onun yerinde olmamalıydım dedim kısacası erraynı kurtarma filmindeki kadar olumsuz suratlar ve duman hakimdi havaya

sonuç : Cola turkanın yeni zamanları reco reklamını yapıyor amerikaya gurşun olarak geri dönüyor falan fişman hikaye o tarihti

net sonuç : Şuan ismini hatırlayamadığım romanyanın belediye başkanlığını yapan aynı zamanda elektronik mühendisi olan zaatı muhterem olayı iki kelimeyle açıkladı

asistanına : Bunlar COLA TURKA dedi bu makinanın tam kimliği için kriminal bir ekip çağrılması fikrinde bulundu hayatımdaki en önemli utanç kaynağı sebeplerden biridir

asıl sonuç : Meendiz abey fikrinizi takdir ettim ve arkadaşlarımızdan konuya dahada ilgi ve alakayla bakılması kanaatindeyim bu herkezin faydasına olacaktır ayda 2 litre mazottan kar edebiliyorsanız en basitinden ortalama 30 sene ( tabiri caizse ) çiftçilik yapan bir kişinin elinde kalacak parayı hesaplayın bunu o bölgenin tüm çiftçi arkadaşların iyileştirme yada ekipman parkurunun işlevselliğini uyguladığını düşünelim ve sonunda ar-ge öncesi ve sonrası çıkan rakamların maliyetini bize artı olarak neler kazandırabilir bunu değerlendirmeye çalışalım

Ynt: Zihni Sinir Poroceleri

cok guzel bır konuya degınmıssınız gercektende bıraz parası olan herkes yapılasma ısınde kullanıyor 150-200 mılyarı olan herkes bakmıssın mutayıt olmus !!cnc makınlerdekı tespıtınızıde taktır edıyorum suan bızım dukkanda normal pres var sadece kare ve bukumlu sacları ısleyebılıoyor buda genelde romork kasası pulluk kazaya dorse vb parcalar ıste fakat gecen sene aldıgımız 6000-1200 cnc plazma tesgahları ıle verım &60 arttı hem ıscıden hemde uretımden buyuk tasarruh fakat malıyetı fazla bır makıne assa yuksarı 450 mılyar !! fakat ılerıkı zamanlarda kendını amortı eder dıye dusunuyoruz fakat bu numerık konttrollu makıneler fazla onemsenmedı oysakı ıs kapasıtesı gercdekten cok fazla!!! ben bu makınelere atucad ve profırt cızımlerı yapıyorum eskı makınlerde ıse bole bı sansın yok o yuzden cogu malzeme bozuk cıkıyormus!! ama turkıyede nerede olursa olsun mekanık olan ıyıdır fazla teklonojı yaramaz fıkrı cogu kısı tarafından onaylanıyor !!