Marmarabirlik krizden etkilenen üreticiye destek amacıyla, nisan ayında ödenmesi planlanan yaklaşık 20 milyon liralık zeytin bedelini önceki gün ödemeye başladı. Karadenizbirlik ise fiyat farkı ödemeye hazırlanıyor.

Hükümetin krizde kendilerini yalnız bırıktığından yakınan çiftçilere destek birliklerden geldi. Marmarabirlik daha önce nisan ayı olarak açıklanan ödeme tarihini öne çekerken, Karadenizbirlik de ürünlerini teslim etmiş üreticilere fiyat farkı ödemeye hazırlanıyor. Marmarabirlik, 29 bin zeytin üreticisine önceki günden itibaren yaklaşık 20 milyon TL ödeme yapmaya başladı.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar geçen günlerde yaptığı açıklamada çiftçilerin zor günler geçirdiğini belirterek, hükümetin destekleme bütçesini yüzde 10 azaltmasını eleştirmişti. Bayraktar, açıklamasında 'IMF kadar bile olamadılar. IMF, kriz ortamında tarım öncelikli sektör derken, hükümetin destekleme bütçesini yüzde 10 azaltmasını ve krizle ilgili alınan önlemelerde tarımı gözardı etmesini anlamak mümkün değildir' açıklamasını yapmıştı.
Bayraktar, üreticilerin içinde bulunduğu darboğazdan çıkabilmesi ve borçlarını ödeyebilmeleri için icraların durdurulmasını, elektrik kesintisi yapılmamasını, Bağ-kur borçlarında olduğu gibi faiz affı yapılmak suretiyle elektrik borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep etmişti. Ancak çiftçilere sevindirici haber hükümetten değil, birliklerden geldi.
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu yaptığı açıklamada, 2008-2009 alım kampanyası döneminde yaklaşık 29 bin ortaktan 97 milyon lira değerinde 37 bin ton zeytin aldıklarını, bunun yüzde 60 ' ını karşılayan 50 milyon TL ' yi de peşin olarak ödediklerini ifade etti. Taviloğlu, kampanya dönemindeki hesaplara göre, ürün bedellerinin geriye kalan yüzde 40 ' lık bölümünü nisan ve temmuz aylarında ödeme planı yaptıklarını anımsattı.

Ödeme erkene çekildi
Üreticilerin yaşadığı ekonomik sıkıntıyı dikkatle takip ettiklerini, birlik kaynaklarını olanaklar ölçüsünde ortaklar lehine değerlendirerek erken ödeme kararı aldıklarını kaydeden Taviloğlu, Marmarabirlik ' in ürün satışlarının iyi gitmesi ve mali durumun elverişli hale gelmesi nedeniyle ikinci ödemeyi 9 Şubat ' a çektiklerini bildirdi. Taviloğlu, 'Ürün bedeli alacağı bulunan ortaklarımızdan 500 TL ' ye kadar olanlara tamamı, diğer ortaklara ise toplam alacaklarının yarısı ödeniyor. Marmarabirlik bünyesindeki 8 kooperatifin ortaklarına ikinci dilimde yapılacak toplam ödeme yaklaşık 20 milyon lira olacak' dedi.

Karadenizbirlik ' ten fiyat farkı
Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Karadenizbirlik) Genel Müdürü Ünal Eraslan da, ürünlerini teslim etmiş üreticilere ayçiçeğinde kilo başına 3.5, soya ürününde ise 2.5 kuruş olmak üzere fiyat farkı ödemesi yapacaklarını açıkladı.
Farklarla birlikte ayçiçeğin kilo fiyatının 80 kuruş, soya ürünün de 57,5 kuruş olacağını belirten Genel Müdür Eraslan, 'Böylece, fiyat farkı toplamı 2 milyon TL civarında ve toplam ödememiz de 42 milyon TL ' ye ulaşacak. Ekonomik krizden biz de etkilendik. Aslında üreticimizin alın terinin karşılığını tam anlamıyla vermek isterdik. Bunun için daha fazla bir fiyat farkı ödemeyi düşünüyorduk. Ama ekonomik krizle birlikte Birlik ' in imkanları da kısıtlanmış, hasılatları düşmüş vaziyette. Biz bu fiyat farklarını da tüm risklere ve artan maliyetlere karşı veriyoruz' dedi.
Türkiye ' nin 1.5 milyon ton olan yağ ihtiyacının 500-600 bin tonluk bölümünün karşılanabildiğini belirten Eraslan, açığın gidermesi için yetiştiricilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Hükümetin krizde kendilerini yalnız bırıktığından yakınan çiftçilere destek üretici birliklerinden geldi...