Tarım ve Köyişleri Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, hayvan kaçakçılığını önlemeye yönelik ciddi tedbirler alacaklarını bildirdi.


2009 yılında hayvan kaçakçılığı, bitki hastalıkları ve gıda güvenliği konusunda yeni düzenlemeler yaparak Meclis ' e sunacaklarını kaydeden Mirmahmutoğulları, bundan sonra kaçak yakalanan hayvanların anında kesilerek devlet kurumlarına verileceğini bildirdi.

Tarım ve Köyişleri Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Antalya Expo Center ' da düzenlenen Food Product 2009 16. Akdeniz Yiyecek ve İçecek İhtisas Fuarı ' nın açılışını yaptı. Sektör temsilcilerinin de katıldığı açılışta konuşan Mirmahmutoğulları, havyan kaçakçılığını önlemeye yönelik tedbirler hakkında bilgi verdi. Mirmahmutoğulları, hayvan kaçakçılığıyla ilgili yasa değişikliği ve yeni düzenlemeler yapılacağını bildirdi. Bugüne kadar kaçakçılık suçundan yakalanan hayvanların yed-i emine teslim edildiğini hatırlatan Mirmahmutoğulları, 'Bu konuda yapacağımız en önemli değişiklik, yakalanan hayvanlar anında kesilerek Çocuk Esirgeme Kurumu ve Türk Silahlı Kuvvetleri gibi kuruluşlara verilecek.' dedi.

Mirmahmutoğulları, gıda güvenliğini de dünya standartları üstüne çıkarmak için çalıştıklarını vurguladı. Bu konuda hayati derecede sayılacak tedbirler aldıklarını kaydeden Müsteşar, şöyle devam etti: 'Gıda güvenliğini esas alan bir uygulamayı bu yıl başlattık. Zirai ilaç satan bayilerin yeniden yapılandırmasıyla beraber, zirai ilaçların reçeteye bağlı olarak satılması, çiftçinin ancak reçeteyle ilaç alacağı, bayilerin çiftçiye hangi ilaçları ne kadar verdiğini anından denetleyen bir sistem oluşturduk. Tarladan sofraya gıda güvenliğini sağlayan bir uygulamayı başlatmış olduk.'

Mirmahmutoğulları, Türkiye ' nin tarım ürünleri ihracat potansiyeline de dikkat çekti. Tarım ürünlerinin 2002 yılında 8 milyar dolar olan ticaret hacminin 2008 ' de 23 milyar dolara çıktığı bilgisini veren Mirmahmutoğulları, '2002 yılında 4 milyar dolarlık tarımsal ürün ihracatı yapıyorduk. Bu gün bu rakam 10 milyar doları geçti. Kuraklığa rağmen 2008 ' nin 11 ayında ham tarımsal gıda ihracatında 1,8 milyar dolar fazla verdik.' diye konuştu.

TÜRK GIDA SANAYİ YABANCI SERMAYE İÇİN CAZİP HALE GELDİ

Gıda sektöründe 2003 yılında 249 milyon dolarlık yabancı sermayeye dayalı bir yatırım gerçekleşirken, bu rakam 2007 ' de 766, 2008 ' de ise 973 milyon dolara çıktı. AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, gıda sektörünün turizm açısından önemine değindi. Türkiye ' yi ziyaret eden 26 milyon turistin 1,4 milyar dolarlık kırmızı et, 600 milyon dolarlık süt ürünleri, 465 milyon dolarlık deniz ürünleri, 190 milyon dolarlık da unlu mamüller tükettiği bilgisini veren Badak, gastronominin turizm açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Badak, turizm sektörünün 100 milyon turist rakamını telaffuz etmeye başladığını aktararak şunları söyledi: 'Türkiye ' nin ağırlayacağı turist 2025 yılında 100 milyona çıkacak. Sektörde bu yıldan itibaren ortalama yüzde 8 büyüme devam ederse, 2030 yılında 140 milyon turist ağırlayacağız.'

Anfaş Fuarcılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık ise Food Product ' ın kendi alanında Türkiye ' nin en büyük fuarı haline geldiğini söyledi. Fuarın gıda imalatı, turizm sektörü ve bölge ekonomisine büyük katkı sağladığını vurgulayan Çalık, 'Bu fuarın geçen yıldan daha fazla katılımcı ve ziyaretçi çekeceğini umuyorum. Fuarda stant açacak firma sayısının geçen yıla oranla artmış olması bu beklentimi doğrular nitelikte.' dedi. Çalık ' ın verdiği bilgilere göre, fuarın ziyaretçileri, turizm bölgeleri yoğun olmak üzere Anadolu, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki oteller, restoran, fast-food, bar, kafeterya, süpermarket, gıda toptancıları, üniversite, resmi kurum, hastane, yurt, orduevi, yemek fabrikaları ve tüm yiyecek içecek profesyonellerinden oluşuyor.

Anfaş tarafından organize edilen fuarda, gıda sektöründe son teknolojiler, uygulamalar ve ürünler yerli ve yabancı 304 katılımcı firma tarafından görücüye çıkarılacak. Antalya İhracatçılar Birliği organizatörlüğünde Rusya, Moldova, Kuveyt, Filistin ' den 24 kişilik alım heyeti ikili görüşmelerde bulunacak. Anfaş Food Product 2009 fuarını, bine yakın otelin satın alma müdürleri, 92 farklı süpermarket zinciri ve 40 ayrı üniversitenin satın alma yöneticilerinin yanı sıra, 141 catering ve yemek fabrikası, 30 Yurtkur müdürü, 90 kişilik askeri mutfak yetkilisi, binin üzerinde restoran ve feast food yöneticisinden oluşan alım heyeti ziyaret edecek.

Halka açık olmayan fuara 40 bin profesyonel ziyaretçi beklenirken 304 firma ürünlerini tanıtacak. Fuar kapsamında ayrıca, 120 barmenin katılacağı ' Türkiye Yaratıcı Barmenler Yarışması ' düzenlenecek. Türkiye Aşçılar Federasyonu ' na bağlı aşçılar da fuar boyunca katılımcılara Türk ve dünya mutfaklarından lezzetler sunacak.