OTOMATİK VE TAM OTOMATİK PULLUKLAR HAKKINDA

SLM arkadaşlar aslında bu konuyu çiftçi muhabbetlerinde de açmıştım, ama doğru yerin burası olduğunu sanıyorum.bizde yani çankırıda bi alışkanlıktır gidiyor arazimiz taşlı ,taşlarda taş yani ,toprak altı büyük kayalar sanki,nedense hep sokulu düz pulluk kullanıyoruz.aslında otomatik ve tamotomatk pullukların kullanılması gerektiğini sanıyorum.çunkü otomatk pullukların kullanım amaçlarına bizim arazi çok uygun.ama nedense bilmem esnaflarımızın hiç biride böle bir pulluk satmıyor.istiyoruz sipariş eder getiririz diyor.diğer pulluklar ganiiiiii.bizlerde bir eksiklik var . bu aletlerin avantajları ve dezavantajları neler? kullanımı nasıl?ekenomikmi değilmi?sağlamlıgı nasıl?uzun ömürlü olabiliyormu? bu konu hakkında bilgisi olan varsa ,bizleri aydınlatsın... TŞK

Ynt: otomatikOTOMATİK VE TAM OTOMATİK PULLUKLAR HAKKINDA

arkadaşım ünlünün basınç ayarlı pullukları geyt uygun taşlı arazi için hemde sağlam ekipmanlar ben denedim eğer ilgilenirsen ünlü nün sitesine bir bak ...

alpler in otomatik dik yaylı pulluğunu (http://www.alpler.com.tr/pdf/dokuman3.pdf) kullandık ama pek memnun kalmadık, toprağı devirmesi çok az alplerin o modelinin, sonra turan yarı otomatik profil gövde (http://www.turantarim.com/u01.asp) aldık toprağı devirmesi çok iyi, gayet memnunuz taşlı araziler için ideal pulluk..
..
ama bu otomatik ve yarı otomatik pullukların da bıçak kırması eğmesi veya bacak kırması da gayet normal yani öle daldır toprağa arkana bakmadan git gibi bişey yok, illaki dikkat etmek lazım..
mesela alplerin pulluğunu kullanırken bi kaç kez bıçak kırdım ben, turanda da komple bacağı koparmıştım yani otomatiğine fazla güvenmemek lazım :D
bunun dışında yakıt konusunda bi avantajı yok galiba varsa da biz farketmedik, bir diğer dezavantajı da normal pulluklardan daha ağır oluyolar...
..

Bu fotoğraftakinin bende başka fotoğraflarının olması lazım bulursam yollarım
Bu pulluk taşa gelince galiba katlanıyor.
d3d9446802a44259755d38e6d163e820.jpg

18karatekin link=topic=17323.msg159121#msg159121 date=1235595855' Alıntı:
ünlünün fabrikaya telefon ettim , onee nekadar pahalı bunlar, sanki bana traktör satıyor.üçlü tamotamatiğe 8500 tl diyor ya ,edermi bukadar bunlar.çok para bu.

bu şekilde düşünmemelisin arkadaşım bu fiyatlar maliyet işçilik gibi giderler hesaplanarak belirleniyo kimse kafasından uydurup söylemiyo..
sen de kafadan uyduruluyo demedin tamam ama baştan o kadar etmez diye kendini şartlandırırsan yanlış olur bence.
eğer alacaksan kararını vermişsen ederine etmezine bakmadan gücün yetiyosa alacaksın, gücün yetmiyecekse daha ucuzuna bakacaksın..
..

haklı olabilirsin uzun yaylalı.başta demiştimya bizim buralarda bunlar pek kullanılmıyor diye.gerçi ucuzuda aynı işi biraz sıkıntılı olsada göruyor.artıkucuzuyla idare edecez galiba....lokantadan kebap yiyende,işkembe içende,ağzında kürdanla çıkıyor.eee kebab leziz ama pahalı tabii....işkembiye deeeeevaaam.tşk

18karatekin link=topic=17323.msg159474#msg159474 date=1235686453' Alıntı:
haklı olabilirsin uzun yaylalı.başta demiştimya bizim buralarda bunlar pek kullanılmıyor diye.gerçi ucuzuda aynı işi biraz sıkıntılı olsada göruyor.artıkucuzuyla idare edecez galiba....lokantadan kebap yiyende,işkembe içende,ağzında kürdanla çıkıyor.eee kebab leziz ama pahalı tabii....işkembiye deeeeevaaam.tşk
:)

Merhaba.
Otomatik pullukların avantajı çok tabiki.Toprak içerisinde herhangi bir engele takıldığında otomatik olarak yukarı kalkar ve engeli geçer geçmez tekrar normal sürüm derinliğine inerek sürüme devam eder.Bu sırada traktörde herhangi bir zorlanma veya patinaj görülmez.sürekli sabit hızda ve sabit devirde sürüm yaptığınız için ve zorlanmaya maruz kalmadığınız için zaman ve yakıttan çok tasarruf sağlanır.Ayrıca traktör ve pulluk yıpranması minimum olur.

Bunun yanı sıra dezavantajları da şunlar;
İlk alım maliyeti standart tipteki pulluklara göre birazdaha yüksek tabiki.Burada da iki seçenek çıkıyor karşımıza.Gaz basıncı ile çalışan sistemler çok pahalı ama yay ile çalışan sistemlerin fiyatları gayet normal.Yaylı sistemlerin fiyatı gazlı sistemlerin yarısından bile daha ucuz.

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için tşk.baya bi araştırdım.pulluk konusunu bence çankırıda taş ve kök olan arazide en ideal pulluk olarak turan marka yarı otomatik pullukta karar kıldım vede aldım.5 li 13 lüyü 5300 tl ye aldım.şimdilik memnunum.yanlız biraz beğenmediğim bir yanı var, oda yaprak açılarını birazdaha az vermişler.toprağı devirede biraz sorun var ama yinede memnunum.o sorunuda kulağa takılan bir aparayla çözeceğim sanırım.

turanın yeni modellerini bilmemde eskileri burda boluda iş yapmıyor topragı tam devirmiyor.ünlü kullananlar var döner pullukta,zirai donatımın pullukları cok güzel deviriyor.Nardi var bi abimizde.Kverneland ın pullukları güzel tabii pahalı ikinci el filan olursa bilemem.Alplere ben hic ısınamadın nedense.cok eskiden kalma bi 3lüsü var

geçenlerde 2000 model alpler tam otomatik 4 lü 12 yi deneme fırsatım oldu. öncelikle toprağı devirmesi düz pulluklarına göre iyi değil. otomatik diye biraz hızlı ve arkamıza bakmadan kullandık bir kaç civatası kırıldı, iş yarım kaldı. aslında bu da iyi otomatik çalışmazsa pulluğa zarar vermeyip civataları koparıyor.
otomatik pulluk motoru düz pulluğa göre daha az yoruyor motor daha rahat gidiyor.
otomatikler genel olarak ağır ve pahalı oluyorlar buda olumsuz yönü....

18karatekin link=topic=17323.msg211443#msg211443 date=1252010758' Alıntı:
arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için tşk.baya bi araştırdım.pulluk konusunu bence çankırıda taş ve kök olan arazide en ideal pulluk olarak turan marka yarı otomatik pullukta karar kıldım vede aldım.5 li 13 lüyü 5300 tl ye aldım.şimdilik memnunum.yanlız biraz beğenmediğim bir yanı var, oda yaprak açılarını birazdaha az vermişler.toprağı devirede biraz sorun var ama yinede memnunum.o sorunuda kulağa takılan bir aparayla çözeceğim sanırım.

bu yarı otomatikler engel karşısında nasıl bir düzen sergiliyor??????
tam otomatikler gibi en ufak bir taşta bile pulluk atıyorsa pek tat vermeyeceği kanaatindeyim bilgilendirirseniz sevinirim

birde turanın tam otomatiklerinin fiyatları ne kadardır bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim ????

slm lar abi ben yeni aldım alpler tam yaylı cok güze cok da memnun um turan 4 lü verdim alpler 4 lü aldım 3200 de üzerine verdim.eger almak istersen sana yardımcı olurum.istersen ben videoları attım bakarsın massey bölümün de birde 6 lım var.cok memnun umm.önce videoları izle ondan sonra haberleşelim abi