5625 ve 5725 arasındaki 10 beygirlik güç hangi farklılıklarından meydana geliyor

Ynt: 5625 ve 5725 arasındaki 10 beygirlik güç hangi farklılıklarından meydana geliyor

silindir hacminden falan olabilir, aynı olay tl90a ve tl100a arasında var.. beygir gücü farklıysa motorun aynı olması sözkonusu olmaz zaten, beygir gücü farklıysa motorlar da farklıdır :D

Ynt: 5625 ve 5725 arasındaki 10 beygirlik güç hangi farklılıklarından meydana geliyor

pompadan ayarlıyorlar gücü bu 5003 serilerindede aynı gücü pompadan veriyolar mesela 5403 le 5503 silindir hacmi ve diger özellikler aynı fakat güç 10 beygir fazla bende sordum bunu pompadan veriyolarmış.yakıt pompasından

Beygir gücü sadece motorla ilgili değil, aktarma ile de ilgili...Şanzuman dişli çapları farklılığından kaynaklanma ihtimali yüksek...

silindir hacmi aynı die biliyorum ikisini...ama diğer özellikleri..pompa...şanzuman..daki değişiklikler...vardır.....

Arkadaşlar,

Silindir sayısı ve silindir çapı tamamen aynı olan motorlarda beygir gücü ve tork farklı olabilmektedir. Bu, pompa ayarı veya pompa değişimiyle sağlanabilmektedir. Örneğin Perkinsin silindir sayısı ve çapı tamamen aynı olan 50, 58, 65, 73, 75 ve 78 beygirlik motorları bulunmaktadır. Tabi 50 ve 58 bglik motorlarda turbo bulunmamakta. 65, 73 ve 75 bglikte turbo var, 78 beygirlikte ise turbo intercooler bulunmakta.

Ayrıca şanzumanın motor gücü üzerinde hiç bir etkisi yoktur. Örneğin 80 bglik bir motoru zf şanzumana bağladığınızda o motor yine 80 beygirdir. Aynı motoru carraro şanzumana bağlasanız da motorun gücü yine 80bg olacaktır.

ersanakyai link=topic=17652.msg158508#msg158508 date=1235457816' Alıntı:
Arkadaşlar,

Silindir sayısı ve silindir çapı tamamen aynı olan motorlarda beygir gücü ve tork farklı olabilmektedir. Bu, pompa ayarı veya pompa değişimiyle sağlanabilmektedir. Örneğin Perkinsin silindir sayısı ve çapı tamamen aynı olan 50, 58, 65, 73, 75 ve 78 beygirlik motorları bulunmaktadır. Tabi 50 ve 58 bglik motorlarda turbo bulunmamakta. 65, 73 ve 75 bglikte turbo var, 78 beygirlikte ise turbo intercooler bulunmakta.

Ayrıca şanzumanın motor gücü üzerinde hiç bir etkisi yoktur. Örneğin 80 bglik bir motoru zf şanzumana bağladığınızda o motor yine 80 beygirdir. Aynı motoru carraro şanzumana bağlasanız da motorun gücü yine 80bg olacaktır.

Aydınlatıcı bilgilerin için teşekkürler...Yanlız biraz daha düşünerek yazmanı tavsiye ederim...Motor gücünden kastın eğer volandan ölçülen tork ile hesaplanan güç ise, şanzumandan bağımsız olarak düşünülebilir. Fakat aracı komple olarak düşünürsen motordan aldığın döndürme momenti, volan üzerinden şanzumana ve oradanda aktarma ile tekerleklere ulaştırılır. Burada bahsedilen güç, makineden elde ettiğin güçtür. Eğer sen motoru doğrudan lastiklere bağlarsan, tabiki şanzumanın bir etkisi olmaz. Ayrıca motor gücü, doayısıyla verimi pompa ayarı ile yapılabilseydi, ben de dahil olmak üzere otomotiv sektöründe çalışan mühendisler, bunu iyileştirmek için bu kadar hesapla uğraşmak zorunda kalmazdık...

Arkadaşım,

DÜŞÜNEREK YAZMAKTAN kastın nedir anlayamadım. Motor gücü denilen şey zaten volandan ölçülen güçtür. Makineden elde ettiğin gücü bg olarak nitelendiremezsin. sen nerede, ne işle uğraşıyorsun bilmem ama bildiğim bişey var: şu an bi traktör firmasında arge mühendisi olarak çalışıyorum ve vaktiyle birçok motor testinin yapımında bulundum. Saatlerce traktör üzerinde hararet, tork, bg ölçümleri yaptım ve yukarıda bahsettiğim perkins motorlarında dediğim gibi tek fark pompalarda, sana bunu garanti ederim.

ozan_06 link=topic=17652.msg158690#msg158690 date=1235499531' Alıntı:
Aydınlatıcı bilgilerin için teşekkürler...Yanlız biraz daha düşünerek yazmanı tavsiye ederim...Motor gücünden kastın eğer volandan ölçülen tork ile hesaplanan güç ise, şanzumandan bağımsız olarak düşünülebilir. Fakat aracı komple olarak düşünürsen motordan aldığın döndürme momenti, volan üzerinden şanzumana ve oradanda aktarma ile tekerleklere ulaştırılır. Burada bahsedilen güç, makineden elde ettiğin güçtür. Eğer sen motoru doğrudan lastiklere bağlarsan, tabiki şanzumanın bir etkisi olmaz. Ayrıca motor gücü, doayısıyla verimi pompa ayarı ile yapılabilseydi, ben de dahil olmak üzere otomotiv sektöründe çalışan mühendisler, bunu iyileştirmek için bu kadar hesapla uğraşmak zorunda kalmazdık...

Konuyu biraz daha açayım isterseniz arkadaşlar.

Bir traktörün kataloğunda motor hanesinin altında motor gücü olarak belli bir bg değeri yazar. sonuçta bu değer o traktörün motorunun maksimum güç devrinde üretmiş olduğu değerdir. Ayrıca maksimum tork devrinde ürettiği tork değeri de yazar. Bazı arkadaşların dediği gibi, şanzuman farkından dolayı bg değişseydi, şöyle bir cümle kurmamız gerekecekti: 'Bu traktörün motoru 70 bg (misal), ama traktör 65 bg'. Kulağa hiç de mantıklı gelmiyor değil mi?

Eğer şanzumandan dolayı motor gücü değişecek olsaydı 70-56 ile 70-66'nın beygir güçleri farklı olmalı öyle değil mi? Ama bu iki traktörün şanzumanları tamamen farklı olmasına karşın, motorları birebir aynı ve her ikisi de 70bg gücünde.

Eğer ki, siz traktörün beygir gücü olarak uyguladığı çekme kuvetini kastediyorsanız zaten yanılıyorsunuz, çünkü seri üretim öncesi traktörlere uygulanan çekme testlerinde elde edilen değerlerin birimi kN'dur ve her vites için ayrı ayrı ölçülmektedir. bir traktörün uyguladığı çekme kuvveti asla bg olarak tabir edilmez.

şanzumanı hesaba katarsak ancak kuyruk milinden almış olduğunuz bg değeri farkedebilir, o da sanzumanın veriminden dolayı bg belli bir miktar düşer (yaklaşık %10-15 oranında). Eğer tekerlekten bg ölçmek isterseniz (ki bu çok anlamsız olur) o anki vitese göre ölçülen bg farklı çıkar (çünkü her vitesin verimi farklıdır). Tekerlek torku ise çevrim oranına ve verime bağlı olarak (traktörler için) motor torkundan daha fazla ölçülür. o anki vitese göre motor torkunun 300 ila 400 katı tekerlek tork değerleri bile elde edilebilir.

Bir de deutz motorlardan örnek vereyim isterseniz. Uzelin vaktiyle phantom serisinde kullanmış olduğu bf4m 2012 serisi motorlar aslında 100 beygir gücündedirler. Fakat, phantom 3105 modeli dışındaki diğer modellerde (3075-3085-3095) pompa ayarı ile motorun gücü düşürülmektedir. Herhangi bir uzel servisine sorabilirsiniz, bu modellerdeki motorların tek farkı pompa mıdır, değil midir diye. Ayrıca aşağıdaki adresteki katalogları incelerseniz 3075ten 3105e kadar olan bütün modellerin motorlarının aynı (motor ailesi, silindir çapı, kurs boyu, sıkıştırma oranı) olduğunu göreceksiniz:
http://www.uzeltraktor.com/portal/P.aspx?Page=486
Bir zamanlar biz de bu motor serisini kullanmayı düşünmüştük, deutz da istediğimiz güce kadar (minimum 70bg) bu motorları ayarlayabileceğini belirtmişti.

Ozan arkadaşım, umarım seni ikna edebilmişimdir.

Saygılar.

sağolasın Ersan arkadaşım benim içim tam anlamıyla aydınlatıçı oldu
Doğru anladıysam pompa ayarı yükseltildikçe bg güçü artıyor.Bununla beraberde yakıt artıyor.
Peki biz kendi elimizdeki motorların pompa ayarlarını yükselttire bilirmiyiz.
Mesela bende 285 S var pompa ayarını yükseltirsem ve birde üzerine turbo taktırsam olabilirmi?

Eğer yerinde olsam öyle bir şeye kalkışmazdım. Sonuçta herşeyin orjinali güzeldir. torbo taktırabilrisin, zaten turbo taktırdığında mecburen pompayı ayarlatman gerekmekte, çünkü silindir içine normalden daha fazla hava gönderip yakıtı aynı tutmak hiç de akıl karı değil. Yalnız piyasada turbo takan kişilerin pompa ayarını gerektiği gibi yapabileceklerini sanmam.
Sonuçta motorun ürettiği güç muhakkak artacaktır, ama takılan turbo ile yapılan pompa ayarının tam olarak uyumlu olmamasından dolayı yanmanın verimi düşecektir. Altı üstü 3-5 kW fazla güç sağlamak adına bu uygulamayı yapmaya deymez bence. Bugün tesadüfen perkinsten eğitim için gelenler oldu buraya. onlara da danıştım ve onlar da benimle aynı fikirdeler.
Sonuçta güç artışı elbette sağlarsın ama yakıtta yaşanacak artış daha fazla olabilir. Tabiki turbo taktırmak yakıtı arttırır diye de kesin bir tanıda bulunmayayım. eğer traktöründe kullandığın ekipman, traktör için fazlaysa, motor gereğinden fazla zorlandığı için (baygın çalıştığı için) yakıtı da fazla olmaktadır. Böyle bir durumda turbo taktırmak yakıtı düşürebilir, motor gücü arttığı için aynı ekipmanda yakıt eskisine göre düşecektir.

Bu olaya şanzuman açısından da bakmak lazım tabi. 285lerin şanzuman limit nedir tam olarak bilmiyorum yalnız sağlam bi şanzumanı olduğunu düşünüyorum, tanıdığım kimseden şanzuman arızası duymadım. Bizde de 1 tane 92 model 285 massey var, henüz bir sorun çıkarmadı. demek istediğim şanzuman zayıfsa motoru güçlendirmek ciddi arızalara neden olabilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

yanlız adam link=topic=17652.msg158849#msg158849 date=1235551443' Alıntı:
sağolasın Ersan arkadaşım benim içim tam anlamıyla aydınlatıçı oldu
Doğru anladıysam pompa ayarı yükseltildikçe bg güçü artıyor.Bununla beraberde yakıt artıyor.
Peki biz kendi elimizdeki motorların pompa ayarlarını yükselttire bilirmiyiz.
Mesela bende 285 S var pompa ayarını yükseltirsem ve birde üzerine turbo taktırsam olabilirmi?

Verdiğin bilgiler için sana teşekkür ederim.Benim için çok verimli bir paylaşım oldu .Özellikle bu işi bilen birinden bunları öğrenmek çok iyi oldu. :)))
Senden bir konu hakkında yardımını istesem çok olurmuyum bilmiyorum ama senden bilgi almak isterim. Babamın vefatından sonra bütün işler bana kaldı. İşleiğim arazi 460 dekar ve kendimde bir kamu kurumunda çalışıyorum yanlızça hafta sonları tarladayım. 285 S te yetmiyor artık.Birtane 85 bg güçünde çiftçeker düşünüyorum.
Düşündüğüm tıraktörler 5625 jd-Same expoler 85 - erkunt 80 bunların arasında sen olsan bir seçim yaparmısın yoksa başka bir markamı düşünürsün

Bu konuda bu tıraktörler hakkında bilgisi olan arkadaşlarında fikirleride benim için büyük kazanç olur
Katılan herkeze Teşekkürler

öncelikle başın sağolsun. eğer benim o kadar arazim olsaydı hiç düşünmeden traktörü değiştirdim. zor olansa hangi markayı tercih edeceğine karar vermek. zira zor beğenen biri olduğum için sana doğrudan şunu al diyemeyeceğim. ama yine de düşündüğün markaları kendimce karşılaştırayım:

jd 5625i bayisinde inceleme fırsatım olmuştu. 6025 serisine diyecek hiç bir sözüm yok ama açıkçası 5025 serisine bitürlü ısınamadım. kabindeki işçilik biraz düşük, ayrıca kabin gürültü seviyesi de çok düşük sayılmaz. zaten kataloglarında da 86 dB yazıyor ki bu zaten sınır değerdir. ama bence en zayıf noktası hid. kaldırma kapasitesi. Sadece 2060 kg, bence bu güçteki bi traktör için çok az. ayrıca fiat-new hollandlardaki liftomatiğe benzer bir sistemi de yok. sanırım yaylı bi mekanizma yapmışlar ama bence kullanışlı değil. Yalnız dış görünüşünü çok beğeniyorum o ayrı. Motor tork değerini bilmediğim için bişey söyleyemeyeceğim. ileri-geri mekik vites olması çok güzel. bir de bu traktörde lastikler olması gerekenden daha küçük kullanılmakta. arka 16.9-30, ön 11.2-24. aslında diğer markaların 70bg traktörlerinde kullandığı lastik kombinasyonu bu. tabi bu aslında artı bir özellik. lastik çapı küçüldükçe traktörün çeki performansı artacaktır. 12+12 vites olması güzel, her işe uygun bi vites mutlaka bulursun. sadece birkez çalışıtırma fırsatım olmuştu bu traktörü, kullanmadığım için daha fazla yorum yapamayacağım.

same explorer 85ten kastın explorer3 85 mi yoksa explorer T 85 mi? bunlardan da birkeresinde explorer t 75 kullanma fırsatım olmuştu. henüz garantisini dolmurmamış, düzenli bakımları yapılmış bir traktördü. kabin içi gürültü seviyesi oldukça düşüktü. o an için ölçme imkanım yoktu ama 78 ila 80 dB arasında olabilir. ki ot biçme esnasında bence çok iyi bir seviye. fakat t serisinin kabinleri çok dar ve işçilik biraz düşük. ama beni esas hayal kırıklığına uğratan motor oldu, çünkü daha yeni bir traktör olmasına karşın düzenli çalışmıyordu. motoru sabit devirde tutamıyordunuz. ayrıca vitesleri de beklediğimden sertti, özellikle ileri-geri vitesi. babam da birzamanlar bu traktörden almak istiyordu (95likten). o yüzden sameye tarafsız yaklaştığımdan emin olabilrsin. ek olarak köyden bir abimizin same t 90lığı şanzuman arızası çıkarmıştı ve adam işlerin en yoğun olduğu zamanda aylarca parça bekledi ve şu an sameden tamamen soğumuş durumda. tabi bu olay bikaç sene önce olmuştu. şu sıralar eminim servis-yedek parça olayı daha iyi seviyelere gelmiştir. gelelim teknik özelliklerine: 85 t modelinin tork seviyesi yeterince iyi (328 Nm) . fakat yakıt tankı seviyesi biraz düşük. 71 lt. 20+20 vites gayet güzel.ek olarak 4 devirli kuyruk mili de oldukça iyi. ön aksta da fren olması bence samelerin en güzel özelliği. traktörde 4 tekerden frenleme kadar güvenli birşey olamaz. diğer biçok marka öne fren koymak yerine fren bastığınızda 4 çekeri aktif hale getiren sistemler kullanıyor ama hiç biri fren sistemiyle donatılmış bir ön aksın yerini tutamaz. 4700kg hid. kaldırma kapasitesi oldukça yeterli.

explorer3 85 in özellikleri ise 85 t ye göre daha üstün. sadece motor tork değeri çok düşük: 298 Nm. perkinsin 75 beygir civarındaki 3 silindir motorlarından bile bukadar tork almak mümkün. kabin, 85t ye nazaran oldukça lüks. ön-arka diferansiyel kilitleri de hidrolik kumandalı. görünüm olarak da çok daha modern bir tasarımı var ve sanırsam bu modelin 100lüğü ödül almış bir traktör. 85 t ile aralarında da 6000lira gibi bi fark var ve bence bu farkı ödemeye değer.

gelelim erkunt 80e: motoru 3 silindirli perkins 75hp ve 291 nm torka sahip. 3 silindir oluşu seni aldatmasın, 4 silindirli 285 masseyinin motorunun tozunu attırır. erkuntun şanzumanı ise alman zf t537 şanzumandır. 16+8 vites oluşu bence tarla işleri için oldukça yeterli. şanzumanın alman oluşuna bakmayın, tamamı erkuntta toplanmakta, yedek parça sorunu çekmezsiniz. bazı arkadaşlar steyr ve başağın şanzumanıyla aynı olduğunu söylüyorlar ama öyle değil. başaklarda zf t337 serisi şanzuman bulunmakta. hatta bazı arkadaşlar erkuntun şanzumanlarını başaktan aldığını dahi söylüyor. aksine başak, hidrolik kaldırıcıları ve bazı döküm parçaları yıllardır erkunttan satın almakta. ileri-geri ve buçuk viteslerde senkromeç olmaması bir dezavntaj, bu viteslerde yumuşak bir vites geçişi yapmak biraz zor. hidroliği yeterince iyi, özellikle hassasiyeti çok güzel, tarla sürerken sürekli ayar yapmak zorunda kalmıyorsunuz. kaldırma kapasitesi de 2400kg. ek pistonla 3400e kadar çıkıyor. kabinleri çok iyi sayılmaz ama sonuçta bunlara orjinal kabin de denemez. hisarların birçok markaya sonradan taktığı kabinlerin erkunta uyarlanmış hali. gürültü seviyesi 86db. ön dingilleri sınırlı kaydırmalı diferansiyele (limited slip) sahip olduğu için çekişi oldukça arttırıyor. bu traktör emsallerine göre oldukça ağır (4 ton) olduğu için çeki performansı da iyidir. 2 kademeli kuyruk miline sahip. fakat üstteki rakiplerine göre beygir gücü açısından biraz düşük bir model ama yine de 460 dekar araziyi rahatlıkla işleyebilir. fiyat olarak da aralarında en uygunu bu.

Seçim sana kalmış. benimse hayalimde fendt 309 vario var, sadece teknik özelliklerinden dolayı. kesinlikle yabancı hayranı değilim. keşke yerli firmalarda da bu teknolojide traktörler üretilebilse.

Ersanakyai Arkadaşım,
Öncelikle beni ikna etmek için uğraştığın için teşekkürler. Verdiğin bilgiler elbette burada bir çok arkadaşın işine yarayacaktır, bilgi paylaşıldıkça değerlidir. Şimdi DÜŞÜNEREK YAZMAK ile kastettiğim şu; otomotiv sektöründeki üreticilerin fabrika şartlarında DIN veya AISI standartlarında bir takım ölçümler yaparak hesapladığı güç değeri, sadece referans olarak kullanılabilecek teknik bir veridir. Önemli olan makinadan elde edilen güçtür. Nominal ölçülerde üretilmiş bir motorun, ideal ayarlar ile yapılan dynometer ölçümlerinde, farklı yöntemlerlede olsa krank milinin döndürme momenti ölçülebilir. Burada ölçülen torktur, birimi Nm dir. Tork değerinden motor gücü hesaplanabilir. Doğrudan gücü ölçen bir sisteminiz var mı onu bilmiyorum. Burada elde edilen değer, makinanın gücünü değil, motorun gücüdür. Elbette volandan sonra gelen bir eleman, önündeki ekipmanın gücünü değiştiremez, bu teknik olarak mümkün değil...Sonuçta fabrika verisi olan güç, gerçek güç değildir. Elinizdeki ekipmanın gücünü serviste ölçtürerek öğrenmek isterseniz, bu ölçüm tekerlekteki döndürme momentinden faydalanılarak bulunur. Gerçek güç budur. 85 beygir güç üreten bir motora akuple edilmiş bir şanzuman, %10 kayıba neden olursa, en çok 77,5 beygir elde edersin.
Neyse, fazla uzatıpta sıkıntı yaratmaya gerek yok.
Saygılarımla...

Ersan arkadaşımız motor gücü ile ilgili çok güzel bilgiler vermiş, herkesin okumasında yarar var.

Bu arada motor gücü ile şanzıman arasındaki bağlantıyı ben de anlayamadım. Arkadaşımızın yaygın tabirle komple traktörün yani 'Motor'un gücünden bahsedildiğini düşünüp ona göre şanzımanı da işin içine katarak bilgi verdiğini varsayıyorum.

5025 ' lerin bildiğim kadarıyla motoru, silindir blokları, enjeksiyon pompaları, enjektörleri hepsi aynı, bunu da bir bilgi olarak vereyim.

Yalnız Ersan arkadaşımız Same Explorer ' larla 5025 ' lerin gürültü seviyesini karşılaştırmış ve 5025 ' leri yüksek bulmuş bildiğim kadarıyla Explorer ' ların da gürültü seviyesi aynı.

Tork da eskileri yani 85 hp olan 5725 ' ler 1600 devirde 318 nm diye biliyorum yenileri 10 hp fazla olduğuna göre biraz daha yukarı çıkmış olabilir.

Bir de naçizane düşüncem turbo takıldığında piston-gömlek-segman değişmesi gerekebilir turbo taktırmak isteyen arkadaşlar bunu da dikkate alsınlar.