pullukla tarla sürerken traktörün çizi dışından gitmesi daha avantajlı olmazmı

Ynt: pullukla tarla sürerken traktörün çizi dışından gitmesi daha avantajlı olmazmı

çizi dışından çekilen pulluklarda normal pulluklara göre daha fazla güç gerekiyor, ama başka bir avantajı var mıdır bilmem...
..

Ynt: pullukla tarla sürerken traktörün çizi dışından gitmesi daha avantajlı olmazmı

bu kanıya nerden vardın ,sen hiç pullukla sürüm yaptınmı yaptıysan traktör ilk sürümde daha seri gider sonra çiziye grince 1 vites düşer neden ,tekerlerin 2 si yaş nemli yerde gider 2 si kuru yerde gider ozaman dengesizlik olur kuruda olan lastikler diğerlerine göre daha iyi tutunur dolayısıyla traktörün önü bitarafa çeker buda güç kaybına neden olur

Ynt: pullukla tarla sürerken traktörün çizi dışından gitmesi daha avantajlı olma

ben çok pullukla sürüm yaptım birader hemen sorgulamaya girme çok merak ediyosan pulluk üreticilerinin sitelerine gir gereken güç miktarlarını ve diğer teknik özellikleri karşılaştır görürsün. ben bu kanıya o sitelerden vardım...

birazcık mantıklı düşünürsen daha fazla güç gerektireceğini sen de anlarsın...

bi aleti doğrudan çekmek mi daha kolaydır yandan asılarak çekmek mi daha kolaydır ?
aynı sorun otomatik sap toplamalı saman makinalarında da vardır. makinanın çeki oku düz konumdayken traktörü zorlaması daha azdır ama çeki okunu çalışma pozisyonuna getirdiğimizde patoz traktöre çaprazdan asılır, traktörü daha fazla zorlar, çünkü bu şekilde ekipman yandan çekilirken güç kaybı daha fazla oluyo ve ekipman ağırlaşıyo...
..

bence avantajı daha çok yer götürür ve tarla daha çabuk biter ama negatif yönüde mazot çok yakar motor diye düşünüyorum

ali çelik link=topic=17664.msg158301#msg158301 date=1235402989' Alıntı:
bence avantajı daha çok yer götürür ve tarla daha çabuk biter ama negatif yönüde mazot çok yakar motor diye düşünüyorum
görmedim ama götürdüğü yer değişmez gibi geliyo sadece pulluk biraz daha sola yada sağa kayar...

samsunbafra link=topic=17664.msg158293#msg158293 date=1235402256' Alıntı:
bu kanıya nerden vardın ,sen hiç pullukla sürüm yaptınmı yaptıysan traktör ilk sürümde daha seri gider sonra çiziye grince 1 vites düşer neden ,tekerlerin 2 si yaş nemli yerde gider 2 si kuru yerde gider ozaman dengesizlik olur kuruda olan lastikler diğerlerine göre daha iyi tutunur dolayısıyla traktörün önü bitarafa çeker buda güç kaybına neden olur
kardeş sen sorunun cevabını biliyorsan neden soruyorsun hadi sordun aldığın cevap seni memnun etmedi diye holland ' a neden çatıyorsun

lordmstf link=topic=17664.msg158304#msg158304 date=1235403199' Alıntı:
görmedim ama götürdüğü yer değişmez gibi geliyo sadece pulluk biraz daha sola yada sağa kayar...
ama mesela şöyle düşün en öndeki pulluğun yarısı boşta gidiyor diyelim cizi den çıktın mı hepsi dolu gider o zamanda öbür çukuru doldurmaz

bence hiçte + güç istiyeceğini sanmıyorum sadece pulluğun 1 bıçak traktör solunda olacak aksine inanıyorum daha rahat sürüm yapacak traktör eğimli gitmeyecek dengeli zorlayacak

pullukta çizi dişinda gitmesinin bi anlamı yok
tek bir yerde çizi dişi pulluk gerekli bizim şartlara göre havuç tarlasına ekini ekiyoruz kişin çinandığı için anızını sürmesi çok zor oluyor keseklerden motor çok sallanıyor ve rahat olmuyo ama çizi dışı pulluk olsa çok rahat bi sürüm olur

bafrada da şekerpancarı altını sürerken toprak çok çamur oluyor ama dediğim tipte pullukla sürüm çok avantajlı olur kanısındayım tabiki traktörün 4*4 olması lazım

çizidışı pulluğun daha fazla güç istiyeceği kanısındayım çünkü birşeyi direkt çekmekle belli bir mesafe ile çekmek arasında fark var şöylede düşünebiliriz yerde duran bir poşeti direktmi kaldırırken yoksa bir sopanın ucuna takarak mı kaldırırken fazla güç harcarız tabiki sopanın ucuna takıp kaldırısak daha çok güç harcarız bence bu iş böyle bu nedenle benim için çizidışı pulluğun bir anlamı yok

bence toprağın altında ilerleyen kısımda değişiklik olmadığı için gerekli güçte bir değişiklik olmaz traktör toprağa daha düz basacağı için tutunma artacağı düşüncesindeyim.

pulluk sayısı büyüdükçe kasıntı artar bunun için ilave kılıç yada çekili teker gereksinimi duyulur. ortadan bağlanarak çekilen pulluk zaten en az 8-9 lu olması lazımki sağa sola dengeli olsun. tırmık,kazayağı mibzer vb ekipmanlar hep ortadan bağlanır. ki güç eşit olarak dağıldığından traktörü daha az zorlar.

traktörde 9 yada 10 lu pulluk bide gps sitemi varsa neden ortadan asılma olmasın jd paletli traktör pulluk çekerken çiziye girmiyor bunun fotoğrafları paylaşılmıştı ve çetvelle çizmiş gibi dümdüz gidiyor
normal traktörde fazla yakıt üst üste sürümden dolayı çıkar bana göre

ağır abi link=topic=17664.msg158333#msg158333 date=1235404761' Alıntı:
topraktakı çiğ kalma ıhtımalı yuzde kac pekı
%100 bence,

her tarla fotoğrafta gözüken tarla gibi olsa belki,,ama yan bayır yerlerde saten traktör normal sürümde pulluk cızısında zor duruyor,cızının dışından gitsen traktör bir tarafta pulluk bir tarafa gider. aynı kazayağında olduğu gibi..

böyle traktör olsa

böylede sistem olsa çizi dışından gitmek kesin avantaş olur

fotoğraflar daha önce paylaşılmıştı paylaşanlara teşekkürler.

İzden gitmezsen pulluk arkada sürülen yeri kapatmaz tarlanın her tarafı eşit sürülmez.Tekerin 2 si izde olduğu için güç kaybı demişsiniz bu yanlış.Defransiyel sistemi sayesinde ayrıca mahruti dişlilerini de bilirsiniz Traktör gücü tekerlere gerektiği kadar gerektiği yerde dağıtır güç kaybı olmaz bilmem anlaşıldı mı??