Fransa çevre koruma ve Avrupa Birliği (AB) tarım politikasını dikkate alarak 46 yıldır uyguladığı teşvik politikalarında değişikliğe gidiyor. Halen teşviklerden aslan payını büyük tarım işletmeleri alıyor ancak gelecek yıldan itibaren küçük işletmeler ve organik tarım üreticileri daha fazla desteklenecek. Fransa hükümetinin bu kararı yaklaşık yarım yüzyıldır süren bir adaletsizliğin sona erdirilmesi olarak değerlendiriliyor.
AB ilk olarak 4 yıl önce hükümetleri büyük çaplı tarım işletmelerinin yerine küçük çaplı çiftçileri desteklemeleri için cesaretlendirmişti. Paris ise AB ' nin tarım teşviklerinin büyük bir bölümünün büyük çaplı tarım işletmelerinden küçük üreticilere kaydırılması çağrılarına direniyordu. Indepentant ' da yer alan habere göre şimdiki yasal düzenleme çerçevesinde Fransa ' nın en büyük 10 tarım işletmesi yılda ortalama 500 ' er bin eruro teşvik alırken en küçük çiftliklerin aldığı pay 500 euroya kadar düşüyor. Yeni uygulamayla birlikte, en büyüğü yılda 800 bin euroya kadar teşvik alan büyük çaplı işletmelere verilen rakam yüzde 20 azalacak. Büyük çiftliklerden geleneksel üreticilere yönlendirilecek olan paranın miktarı 1.4 milyar euroyu bulacak. Bu para işletmelerinin devamlılığını sağlamakta zorlanan sığır koyun ve keçi üreticileri ve organik tarım üreticileri gibi küçük çaplı üreticinin şartlarının iyileştirilmesinde kullanılacak.

Sarkozy destekliyor
Fransa Tarım Bakanı Michel Barnier yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ' nin bu tarihi değişikliğin Alpler, güney, batı ve orta Fransa ' daki geleneksel tarım topluluklarının korunması için gerekli olduğunu düşündüğünü söyledi. Fransa ' daki küçük çaplı çiftçiler, tarım sektöründeki reformlarda ilerleme sağlanamamasından şikayetçi. Bu arada Fransa ' daki çiftçiler yenilenebilir enerji projeleriyle de aldıkları teşvik miktarını artırmaya çalışıyor. Fransa ' nın yenilenebilir enerji üretimini artırma planları doğrultusunda binalarının çatılarına ve arazilerine güneş panelleri yerleştiren çiftçiler ürettikleri elektriği satarak gelir elde ettikleri alanları çeşitlendiriyor. Çiftçiler bu yeni faaliyet alanını bir tür emeklilik yatırımı olarak gördüklerini dile getiriyorlar.

Fransa çevre koruma ve Avrupa Birliği (AB) tarım politikasını dikkate alarak 46 yıldır uyguladığı teşvik politikalarında değişikliğe gidiyor. Halen te...
( KB)