size bi sorum olacak 4x4 traktörlerle ilgili

Ynt: size bi sorum olacak 4x4 traktörlerle ilgili

abilerim benim sorum şu mesela bende 75-80 var onu tek çekerdeyken 75 bg oluyor 4x4 yapınca üstüne bi 75 daha mı ekleniyor bg gücü aynı mı oluyor yoksa artıyor mu ben aydınlatırsanın sevinirim cevaplarınızı bekliyorum

beygir gücü traktörün üzerindeki dizel motor ile alakalı bir değerdir... çift çeker yada tek çeker olması o motorun gücünü değiştirmez... sadece motorun tutunması ve ürettiği kuvveti yere iletmesi değişir....

okkangal link=topic=17749.msg159067#msg159067 date=1235591738' Alıntı:
beygir gücü traktörün üzerindeki dizel motor ile alakalı bir değerdir... çift çeker yada tek çeker olması o motorun gücünü değiştirmez... sadece motorun tutunması ve ürettiği kuvveti yere iletmesi değişir....
tşk ederim abi

sadece motorun tutunması ve ürettiği kuvveti yere iletmesi değişir...
....
.... tamam işteh bunun bir adi olmali sonucta gucunu etkılıyor deme ? tutunmasinida etkılıyor Emsalinin tek cekerine gore, daha kuwwetli oluyor oyle deilmi ee ne dicez Ozaman?

wan7ed link=topic=17749.msg159073#msg159073 date=1235591987' Alıntı:
....
.... tamam işteh bunun bir adi olmali sonucta gucunu etkılıyor deme ? tutunmasinida etkılıyor Emsalinin tek cekerine gore, daha kuwwetli oluyor oyle deilmi ee ne dicez Ozaman?
bazıları 4x4 oldumu 25 bg artar diyolar

ali çelik link=topic=17749.msg159077#msg159077 date=1235592072' Alıntı:
bazıları 4x4 oldumu 25 bg artar diyolar
wan7ed link=topic=17749.msg159073#msg159073 date=1235591987' Alıntı:
....

bunun bir adı olmamalı ... motora ağırlık takınca beygir gücümü artıyor... benim bildiğim bu kadar gerisi sizin yorumunuza kalmış ... bazılarınada sorunuz beygir gücü (HP) nedir diye :)

okkangal link=topic=17749.msg159086#msg159086 date=1235592349' Alıntı:
bunun bir adı olmamalı ... motora ağırlık takınca beygir gücümü artıyor... benim bildiğim bu kadar gerisi sizin yorumunuza kalmış ... bazılarınada sorunuz beygir gücü (HP) nedir diye :)
benim bildiğim ağır olunca daha iyi tutunur ve bazılarına soracağım zaten

agirlik Takince cok sey degisiyor, Cekis gücü evet ama ayni agirliklarii warsayalim ozaman..

Hp ' leri zaten esitt :) bu makinalarin... 4 cekere alinca %kac etkısı oluyorr gibi sorular sorular en iyisii izlemek bilen birisi elbet yazar.. cok aydın insanlar war. Ben gibi cahil deilya herkes :===)

wan7ed link=topic=17749.msg159092#msg159092 date=1235592788' Alıntı:
agirlik Takince cok sey degisiyor, Cekis gücü evet ama ayni agirliklarii warsayalim ozaman..

Hp ' leri zaten esitt :) bu makinalarin... 4 cekere alinca %kac etkısı oluyorr gibi sorular sorular en iyisii izlemek bilen birisi elbet yazar.. cok aydın insanlar war. Ben gibi cahil deilya herkes :===)
hakaret etme abi kendine ;D ;D

Şimdi dediğiniz gibi ağırlık takınca çekiş artıyor ama aynı tıraktöre ağırlıklı iken çalışma hızı farklıdır ağırlıkları çıkardığında hızı farklıdır aynı fitezde kullanamazsın. Bizim konumuz bu değil çiftleri bağladıktan sonra traktördeki çekiş farklılığı.Bençe motor güçü olarak konoşmak yanılş çünkü aynı motorun tekçekerinin üzerinde de aynı motor var.
Bahsedilmesi gereken konu çiftler bağlandığında traktörün çekişini atıyorum %25 artırır gibi olmalı başka bir açıklaması olamaz

yanlız adam link=topic=17749.msg161022#msg161022 date=1236084923' Alıntı:
Şimdi dediğiniz gibi ağırlık takınca çekiş artıyor ama aynı tıraktöre ağırlıklı iken çalışma hızı farklıdır ağırlıkları çıkardığında hızı farklıdır aynı fitezde kullanamazsın. Bizim konumuz bu değil çiftleri bağladıktan sonra traktördeki çekiş farklılığı.Bençe motor güçü olarak konoşmak yanılş çünkü aynı motorun tekçekerinin üzerinde de aynı motor var.
Bahsedilmesi gereken konu çiftler bağlandığında traktörün çekişini atıyorum %25 artırır gibi olmalı başka bir açıklaması olamaz
böyle bir kanı ya varamazsınız traktörün pozisyonu tekerlek tutunmasını etkiler
ÖRN ön yükleyicili bir 4x4 traktörün öntekerlekleri arkalardan fazla tutunur
arkada tekdingil bir römork varken römorktaki yükün yarısı traktöre geldiğinde ön tekerlekteki yük azalır arka tekerlekteki yük artar bu seferde arkalar daha fazla tutunur ... :)

şuna katılabiliriz, Bu gün tekçeker bir traktör 75 hp olsa ,çift çeker 60 hp onun yaptığı işi yapar burda güç farkı var ama 4*4 olduğu için fazlasıyla tek çekerden üstündür

samsunbafra link=topic=17749.msg161027#msg161027 date=1236085630' Alıntı:
şuna katılabiliriz, Bu gün tekçeker bir traktör 75 hp olsa ,çift çeker 60 hp onun yaptığı işi yapar burda güç farkı var ama 4*4 olduğu için fazlasıyla tek çekerden üstündür

Çok doğru. Bence tek çeker büyük motor alınacağına çift çeker küçük motor almak daha yararlı.

lordmstf link=topic=17749.msg161025#msg161025 date=1236085504' Alıntı:
böyle bir kanı ya varamazsınız traktörün pozisyonu tekerlek tutunmasını etkiler
ÖRN ön yükleyicili bir 4x4 traktörün öntekerlekleri arkalardan fazla tutunur
arkada tekdingil bir römork varken römorktaki yükün yarısı traktöre geldiğinde ön tekerlekteki yük azalır arka tekerlekteki yük artar bu seferde arkalar daha fazla tutunur ... :)
SENİN HANGİ KONUDA KANIYA VARDIĞINI BEN ANLAMADIM.BEN TRAKTÖR POZİSYONUNDAN DEĞİL TRAKTÖRÜN MOTOR GÜÇÜNDEN VE ÇİFTLERİN BAĞLANDIGINDA TRAKTÖRE VERDİĞİ KATKININ NASIL İFADE EDİLECEĞİ KONUSUNDAKİ FİKRİMİ SÖYLEDİM

tumosan8280 link=topic=17749.msg160945#msg160945 date=1236035136' Alıntı:
sım ali tekerleklere bırer tane daha ağırlık tak bg. gücündekı farkı anlarsın makına ne kadar agır olursa o kada ii lastiklere acımasan tabii.......
abi ben lastiğe açımıyorumda babam çok acıyor ne olsa ondan çıkıyor parası :) ben önünü dolduralım diyorum o hayır diyo :(