+ Konuya Cevap Yaz
3 sonuçtan 1 ile 3 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  25 Şubat 2009
  Mesajlar
  137
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  akü arızaları  arkadaşlar bilindiği üzere tümosan üzerinde yiğit akü blunmaktaydı.şuan tümosan traktörlerine inci akü takılmaktadır.ben inci akünün sitesinden akü ile ilgili bilgileri buraya indirdim.siteden daha detaylı bilgi ve resim alabilirsiniz.

  SÜLFATLAŞMA

  Eğer bir akü şarj olduğundan fazla deşarj oluyor ise, plakalarda sert kurşun sülfatlar oluşur.Buna 'sülfatlaşma' denir. Pozitif plakalar açık kahverengi, negatifler ise soluk beyaz renk alır.

  Akünün kapasitesi ve yeniden şarj alma kabiliyeti düşer.
  Sebepleri :

  1- Akünün uzun süre stokta bekletilmesi
  2- Aracın uzun süre çalıştırılmaması
  3- Araçtaki kayış gevşekliği
  4- Araç elektrik sistemindeki arıza sebebiyle akünün şarj olmaması (Araç şarjının 13,8 voltun altında
  çalışması)
  5- Araçta kaçak olması ( Bagaj lambası, kapı lambası,torpido gözü lambası vb gibi )
  6- Deşarj olmuş akünün redresörde tam şarj edilmeden müşteriye teslim edilmesi
  7- 24 voltluk araçlarda konvertör olmaması veya arızalı çalışması
  8- Araçta tüketicilerin açık unutulması
  9- Dengesiz kullanım ( Araç çalışmaz durumdayken alıcıların uzun süre kullanılması )
  Kalıcı Olmayan Sülfatın Giderilmesi :

  Deşarj olmuş ( Sülfatlaşmış ) akü, kendi asitli suyu ile, kapasitesinin 1 / 20 ‘ si yani % 5 ‘ i değerindeki akım (Amper) ile redresörde şarj edilir.

  Akü, redresörde şarjda iken, en az 16.1 voltu görmüş ve yoğunluklar da 1,280 gr/ cm3 değere ulaşmışsa şarj oldu demektir.

  AŞIRI ŞARJ

  Sebepleri :

  1- Araçta 14,8 Volt üstü yüksek şarj
  2- Araç elektrik sistemine ilave tesisat çekilmesi
  3- Deşarj olmuş akünün redresörde, spekt üstü, yüksek akımla şarj edilmesi
  4- Aküye asitli su ilavesi veya asitli suyun boşaltılması

  Belirtileri :

  1- Bütün gözlerin elektrolit yoğunluklarının yüksek olması
  2- Maşalı voltmetre ile yükleme yapıldığında gözlerde kaynama
  3- Aşırı ısınma
  4- Aşırı ısınma sebebiyle asitli su seviyelerinin düşmesi
  5- Plakalarda dökülme
  6- Asitli su renginin koyulaşması
  7- Asitli su yüzeyine cam elyafların çıkması
  8- Akü kapağındaki buşonların altında siyahlaşma
  9- Akü kutularında ve etiketlerinde deformasyon
  10- Araç farlarının, gaza basıldığında kırpma yapması

  Akünüzle ilgili yaşayabileceğiniz ve garanti belgenizde 'Garanti Dışıdır' tanımına giren hata tipleri ve bunlarla ilgili açıklamalar aşağıda verilmiştir.
  Bu grup içinde , oluşması çeşitli şartlara bağlı olan hata tanımları sırasıyla ;
  1. Sülfatlaşma
  2. Aşırı Şarj ( Yanık )
  olarak tanımlanabilir. Bu hataların nasıl oluştuğu ve bu hatalardan nasıl korunabileceğiniz aşağıda tanımlanmıştır.

  Sülfatlaşan bir akü, devamlı kapasite kaybettiğinden, sonunda normal şarjı da aşırı olarak algılayacak ve yanacaktır.
  Ancak sülfatlaşmamış bir akü de, aşırı bir şarja maruz kalarak yanabilir.
  Sülfatlaşmış bir akü kurtarılabilir, ancak yanmış bir akü artık kullanılamaz.


  Araç elektrik sisteminden kaynaklanabilecek sülfatlaşma ve aşırı şarjın nedenlerini daha detaylı incelersek;

  1.ARAÇ ŞARJ SİSTEMİNİN AKÜYE GEREĞİNDEN AZ YADA FAZLA ŞARJ VERİYOR OLMASI

  1-1 ALTERNATÖR KAYNAKLI

  Günümüzde araç şarj sistemleri , alternatör çıkış değeri olarak 13.8-14.8 Volt arasında değerler vermektedir. Eğer bir şarj sistemi 13,8 V’ dan aşağı yada 14.8 V’ dan yukarı şarj veriyorsa akü için ya yetersiz besleme yapılıyor , ya da aşırı şarj veriliyor demektir. Yetersiz şarj olması durumunda akünün sülfatlaşması ( kurşun plakaların üzerinde sülfat kristalleri oluşması – piyasa söylemiyle plakaların sertleşmesi ) söz konusudur. Sülfatlaşmış plakaları şarj etmek eldivenler elinizdeyken elinizi yıkamaya benzer. Sülfatlaşmış aküde şarj kurşun plakalardaki sülfat kristalleri nedeniyle homojen yapılamadığı için plakalarda bölgesel veya bütününde yanıklar oluşturmaktadır.

  Aşırı şarj durumunda akünün de aşırı şarja gitmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle alternatör çıkışlarının servis
  kontrolleri esnasında düzenli olarak kontrol ediliyor olması gerekir. Yine bu kontrollerin yeni akü takılması
  öncesinde de yapılıyor olması gerekir. Herhangi bir nedenden dolayı ( akünün aşırı deşarj olması, araca yapılan ilaveler nedeniyle şarj sisteminin yetersiz kalması , kısa süreli kullanımlar nedeniyle uygun şarj
  yapılamaması,vb. ) akünün alternatör tarafından doğru şarj edilememesi nedeniyle akünün yanı sıra alternatörde de aşırı ısınma nedeniyle arıza yaşanabilir.

  1-2 MARŞ MOTORU KAYNAKLI

  Yine araç elektrik sistemi içinde yer alan marş dinamosu kayışının da gevşek olmasının yetersiz şarj çıkışı vermesi nedeniyle akünün sülfata gitmesine sebebiyet vermesi yaşanabilecek bir oluşumdur. Bu durum eğer geç fark edilirse, tamir sonrasında düzeltilmiş olsa bile sülfata giden akü alternatörden gelecek devamlı yüksek akım etkisiyle aşırı şarja gidebilir. Bu durumda kayış gevşekliği yaşanmış bir araçta
  akünün kontrol edilerek gerekiyorsa araç dışarısında ara şarjla tam şarjlı hale getirilmesi gereklidir.

  1-3 BAĞLANTILAR

  Akü kutup başlarında veya bağlantı kablolarında korozyon olması , kablolar da kopuk,kırık olması yetersiz şarja neden olabilir. Aracınızda düzenli olarak ( en az 3 ayda bir ) akü bağlantı noktalarını kontrol ediniz. Akü kelepçelerinin yada kablolarının oksitlenmesi ek direnç doğuracağından aküye şarj için alternatörden gelen akımın uzun süreli ve yüksek değerde olmasına katkı sağlayacaktır. Uzun süreli ve yüksek akım
  akünüzde aşırı şarja giden hataların oluşmasına sebebiyet verebilir.

  2. ARAÇTA FAZLA VE KONTROL DIŞI TÜKETİM NEDENİYLE AKÜNÜN BOŞALMASI VE UYGUN ŞARJ EDİLMEMESİ

  Günümüzde araç şarj sistemleri normal şarj / deşarj döngüsünde çalışan aküleri şarj edebilmek için tasarlanmıştır. ( 12,6 V- 100% kapasite ve 12,4 V - % 75 kapasite aralığında ) Bu döngünün dışında çalışan akülerin araçtan sökülüp dışarıda uygun bir şarj ünitesine bağlanıp, eksik şarjı uygun ( sabit voltaj ve düşük amperle ) şekilde tamamlandıktan sonra yerine takılması gerekmektedir. Aksi durumda araç üzerinde maruz kalacağı uzun süreli yüksek amperli şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.

  2-1 ARAÇTAKİ KAÇAKLAR VEYA AÇIK BIRAKILAN TÜKETİCİLER

  Araçta oluşabilecek iç kaçaklar veya açık bırakılacak tüketiciler nedeniyle akü normal şarj / deşarj döngüsünün dışında çalışmak zorunda kalacaktır. Uzun süre deşarj vaziyet kalan ve yeteri kadar ve/veya uygun şekilde şarj edilemeyen akü önce sülfatlaşmaya ve sonrasında da yukarıda belirtilen nedenle plakaları yanarak dökülmeye başlayacaktır.

  Örnek uzun süreli dörtlü flaşörlerin yanık bırakılması , farların açık bırakılması , tepe lambasının açık kalması ,vb….. durumlar akünün hızlı deşarj olmasına neden olacaktır.

  2-2 ARACIN UZUN SÜRE KULLANILMAMASI

  Araçlarda kaçak olmasa bile donanımda bulunan sürekli aktif konumdaki tüketiciler ( saat, vb.. ) nedeniyle araç tipine bağlı olarak 0-100 mA/h düzeyinde tüketim olabilmektedir.
  Örneğin ; Bir araçta sabit tüketim 50 mA/h olsun. Araçta 50 Ah lik akü bulunduğunu düşünelim. Araç kullanılmadığı her gün için 50 mA x 24 saat = 1200 mA = 1,2 Ah yük tüketmektedir. Bir hafta hiç kullanılmayan araç 1,2 X 7 = 8.4 Ah , 2 hafta kullanılmayan araç ise 16.8 Ah yükü aküden tüketecektir. Aküyü başlangıcında tam şarjlı düşünürsek; 8.4 Ah / 50 Ah = % 16.8 i akünün boşalmış demektir. Bu süre arttığında ve akünün kapasitesi % 75 ‘in altına ( 12,4 V ) düştüğünde , şarj edilirken yukarıda bahsedilen sorunlara maruz kalıp, ömrünün kısalması söz konusudur. Böyle bir durumu engellemek için akünün kullanım sıklığına bağlı olarak serviste kontrol edilmesi ve gerekirse dış şarja bağlanması uygun olacaktır.

  2-3 ARACIN KISA MESAFELİ VE KISA SÜRELİ KULLANILMASI

  Aracın kısa mesafeli ve kısa süreli kullanılması durumunda, Madde 2-2 de bahsedildiği gibi, araçlardaki
  akülerin şarjlarından eksilen miktarı yerine koymak için uygun süre çalışmadıklarından deşarj durumu artarak devam edecek ve kalıcı sülfatlaşma nedeniyle aküde yukarıda bahsedilen sorunlar oluşacaktır.

  2-4 ARACA UYGUN AKÜ ALINMAMASI

  Araçlar ilk tasarım koşullarına uygun olarak seçilen akü ile donatılmıştır. Kullanım şartlarının değişmesi durumunda ( ilave ışıklar, müzik aleti , vb… ilave tüketici ilavesi , aracın LPG ‘li araca döndürülmesi ,aracın ticari araca dönüştürülmesi vb… ) aracın üzerindeki akünün değiştirilmesi ve yeni şartlara uygun akünün seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu durumda alternatörün yeni akü için uygun olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Uygun akünün seçilmemesi akünün hızlı deşarj olmasına , uygun şarj edilememesine ve neticesinde ömrünün kısalmasına neden olacaktır.

  2-5 ARACA UYGUN ŞARTLARDAKİ AKÜNÜN TAKILMAMASI

  Yeni alınan araçlarda ve/veya aküdeki voltaj değerinin 12.60 Volt değeri üzerinde olmasına dikkat ediniz. Bu değer altında kalmış (akü voltaj değeri < 12.40 volt ) bir aküde sülfatlaşma başlamış olacağından araç alındıktan birkaç ay sonrasında aşırı şarj problemi ile karşılaşılabilir. Eğer araç yaz döneminde alındıysa ( sıcaklık akü içindeki reaksiyonların yüksek düzeyde olmasını sağlayacağından ) ilk problemler kış döneminde yaşanmaya başlanacaktır.

  Yukarıda belirtilen nedenden dolayı bir problem yaşanmaması için yeni araçtaki akünün veya yeni alınan akünün voltaj kontrolü motor soğukken veya aküyü araca takmadan önce yapılmalı ve yukarıda belirtilen emniyet noktalarında olup olmadığı tespit edilmelidir.

  2-6 AKÜNÜN YÜKSEK SICAKLIK ALTINDA UZUN SÜRE BEKLEMESİ

  Sıcaklık akünün ömrünü kısaltır. Aracın uzun süre çalıştırılmadan, direkt güneş alacak şekilde bırakılması ,akünün hızlı bir şekilde boşalmasına ve yeteri kadar şarj edilemediğinde de ( eğer çok
  boşalmış ise yetkili serviste ek şarj yapılması gereklidir ) yine sülfatlaşmaya daha sonrada aşırı şarja dönmesine neden olacaktır.


  3.AKÜYE UYGUN VE ZAMANINDA BAKIM YAPILMAMASI

  Eğer araca takılan akü bakımlı ya da az bakımlı akü konumunda ise (120 Ah ve üstü), düzenli olarak ( 3 ayda bir ) akünün hücre elektrolit seviyelerinin kontrol edilmesi gereklidir.
  Gereğinden fazla düşmüş elektrolit seviyesi ( eğer seviye plakanın altına düşmüş ise ) plakaların yanmasına ve akünün de aşırı şarja gitmesine sebebiyet verir.

  3-1 BAKIMIN KULLANICI TARAFINDAN YAPILMASI

  Akü bakımı kullanıcı tarafından yapılacaksa, elektrolit seviyesini yükseltmek için asla saf su dışında başka bir sıvının aküye konulmaması gerektiği ifade edilmelidir. Konulacak her farklı sıvı, aküyü sülfata yada aşırı şarja götürebilir. Bakımsız aküler içinse yapabilecek tek şey 3 ayda bir , bir bardağa doldurulacak sıcak suyun, akü kutup başlarının üzerine dökülüp bir diş fırçası yardımıyla fırçalanarak temizlenmesi ve kurşun üzerindeki oksit tabakalarının giderilmesidir.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  05 Eylül 2008
  Şehir
  UZUNYAYLA/KAYSERİ
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1,160
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: akü arızaları  oldukça faydalı bir paylaşım teşekkürler....şahsen aküye tek yaptığım bakım suyu azalınca normal çeşme suyu ilave etmek ve marş basmayıncada kutup başlarını bir güzel temizlemek...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  25 Şubat 2009
  Mesajlar
  137
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: akü arızaları  arkadaşlar akü içerisine su karıştırmayınız.saf su kullanınız.sade suyun nelere yol açacağını az uz tahmin edebilirsiniz.bu konularda lütfen biraz daha bilinçli olalım.bizler sonuçta beşeriz ve hatalara düşeriz.alınan her hangi bir x ürününde sana kullanma talimati,şartları sunulur. ama biz bunlara pek riyaet etmeyiz niye biz türküz eşimiz benzerimiz yoktur.aldığımıkz x ürün arızalanıncada hemen o x firmasını suçlarız. suçu kendimizde hiç aramayız.o yüzden diyorum ki nasıl her sabah elimizi yüzümü yıkıyorsak kullanmış olduğumuz traktöründe zamanın da bakımlarını yaptırmalıyız.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Balya makinesi arızaları
  Konu Sahibi cem caka Forum Balyalama-Paketleme Ekipmanları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 05.Nisan.2015, 20:05
 2. erkunt arızaları
  Konu Sahibi danger68 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 26
  Son Mesaj : 20.Kasım.2014, 00:29
 3. 55-46 nın arızaları
  Konu Sahibi Saim SEÇEN Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 14.Ocak.2014, 00:17

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status