ARKADAŞLAR PANCAR EKENLER DEKARA KAÇ TON ALIYORSUNUZ

ARKADASLAR BEN SİVAS ŞARKIŞLADA PANCAR EKİYORUM DEKARA 100 KİLO GÜBREATIYORUM 6.5 TON ALIYORUM SİZLER NEKADAR ATIYORSUNUZ VE NE KADAR ALIYORSUNUZ HANGİ TOHUM DAHA İYİ

Ynt: ARKADAŞLAR PANCAR EKENLER DEKARA KAÇ TON ALIYORSUNUZ

tohum onemlı esperansa ve veya valentına ektınmı saglam ustune 2 ton koy
tabıkı bakımonemlı capasıda onemlı
esperansayla 9 tona kadar cıktım ama her zaman degıl bu sene esperanza totoyu yatırdı
polar 14 u gecmedı verımde 6 tonda kaldı 14 polara 122krş alacam
yegen 5 ton aldı şirketın verdıgı tohum 18 sonlara dogru 19 polara cıktı 171 krş dan alacak aradakı fark tohum farkı

bence dengesızlık yok ıdaresızlık var
bızım baskan hakkıyla verıyo parayı (recep konuk)
bu nedemek kalıtelı urun kalıtelı para

tohumuna göre değişiyor mesela gecen sene konya şekerin bizim köye verdiği tohumlar pek iyi değildi en iyi alan 18er ton aldı dönümünden tohumuna bakar bu sene esperanza ektik bakalım ne kadar verecek geçen sene bizim köyde biri ekti 29ton 350şer kilo pancar aldı ortalama 15ila 22 ton pancarın verimi

suleymanjd link=topic=17957.msg214268#msg214268 date=1252858593' Alıntı:
dekara 80 ıla 100 kg gubre atıorum oortalama 9 ıla 10 ton alıyorum
arkadaslar ektiğiniz tohum ve aynı toprak cok önemli
ben konyadan bir pancar çifçisiyim.
bu sene bize coyote adlı bir pancar tohumu verdiler.
genel ortalama dan bahsediyorum dekardan 8 tonun altına asla düşmeyen bir çeşit 12 tona kadar ulasabiliyor. kendim 10 ton u biraz gectim. seker oranı ise gayet iyi kantar acım tarihinde 17 geldi. piyasa da satılan özel tohumlar özellikle KWS cesitleri esperanza valentina ve isella gibi cesitlerden hiç de tonaj eksiği olmadığı gibi üstüne polar da da 1 puan takıyor.bölge gereği konya çiftcisine verdikleri en iyi tohum.
atılan gubre miktarı ise dekara üre, 33 ve 21 lik olmak üzere 100 kilo ya gelir ya gelmez ben o kadar atmadım acıkcası 70 kiloda kalmıstım. toprak ta öenmlli tabiki fark yapar.
bence görebileceğiniz en iyi cesitlerden biridir. özel tohum alıp eken arkadaslar mutlaka denemeli COYOTE
Konya şeker in iştiraki olan bir cesittri bilginize

altansat link=topic=17957.msg217674#msg217674 date=1253945107' Alıntı:
ESPERANZA ORTALAMA dekara 8 ile 10 ton
LİBORO ORTLAMA dekara 6 ilE 8 TON
VALANTİNA ORTALAMA dekara 8 ile 11 ton
TURBATA ORTALAMA dekara 8 ile 10 yeni tohum bu ilk söküm veriler
diğer tohumlar her yıl ekiyoruz
sygenta ve KWs cesitleri bunlar sesvanderhave belcika firması tohumu ektiniz mi hiç
yada denemelerde bulundumu?
Coyote die bir cesidi var aynı tarla sartlarında biz cok fark atıyor denedim valentina cesidine ayrıca bal küpü gibi kişisel polara bakan bir fabirkada polar cok önemli
bu tarihte 15 civarında gelecek olan valentina cesidine göre tonajda fark bulamıyoruz ayrıca polar 17 nin altına hiç dusmuyor coyote de.
bu demek oluyor ki 16 polardan hesaplanan taban fiyatın ustune 7 kurus fark 1000 tonluk kotada ise 7000 tl yapmaktadır bilginize . burada bahsedilen tohumların bir cogunu arazide gordüm
umarım fabrikamız bu yılda coyote verir bize dısarıdan tohum almak zoru nda kalmayız.

TURBATA PANCARIN RESİMLERİNİ EKLEDİM DİĞER TOHUMLARIDA EKLİYORUM
http://tol-yaylasi.tr.gg/TURBATA--.-23-.-09-.-2009.htm

Gökhan_42 link=topic=17957.msg217745#msg217745 date=1253975127' Alıntı:
tohumuna göre değişiyor mesela gecen sene konya şekerin bizim köye verdiği tohumlar pek iyi değildi en iyi alan 18er ton aldı dönümünden tohumuna bakar bu sene esperanza ektik bakalım ne kadar verecek geçen sene bizim köyde biri ekti 29ton 350şer kilo pancar aldı ortalama 15ila 22 ton pancarın verimi

gökhan hangi bölgede yetiştircilik yapıorsun
mutlaka her tohum aynı değil ama esperanzadan cok daha iyi cesitleri recep baska getirecegim dediği giib getirdi ektik gorduk

dursunkitir link=topic=17957.msg160907#msg160907 date=1236026527' Alıntı:
ARKADASLAR BEN SİVAS ŞARKIŞLADA PANCAR EKİYORUM DEKARA 100 KİLO GÜBREATIYORUM 6.5 TON ALIYORUM SİZLER NEKADAR ATIYORSUNUZ VE NE KADAR ALIYORSUNUZ HANGİ TOHUM DAHA İYİ
hangi tohumu ekiyorsun ?
100 kilo gübre derken hangi gübreler

arkadaşlar bende bizdeki durumu sizlerle paylaşayım
biz konya da üretim yapıyoruz bu sene konya şeker COYOTE pancar tohumu verdi bu yıl dekardan 8-10 ton aralıgında pancar alıyoruz işin güzel yanı şeker oranlarımız da 17- 18 aralıgında geliyor yani bu sene dekardan 115+15=130*10ton=1300 tl dkr dan gelir elde ediliyor yani COYOTE ŞU AN KONYA DA EN KARLI ÇEŞİTT SEÇİLDİ

COYOTE(PANCAR TOHUM VERİLERİ)
KARAMAN çiftçisi hüseyin barutçu 05434286969 tlf numarası dekar/10 ton polar 17.5 coyote
kırşehir çiftçisi ahmet bey merkez 05444024040 dk/9 ton polar 17.8 coyote
konya karapınar rasıh emlakçıoglu dk/9ton polar 17.3 coyote
konya çumra da toplam ekilen coyote miktarı 55 000 ünite tohum ortalama verimler dk/8-11ton 16.8 18 polar civarındadır.
nigde nevşehir kırşehir yozgat kayseri çorum ankara karaman afyon eskişehir de yapılan çalışmaların her birinde ortalamalar kabaca buralarda dır
ılgın kadınhanı yunak çeltik akşehir sarayönü gibi ilçeler de de verimler coyote pancar tohumunda bu seviyelerdedir coyote verimde iyi oldugu gibi makinalı hasatta da oldukça iyi dir.
ve şeker oranını dikkate alacak olursak da hem fabrika hem çifçi karlılıkları iyi o sebeble coyote çeşidini muhakkak ekimlerinizde degerlendirmenizi tavsiye ederiz üretici firma sesvanderhave&beta ziraat dir iç anadolu bölge bayii MBM TARIM dır. telf. 0332 342 38 85

biz köydeki kantarı kaldırdıkları için bi kaç senedir ekmiyoruz.. fakat verim tarladan tarlaya değişiyor.. biz 8-10 ton alıyorduk dekardan.. ama komsularımızın bazı tarlalarında 6-7 tona düşüyordu..(elazıg-palu)

ceya023 link=topic=17957.msg223474#msg223474 date=1256206119' Alıntı:
biz köydeki kantarı kaldırdıkları için bi kaç senedir ekmiyoruz.. fakat verim tarladan tarlaya değişiyor.. biz 8-10 ton alıyorduk dekardan.. ama komsularımızın bazı tarlalarında 6-7 tona düşüyordu..(elazıg-palu)
benimde dediğim gibi aynı tarla sulama gubreleme iklim sartlarında farklı cesit tohumların denemeleri yapılmalıdır
o yuzden bolgemiz de coyote cesidi cok ustun gelmektedir. tonaj da fark polar da en az 1-1.5 fark yapmaktadır.
sizin koyde ekdiğiniz cesidin yanına bir kutuda coyete ekmiş olsan aynı tarlaya 10 ton sa dekardan bu ya 11 dir yada 12 tondur

arkadaşlar bende agila ekdim dekardan 9 aldım daha öncede ekmişdim daha önce 10 dekar ekmiştim dekarda15 e yaklaşmışt bu sene dekardan 9 aldım.bu sene 107 dekar ekmıştım şunuda unutmamak lazım. iyi bir verim almak için toprak kaltesi ve iyi bir bakım.en az seyrekli 20cm olcak zamanında suyu verilmeli.içindede yabancı ot bulunmamalı.
40 kg pancarın verdi güpre
15kg çapada sülfat
15kg ikinci çapada sülfat
20kg sulamadan birgün önce üre
içinde birtane yabancı ot kalmıyacak şekilde her sulamadan sonra çekdim.
bu sene az almamın sebebi ise seyrek olmadından ve zamanında sulayamadım
NEVŞEHİR -KOZAKLI-KANLICA KSB