satlık görünge tohumu

Ynt: satlık görünge tohumu

ben korunga dıye bılıyorum ama yanlısım varsa duzeltın

korunga.jpg
resmı

Korunga kıraçtada yetişebilen çok yıllı bir yem bitkisidir, Yoncanın aksine genelde yılda iki sefer biçilir, pempe çiçekleri bulunur, ilk biçimi yoncanın ilk biçiminden fazla verim getirir. bir yöresel ismide ' ' GÖRELGE ' ' dir. yonca taze iken aç karna sığır tarafından özellikle sabah çiğ düşerken/düşdüğünde yenildiğinde hayvana zarar verirken Korunga zarar vermez.

abi açıklaman için teşekkür ederim
ewet yem bitkisidir besicilerin çoğu bilir biz bunun hem balyasını hem tohumunuda üretiyoz isteyene balyasını da werebiliriz bi ekimden sonra hersene ekim istemez 5 yıla kadar rahat hasat edebilirsiniz heleki şimdiki gübre mozot ilaç gibi gideride yok senede tek biçerken we balya yaptırırken zorluğu wardır 1 dönümünden rahat 10 balya elde edebilirsiniz tanesinide 5 ytl gibi bir fiyata rahat alıcı bulabilirsiniz şimdiki çifcinin buğday arpa gibi tahıllara döktüğü paranın haddi hesabı yokbence çifcinin yapacağı tek üretim yonca we korunga olmalı.

kabardey link=topic=18005.msg161592#msg161592 date=1236205817' Alıntı:
abi açıklaman için teşekkür ederim
ewet yem bitkisidir besicilerin çoğu bilir biz bunun hem balyasını hem tohumunuda üretiyoz isteyene balyasını da werebiliriz bi ekimden sonra hersene ekim istemez 5 yıla kadar rahat hasat edebilirsiniz heleki şimdiki gübre mozot ilaç gibi gideride yok senede tek biçerken we balya yaptırırken zorluğu wardır 1 dönümünden rahat 10 balya elde edebilirsiniz tanesinide 5 ytl gibi bir fiyata rahat alıcı bulabilirsiniz şimdiki çifcinin buğday arpa gibi tahıllara döktüğü paranın haddi hesabı yokbence çifcinin yapacağı tek üretim yonca we korunga olmalı.

herkes korungayla yonca üretirse insanlar korunga ekmeği arası yonca mı yiyecek yeğenim :D