TEMELLLLLLLLLLLLL

25.12.2008
2,632
299
Konya
--------------------------------------------------------------------------------
Temel İtalya ' da Fiat fabrikasında çalışan bir işçi... Dönemin Sovyet lideri Krusçev resmi bir ziyaret için İtalya ' ya gelmiş. Programda Fiat tesisleri de var.
Fabrikanın tezgâhları arasında dolaşırken Temel ' e rastlamış. Herkesin gözü önünde ' ' Vay Temel... ' ' diye sarılıp kucaklaşmış. Orada ayaküstü sohbet etmişler.
Tüm protokol bu dostluktan şaşkın... Konuk gittikten sonra patron Temel ' i çağırıp, Krusçev ' i nereden tanıdığını sormuş. Temel ' Hiiç ' demiş. ' ' Ben eskiden komünisttim... 1 Mayıs kutlamaları için parti beni Moskova ' ya göndermişti. Orada tanışmıştım. ' '
Olay unutulmuş.. Üç beş ay sonra bu kez Amerika başkanı Nixon gelmiş İtalya ' ya. Yine aynı program ve fabrika ziyareti. Tezgahların arasında ' ' Vay Temel.Vay Nixon. ' ' muhabbeti...
İyice meraklanan patron ziyaretten sonra Temel ' i yine çağırtmış. Soru da cevap da aynı; ' ' Bir ara Amerika ' ya göç etmeye kalkıştım. New York ' ta başım polisle belaya girdi. Bu Nixon o zaman çiçeği burnunda bir avukattı. Beni o savunmuştu.. ' '
Olay bu kadarla kalsa iyi. İki ay sonra Fransa başkanı De Gaulle ziyaretinde de aynı manzara yaşanınca Patron Agnelli derin bunalımlara girmiş. Kendisini tanıyan yok. Yanında çalışan Temel ' in uluslararası çevresi var.
-De Gaulle ' ü nereden tanıyorsun?
-Nazilere karşı Paris ' te yeraltı savaşı yapıyorduk... Özel kuryesiydim.
-Sen herkesi tanır mısın?
-Evet, hemen hemen... Patron iyice hırslanmış.
-Neredeyse Papa da arkadaşım diyeceksin.
Temel gülmüş. ' ' Tabii. Yakın arkadaşımdır. ' '
Çıldırma noktasına gelen Agnelli haykırmış :
-İspatla... İspatlayamazsan kovarım...
Temel :
-Tamam, bu pazar ayininde Vatikan meydanında olun. Papa balkondan halkı takdis ederken ben yanında olacağım.
Patron pazar ' ı iple çekmiş. Vatikan ' da Papayı bekleyen kalabalığın arasına karışıp beklemeye başlamış. Bir süre sonra Papa balkona çıkmış. Yanında Temel... Kalabalığa bakıp, patronunu bulmaya çalışıyor. O sırada bir kargaşa olmuş. Biri bayılmış.
Temel bayılanın kendi patronu olduğunu görünce Papaya ' ' Bana müsaade ' deyip meydana koşmuş. Agnelli yerde yatıyor. Bir iki kişi de ayıltmaya çalışıyor.
Temel çevresindekilere, ' ' Bu benim patronumdur; ne oldu? ' ' diye sorunca biri cevap vermiş :
- Siz Papa ile balkona çıktığınızda bunun önünde iki Japon turist vardı. Japonlardan biri senin patronuna dönüp, ' Şu sağdaki bizim Temel, ama yanındaki kim? ' diye sorunca seninki düşüp bayıldı