Çiftçiye 5 milyar TL desteleme primi..

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Şanlıurfa Genç İşadamları Derneği`nin (ŞUGİAD) davetlisi olarak geldiği Şanlıurfa`da çiftçiye önemli mesajlar vererek bu yıl için çiftçiye 5 milyar TL desteleme primi verileceğini açıkladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ŞUGİAD tarafından El-Ruha Otel`de onuruna verilen yemeğe katıldı. ŞUGİAD`ın geleneksel hale getirdiği `Şanlıurfa Buluşmaları` adı altında yapılan ve iş dünyasının buluştuğu toplantıda konuşan Bakan Mehdi Eker, GAP acil eylem planı ve 2013 yılına kadar yapılacak yatırımlar hakkında bilgi verdi. Tarım sektörünün nispi olarak ekonomi ve iyi gelir içerisinde giderek azalan bir paya sahip olduğunu hatırlatan Bakan Eker, dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde tarım sektörünün nispeten daha az olduğunu söyledi. Ülkedeki tarım sektörünün önemine değinen Bakan Eker, şöyle devam etti: `Türkiye`de hali hazırda çalışan 100 kişiden 26`sı tarım sektöründe çalışıyor. Tarımın gayri safi üretim değeri geçtiğimiz yıl 50 milyar dolar civarındaydı. Bu son yıllarda önemli bir artıştır. Ama bununla birlikte Türkiye`nin gayri safi yurt dışı hasılası arttığı için nispi olarak azalıyor. Bizden önceki hükümet döneminde 22 milyar dolar idi. Bugün tarımın dünyadaki gayri safi yurt dışı hasılası 50 milyar dolar. Türkiye`de ise bu rakam 650 milyar dolarlara dayanıyor. Bu da tarımın bizim için halen değerli olduğunu gösteriyor.` DÜNYA GIDA KRİZİYLE KARŞI KARŞIYA Son yıllarda dünyanın gıda kriziyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Bakan Eker, birden tarımsal ürünlerin ve özellikle gıda fiyatlarının anormal bir şekilde artmaya başladığını söyledi. Eker, 2007 yılı sonbaharından itibaren buğdayın tonunun dünyada 150 dolarlardan 450 dolara kadar çıktığına dikkat çekerek, bu artışın sebepleri arasında küresel ısınmaya bağlayarak psikolojik bir hava oluşturduğunu ifade etti. Dünyadaki ekonomik gelişmeye paralel olarak dünyanın tüketici ülkelerinin beslenme şekillerinin değişmeye başladığına da dikkat çeken Eker, `Örneğin Çin ve Hindistan gibi çok büyük nüfusa sahip ülkeler geleneksel olarak pirinç tüketirken daha çok buğday tüketmeye başladılar. Zenginleşmeyle birlikte hayvansal ürünlerin tüketimi arttı. Çok büyük ülkeler daha çok et ve süt tüketmeye başladılar. 1 milyon et üretmek için ortalama 7 milyon ton buğday gerekiyor. Bu da hububat fiyatlarının artmasına yol açtı. Özellikle gelişmekte olan ve gelişmesini, beslenmesini ithalat yoluyla karşılayan ülkelerin faturalarında çok ciddi bir artış meydana getirdi. Bazı ülkelerin faturaları yarı yarıya arttı. Tarımsal üretimi, sadece köylülerin kendi aile ihtiyaçlarını karşılamak için yaptıkları bir faaliyet olarak değil daha profesyonel daha önemli bir iktisadi faaliyet olarak ele almak gerekiyor.` dedi. TÜRKİYE`DE BİR TARIM KANUNU YOKTU `Türkiye`nin bir tarım kanunu yoktu.` diyen Bakan Mehdi Eker, şunları söyledi: `Adına tarım ülkesi denilen, 26 milyon hektar tarım arazisi olan, 12 milyon baş sığırı, 25 milyon koyunu, 7 milyon keçisi, 9 milyon hektar alanda buğday üretimi yapılan bir sektörün kanunu yoktu. Tarım kanununu çıkardıktan sonra tarımın bütün temel meseleleriyle birlikte 12 temel kanun çıkardık. Desteklemeleri de verimliliği artırmaya daha bilgi ve teknolojiyi kullanmaya daha verimli olmaya dönük olarak yeniden düzenlemeye gittik. Mesela 1 milyar 800 milyon çiftçiye destek veriliyordu, bunu 5 milyar TL`ye çıkardık. Şanlıurfa 2002 yılında 128 milyon lira, 2008 yılında 555 milyon lira aldı. Hükümetimiz Şanlıurfa çiftçisine 1 milyar 945 milyon TL verdi. Türkiye`de en çok destekleme primi verilen il Şanlıurfa`dır. Bunun nedeni tarımsal potansiyeli olması ve geçmişten bu yana tarıma dayalı ekonomisinin olmasıdır. Bizden önceki hükümet döneminde Şanlıurfa sadece iki kooperatiften destek almıştı. Şanlıurfa`da 11 kooperatif başvurusu yapıldı, hepsini programa aldım. Tarımın modernizasyonu için makine ekipman aldıkları taktirde çiftçilikte kullanılan bu ekipmanlar için de 50 hibe desteği sağlıyoruz.` SULAMADA ELEKTRİK PARASI BEL BÜKÜYOR ŞUGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Öksüzoğlu, bölgede baraj suyu ile sulanmayan alanlarda yeraltı suları ile yapılan sulamalarda elektrik parasının önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Su kaynakları ve pazar durumunu dikkate alan bir ürün deseni ve destekleme modelinin bir an önce uygulanması gerektiğine değinen Öksüzoğlu, bu olmadığı taktirde tek üründe aşırı bolluk meydana geleceğini ve bu yüzden fiyatlarda düşüş meydana gelerek üreticinin mağdur olacağını belirtti. Konuşmaların ardından ŞUGİAD Başkanı Mehmet Öksüzoğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker`e gecenin anısına Şanlıurfa yöresine ait el işlemeleri bir elbise ve şal hediye etti.

Ynt: Çiftçiye 5 milyar TL desteleme primi..

Arkadaşım ben destekleme falan istemiyorm Bnm ürünüm para etsin ben bunu istiyorum Aldıgım mozot , gübre , ilaç bunlar düşük maliyetli olsun . Ben 800-900 bine tohum alıp 400-500 e satınca ne anladım bu işten Niye çifcinin ürünü para etmiyo Bizim ülkemizde tonlarca depo da ürünler beklerken neden dışardan gemilerle ekinler geliyo anlamıyorum kız-*sw at-*-*

arkadaş bende bizde destek istemiyoruz.aynen katılıyorum.bir litre mazot ve bir kğ gübre almak için nekadar ürün satmalıyız.satmalısınız.bügün tarım kagıt üzerinde var.grafik de var.çiftçinin elinde ne var.çiftçinin neyi para ediyor.TMO ithal bugday arpa ve mısır satıyor şuan.TMO web sitesinde ilanı var.kandırılıyoruz aldatılıyoruz.uyanan olurmu bilmem.

Akif Göktas link=topic=18079.msg162115#msg162115 date=1236372494' Alıntı:
Arkadaşım ben destekleme falan istemiyorm Bnm ürünüm para etsin ben bunu istiyorum Aldıgım mozot , gübre , ilaç bunlar düşük maliyetli olsun . Ben 800-900 bine tohum alıp 400-500 e satınca ne anladım bu işten Niye çifcinin ürünü para etmiyo Bizim ülkemizde tonlarca depo da ürünler beklerken neden dışardan gemilerle ekinler geliyo anlamıyorum kız-*sw at-*-*
sonuna kadar katılıyorum... çok güzel yerlere değinmişsin

teşekürler ama uyanmalıyız kardeş bir ürün nasıl meydana geliyor ne zahmetlerle bir ürününü ekip satmak bir yıl alıyor dolu,kurak yangın bide para etmesse gidiyor bir yıl bu ömürden gidiyor.sayfa sayfa traktör resimleri hayalleri var herbirimizin içinde son iki yıldır ne çekiyoruz çiftçi olarak herkes bunu biliyor ama ne çabuk unutuluyor.yazık degimi emeklerimize giden ömürlerimize hayallerimize bir oluyor kör mü çiftçi gözünün önüne baksın niye alıyor tarlayı niye alıyor traktörü sen niye alıyorsun sıfır lüks arabayı yatı katı sen niye harcıyorsun boyaya puturaya yok.çiftçiler olarak artık dur demeliyiz.kötüyüz kötüye gidiyoruz.

mısırda bıle gelışme ıyıydı dısa bagımlılıgımız bır aralar %65 kadar cıkdıydı
ne olduysa oldu mısır yarıyarıya fıyat kaybettı ıthalat yuzunden
nedenını bılıyorsunuz senede 2 mılyon ton mısır ıthalatı yapan kısıyı
unakıtanın cocukları
anladınızmı oalyı

tmo arpa,buğday,mısır,pirinç,mecimek ithal etti.şuan silolar dolu.çok ucuza veriyor piyasaya aldığı fiyatın yarısına.üstünü yani zararı hazine görev zararı olarak karşılayacakmış tmo sitesinde ve tarım bakanını beyanında var.çok yakın bir zamanda oldu.bu görev zararını çiftçiye verse olmaz.gübre mazot da olduğu gibi sistemli bir rant var ellerinde çiftçi ölürse ölsün.hepsini çiftçi biliyor yinede oyunu akp verir.

bizler burada birçok konuyu dile getirdik.birçok konuda hem fikir olduk.genelde hepimiz çiftçiyiz.çiftçi olmayanlarda varsa onlarda bize bağlı.zincirin bir halkasıyız.arkadaşlar birlik olalım.sesimizi duyuralım.sandık da veya her mevkide bu hayat bu kazanç bu emek bizim.bu hayaller bizim.görev zararı diye hakkkımızı avrupalı çiftçilere tedirmeyelim.

tamam fıkırlerını soyle tartışalım
ne yapalım
???
bence hıcbırşey yapamayız tek yapacagımız iş yakalşan yerel secımlerde duyarlı olmak
ayaklanmak gosterı yapmak turk ınsanına pek yatmıyor bu konuda ıkı kısıyı yanyana getıremessın