dunyanın en buyuk cıftcısını acıklıyoruz

25.12.2008
2,632
300
Konya
dunyanın en buyuk cıftcısını acıklıyoruz

Evet en büyük çiftçi biziz. Siz en kötü olan bizmiyiz sanmıştınız? Yok en büyük biziz ne SAT nede Bordo Bereliler en dayanıklı biziz.
Eğer gübre fiyatlarına, ( istediğiniz çeşidi bulabilirseniz ) tohum fiyatlarına, mazot fiyatlarına rağmen üretiyorsanız sizi ancak ölüm ( Allah gecinden versin ) durdurabilir.
Ya bu ne böyle sabah sabah demeyin. Bugün erkenden kalkıp sulayacağım tarlaya gittim. Buğday maaşallah güzel ' bu tarladan BİZEDE ekmek çıkar ' dedim ama sabahın köründe dilimi ısırmayı hatırlatan olmadı. Az sonra duyacağım 'müjdeden' habersiz yoldan geçen başka köyde çiftçilik yapan arkadaşıma el salladım durdu azcık ayak üstü muhabbette bombayı patlattı ' DAP 1,800 ytl ' buğday tarlasından sonra bir maaşallahda gübre fiyatına.
Sonra birkaç ay önce aklıma gelen ' fikri ' yine tekrarladım ama bu sefer galiba ciddiydim. Evet keşke traktörü arabayı vs satım bütün parayı DAP a yatırsaydım. Şimdi köşeydim hemde dört köşe.
Neyse geçmiş olsun.
Geçen yıl ayçiçeği ekerken DAP 550 ytl idi yine geçen seneki ayçiçeği prim desteklemesini o zaman alsaydım sadece desteklemeyle 6 ton DAP alabiliyordum. Bugün için DAP 1,800 ytl şimdi ise 1800kg falan ancak alabiliyorum tabi daha desteği alamadık. Bu rakam bir mucize olursa yani parayı alana kadar gübre fiyatları Mars ' a gitmezse bu şekilde olacak.
Elin Fransızı şeker pancarından ürettiği şekeri bizdeki gibi 600euro/tona maletsin desinki dışarı şeker satana 400euro/ton vereceğim. Dururmu Faransız şeker şeker şey pardon şakır şakır şeker satsın. bakkaldan marketten nerden alırsanız alın aldığınız her 3 kg şekerin 1 kilosu yurtdışından kaçak gelsin peki ya sonra ? Sonrada çiftçiyi şeker pancarı ektiğine pişman edelim kalan sağlarada hadi buyrun dükkan sizin istediğiniz kadar ekin diyelim. Ha unutmadan buradan Kütahya Şeker Fabrikasına, Adapazarı Şeker Fabrikasına sonsuz teşekkürler. Bu sistem kötünün iyisi size aynı şehirde olmasakta burada olup bu işi yaptığımız sürece şeker pancarı yetiştip kilometrelerce yolu görmezlikten gelmeye devam edeceğimizi bildiriyorum. Burnumuzun dibindeki Türkiye ' nin en büyük şeker fabrikasına rağmen özel fabrikalar

Ynt: dunyanın en buyuk cıftcısını acıklıyoruz

kardeş ben sakaryalıyım 3 yıla kadar bızde alpulluya gonderıoduk allaha sukur fabrıkayı apek(adapazarı pancar ekıcılerı kooperatıfı) satın aldıda rahatızz sımdıı

Ynt: dunyanın en buyuk cıftcısını acıklıyoruz

Bantımızla pancarlarınızı daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Makinamızın uzunluğu 9 metredir.
Yerden 4.5 metre kalkmaktadır.(Dört ilaveli Mercedes kamyona bile rahatlıkla pancarınızı yükleyebilirsiniz.)
Pancarınızı yüklerken çamur, taş v.b yabancı cisimlerden arındırır.
40 ton pancarı yüklemeniz sadece 20 dakika.
Ortalama 5-8 fire düşürüyor.

Çiftçilerimize çok büyük kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Her zaman için servis ve teknik destek garantisi veriyoruz.

Detaylı bilgi için www.dtm68.com adresimizi ziyaret ediniz.