+ Konuya Cevap Yaz
4 sonuçtan 1 ile 4 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  buda benım basıma gelen  gecen sene pancar sahasında tarlam olmadıgı ıcın kıralama yoluna gıttım komsumdan 105 dk tarla ıcarladım
  ekmeden oncede sordum yabancı menselı toz ılac kullanıp kullanmadıgını
  kullanmadım dedı guvendık ektım
  cıkış hıc bukadar ıyı olmamısdı hanı derller ya ne attıysam o cıktı yanı fıre yok
  aracapası bır su arkasından ışcıyı koydum tarlaya
  neyse capa bıttı sulama yaptıkdan sonra arayı cekerek işciyi ıkıncıye koydum havalarda kendıne geldı ama pancar yurumuyor
  bır gun capacı geldı eve abı pancar oluyor bır baksan dedı
  gıttım bakdım hakkaten bır anormallık var rengı solgun tekleme kuruma var allah allah ne olakı
  pancar daıresıne tellefon etım anında geldıler sagolsunlar ılac kalıntısı olabılecegını soyledıler sulama yapmamı tavsıye ederek gıttıler
  ama hemen bıtkıyı topragıyla beraber paketledım azda toprak aldım yurru konyaya ıl tarım fakultye gonderdı tahlıl falan derken ılac kaıntısı (pestısıt)onaylandı cesıtlı ıslemler yapdım nafıle
  tarla sahıde dedıkı ben ılac kullandım ama pancara zararı yok dedı satan adamı
  sezonu 50bın lıra zararla kapattım
  bakanlıga gıddım onlar bıtkı korumaya gonderdı hangı ılac su
  ok
  bakdılar ruhsatına dedılerkı bunu konyada kullanamassın neden
  cunku bu tur ılaclar 800mm ustu yagıs alan yerler ıcındır messela marmara kaaradenız bolgesı ne aıt ılaclar
  neden musade edıyorsunuz dedım arasdırdılar bu fırma konyada 4 ton ılac satmıs korkunc mıktar yavv dk 1 bılemedın 2 gr attıgını hesapla konyanın yarısı bu ılacı kullanmıs nneden coook coook ucuzda ondan
  fırmaya ulaşdım fırma dıyorkı ucuz ılaccla tr cıftcısıne hızmet edıyorum
  oyle hızmedı+...................
  sakın bılmedıgınız ılacları kullanmayın bu ılaclar 6 ay 1 sene kalıntı yapar dıye satıyorlar ama 5 seneye kadar kalıntı rıskı var

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  13 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  36
  Mesajlar
  543
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: buda benım basıma gelen  teşekkürler çok önemli bir konu kimyevi ilaç ucuz değil uygun ilaç kullanmalı
  sanada geçmiş olsun

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: buda benım basıma gelen  Gönderen: 09-Temmuz-2008 Saat 14:12 | Kayıtlı IP

  --------------------------------------------------------------------------------

  Türkiye’de zirai mücadelede 1250 çeşit ilaç kullanılıyor. Bu ilaçlar önerilen zaman ve dozda kullanılmadığı takdirde insan sağlığına kalıcı zararlar verebiliyor. Araştırmalara göre, gerek piyasada satılan et ve süt ürünlerinde, gerekse anne sütünde tarım ilacı kalıntısına rastlanıyor. Özellikle Çukurova gibi yoğun tarım ilacı kullanılan bölgelerde, anne sütünde dikkat çekici oranlarda ilaç kalıntısı görülüyor.

  Hasat zamanından belirli bir süre önce kullanımı durdurulmayan tarım ilaçlarının etkisi, yıkamayla yok olmuyor.
  Bilinçsiz kullanılan tarım ilaçları, saç dökülmesinden kansere kadar pek çok sağlık sorununa kapı aralıyor. Sadece insan sağlığına değil toprağa, suya ve diğer canlılara da zarar veriyor.

  Kanser vakalarının artışında, “pestisitler” adı verilen “tarım ilaçları”nın “aşırı”, “zamansız” ve “uygunsuz” kullanımının da büyük payı var.

  Bitkilerdeki ilaç kalıntısı, kullanılan ilacın cinsine, çevre koşullarına, ilacın ayrışma süresine, bitkinin türüne, ilacın veriliş tarihi ile hasat zamanı arasındaki süreye bağlı olarak değişiyor. Kabul edilebilir kalıntı miktarları ülkeden ülkeye de farklılık gösteriyor.

  Belirlenen değerler genellikle yetişkin bir insanın vücut ağırlığı ve günlük ortalama tüketim miktarı baz alınarak saptanıyor. Oysa bu ağırlığın çok altında olan bebekler ve çocuklar, hem dokularının yetişkinlere göre daha hassas olması, hem bağışıklık sisteminin yeni kuruluyor olması, hem de yaş ve kuru sebze ve meyveyi daha çok tüketen grupta olmaları nedeniyle risk altında bulunuyor.

  Türkiye’de birim alana kullanılan ilaç miktarı Avrupa ülkelerine göre son derece düşük. Örneğin İspanya’da 2.6, İngiltere’de 3.6, Almanya ve Fransa ‘da 4.4, Yunanistan’da 6, İtalya’da 7.6, Hollanda’da 17.5 kg. ilaç kullanılırken Türkiye’de bu oran 0.5 kg’da kalıyor. Türkiye’nin tarım ürünlerinde belirlediği kalıntı oranları da Avrupa’dan farklı değil. Ancak, sorun uygulamada ortaya çıkıyor. İlaç kalıntılarının insan üzerindeki olumsuz etkileri son ilaçlama ile hasat süresi arasındaki kritik eşikte kendini gösteriyor. Çünkü, son ilaçlama ile hasat arasındaki sürelere uyulmuyor, ilaçlama yapılıyor. Sebze ve meyvelerde hasadın yaklaştığı dönemlerde kalıntı süresi kısa olan ilaçlar kullanmak gerekiyor. Özellikle domates, biber, patlıcan gibi kısa aralıklarla hasat edilen ürünlerde bu kurala uymak daha da büyük önem kazanıyor.  Türkiye’de sıkça yapılan bir diğer hata da ilaçların karıştırılarak uygulanması. Bu durumda, kalıntı süresi uzun ve kısa ilaçlar birbirine karışıyor.

  Sürekli ve ölçüsüz, zamanı iyi hesaplanmadan yapılan ilaçlama, tarım zararlılarının da direnç kazanmasına yol açıyor. Böylece zirai mücadele de başarısız oluyor.  ***


  Bütün bu nedenlerle tarım ilaçlarının doğru kullanımı için çiftçilerin eğitilmesi, periyodik denetimlerin yapılması ve ürünlerin tüketiciye ulaşmadan önce laboratuvar testlerinden geçmesi ve tıpkı tıp ilaçları gibi reçete kullanımına bağlanması bizce bir zorunluluktur.

  Yıllardan beri Derneğimizin de aralarında bulunduğu bir çok kuruluş tarafından ısrarla öne sürülen bu talep nihayet gerçekleşiyor.

  Bu yönde ilk adım olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü “Bitkisel Üretimde Kullanılan Kimyasalların Kayıt Altına Alınması ve İzlenebilirliğinin Sağlanması” amacına yönelik olarak bir çalışma başlattı.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde bu çalışma çerçevesinde bir Eylem Planı hazırlandı. Bu planın esası, “bitkisel üretimde kullanılan kimyasalların kayıt altına alınması ve izlenmesi” için hazırlanan “Üretici Kayıt Defteri”ne dayanıyor.

  Çiftçi Kayıt Sistemi bilgilerine uygun olarak çiftçi tarafından her bitkisel ürün için ayrı ayrı doldurulacak olan defter, hasada yakın dönemlerde Tarım Bakanlığı İl/İlçe Müdürlükleri tarafından kontrol edilerek onaylanacak.

  Kayıt Defteri çiftçinin kimliği, üretilecek ürünün adı, üretim alanı, tahmini üretim miktarı gibi bilgilerin yanı sıra ürünün yetiştirilmesi sırasında kullanılan ilaç, gübre ve bitki gelişim düzenleyicilerinin markası, etkili maddesi, hangi hastalık ya da zararlılara karşı kullanıldığı, dekar veya ağaç başına kullanılan doz, uygulama tarihi, hasat tarihi gibi bilgileri içeriyor. Defetir kullanımına ilişkin olarak Bakanlık elemanları taafından üreticilere kurslar vb. yöntemlerle bilgi verilecek.

  Eylem Planı uyarınca yılbaşından önce Tarım İliçlarının Reçete ile Satılmasına Dair Yönetmelik yayınlanacak ve 01.01.2009 tarihinden itibaren zirai ilaçların tamamı reçete ile satılacak.

  Reçeteyi Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü elemanları, Tarım Danışmanları ve Ziraat Fakültelerindeki öğretim elemanları yazabilecek. Bakanlık bünyesinde reçete yazma yetkisine sahip olan meslek grupları için de kurslar düzenlenerek yetki sahibi olanlara sertifika verilecek.  Böylece hangi bitkinin hangi koşullarda ne kadar ilaç ve kimyasal gübre kullanılarak üretileceği, ilaç kullanımından sonra beklenmesi gereken sürenin ne kadar olacağı belirlenerek denetlenecek ve ilacı yazandan satana ve üreticiye kadar uzanan bir zincir kurulacak.

  Bu uygulama ile piyasada faaliyet gösteren bazı ilaç bayilerinin üreticiyi ticari amaçlarla yanılttığı iddialarının da önüne geçilebilecek.  Halen Türkiye ölçeğinde Bitki Koruma Ürünleri Bayiliği yapan 6198 bayi var. Bu bayilerin 3962’si Ziraat Mühendisi, 819’u Ziraat Teknisyeni ve Teknikeri, 2117’si ise diğer mesleklere mensup. Geçmişte zirai ilaç bayiliğinin tamamen ticari bir faalyet gibi görüldüğü dönemde bayilik hakkı kazanmış bulunan diğer meslek mensupları içinde İlahiyat, İnşaat, İşletme, Siyasal Bilgiler fakülteleri mezunları olduğu gibi 391 ilkokul mezunu ile bir okur-yazar da yer alıyor.

  BU KONUDA BAYA MUCADELE ETIYORUM bugun gelen maılı sızlerlepaylaşmak ıstedım

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2009
  Şehir
  Bafra
  Yaş
  51
  Mesajlar
  2,380
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: buda benım basıma gelen  Arkadaş çok önemli bir konuya temas ettiniz, bizdede böyle ilçe tarım müdürlüklerinde hep boş boş oturuyorlar bir sürü eleman var ;gidiyoruz ilaç bayisine işte anlatıyoruz işte küf var ot var yanık var tırtıl var vs bayi bize bir çanta ilaç veriyor hadi git sık tarlaya ilacı şimdi ilacın kalıtsal bir etkisi varmı yokmu bunu bize veya bayi kontrollerini yapacak bir kurum yok dolayısıyla malüm günümüzde kanser vakaları nekadar çoğaldı allah hepimizin sonunu bu illet hastalıklardan korusun

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. BUDA BENİM FORDUM
  Konu Sahibi TOZLULU Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 22.Mayıs.2013, 11:45
 2. buda benım nimetim
  Konu Sahibi kederci Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 25.Şubat.2012, 22:18
 3. buda BENİM 70 66 FİAT 12 +12
  Konu Sahibi ahmet fentçi Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 33
  Son Mesaj : 25.Nisan.2010, 21:14
 4. buda benım 285 s arkadaslar
  Konu Sahibi 68cerran68 Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 19
  Son Mesaj : 09.Nisan.2010, 14:02
 5. Arkadaslar dün aksam kar acarken basıma gelen olaya bakın :D
  Konu Sahibi BenGeldim Forum Tesviye Makinaları
  Cevap: 41
  Son Mesaj : 02.Nisan.2010, 14:20

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status